פגישה מחודשת ||| לאן נעלם מאריס בישופס? וגם הרהורים על מוגבלות כוחו של גוגל ו-וויקיפדיה

הסיפור שאספר הפעם הוא מוזר מאוד (לפחות בעיני). זהו סיפור על אמן איור נפלא (לדעתי) שהיה לרגע (בארץ) בשיא התהילה, שנחשב (לעניות דעתי) לאחד הגדולים ביותר ושנשכח (לפי תוצאות החיפושים) על ידי מתעדי מילות המפתח של התרבות והאמנות הישראלית והעולמית (זאת אומרת – גוגל ו-וויקיפדיה).

מאריסבישופס - פגישות

הספר "פגישות" שראה אור ב-1982 בסדרת "קו אדום" בהוצאת הקיבוץ המאוחד, הוא לקט מהעבודות של מאריס בישופס (שאפשר לקרוא להן קריקטורות אבל זה לא מגדיר אותן ממש. האמן עצמו, שעוד נגיע לחיפושים אחריו, מעדיף את ההגדרה Observations "הסתכלויות" או "תצפיות"). הספר הזה, מ"התקופה הישראלית" שלו, יושב אצלי על המדף במקום של כבוד, ליד ספריו של סול סטיינברג (את סטייינברג כבר ציטטתי פה, ואשוב בוודאי בפוסט נפרד, למרות שהוא לא צריך אותי – כל העולם וגם גוגל כמתעד של "כל העולם" הזה – מלא בו).

מאריס בישופס ביוגרפיה מאריס בישופס הקדמהמימין – הביוגרפיה (עד 1982) של מאריס בישופס . משמאל – ההקדמה של עמוס קינן (אפשר להגדיל)

אבל איפה מאריס? בשנות ה-80 הוא היה "כוכב" גדול בעיתונות הישראלית ואיוריו-עבודותיו הודפסו על גבי עמודים שלמים ב"ידיעות אחרונות". שני ספרים מעבודותיו יצאו בהוצאת הקיבוץ המאוחד, ואני נהייתי מעריץ גדול שלו. אהבתי את הקו הכאילו-סרגלי – כפי שתיאר אותו עמוס קינן בהקדמה לספר "פגישות" – ואת הציורים ("ההסתכלויות") השנונים שלו על מצבו של האדם בעת החדשה (אז היא הייתה חדשה – כיום זו היסטוריה נשכחת, כמו האמן עצמו).
הביוגרפיה הקצרה שלו, המופיעה בדש הספר מספרת שנולד ב-1939 בלטביה ועלה עם משפחתו לישראל ב-1972. הוא השתתף בתערוכות רבות, זכה לפרסים רבים ופירסם עבודות ב"ידיעות אחרונות","הארץ", Washington Post, Nouvel Observatour ועוד עיתונים בחו"ל ו"מוניטין יצאו לו בעיתונות העולם". עד כמה שאני יודע, בשנות ה-80 הוא עזב את ישראל לאמריקה ומאז אבדו עקבותיו (לפחות על פי החיפושים בעברית, וראו את העדכון בסוף הפוסט).

בישופס - דוב בדלתדוב מקיש בדלת: תחילתה של ידידות מופלאה (מאריס בישופס, "פגישות" 1982)

בישופס - דוב באמבטיההדוב על פי בישופס הוא "ידידו הטוב של האדם". "התגלמות החייתי בלבוש מהוגן" על פי קינן בהקדמה

חשבתי לשים כמה מהעבודות המופיעות בספר, עם פרשנות אישית (כפי שראיתי שהוא מציע, ושלא בהכרח מתיישבת עם כוונת היוצר). ניסיתי להתעניין איפה הוא עכשיו ומה קרה לו מאז שעזב את הארץ. ציפיתי שוויקיפדיה – העברית או האנגלית (או לפחות הלטבית) – תביא לי את המידע. ואם לא היא אז לפחות גוגל.
והנה, כל מאמצי עלו בתוהו וחיפושי העלו חרס. כלומר אפילו חרס הם לא העלו – כל שמצאתי בגוגל בעברית היו עשרות אתרי מכירת ספרים יד שנייה המציעים את שני הספרים שיצאו בישראל – "פגישות" (שכאמור, נמצא בידי) ו"מיני מינים" – לכל חפץ, ולא בטוח שיש הרבה חפֵצים. ועוד כמה אתרי מכירת יצירות אמנות המציעים הדפס שלו (שאולי כבר נמכר). עברתי לגוגל האנגלי ומצאתי עוד כמה ספרים שיצאו בארה"ב וכל מיני בישופים היסטוריים, אבל את סיפורו של מאריס בישופס לא מצאתי.
אני תוהה, איך זה יכול להיות? או שאני לא יודע לחפש, או שגוגל איננו כזה כל-יכול, כפי שנוטים לחשוב, הרי (לפי דעתי, ו"יכול להיות שאני טועה" אמרו לי להוסיף בכל מקרה של ספק וגם אם אין כזה) מדובר על אמן חשוב ביותר.

לא נותר לי אלא להביא כמה מה"תצפיות" מתוך הספר, עם הערות (שתוכלו להתעלם מהן אם תרצו, ולהביא את התובנות שלכם). ועוד נותר לי לקוות שבעקבות הפוסט הזה, יימצא מי שיעלה על עקבותיו של מאריס בישופס ויספר לי מה קרה לו ואיפה הוא עכשיו.

ידידי החייזרפיזההעולם הנטוי על פי בישופס: זה לא המגדל בפיזה הוא שנטוי כפי שרוב האנשים חושבים, זה העולם!

בישופס - תג מחיר"תג מחיר": לכל דבר יש את המחיר שלו, ואל תשכחו מה חשוב בעולם, גם כשאתם נפגשים עם חבריםבישופס - פגישהפגישה של חברים על פי בישופס: "זה סכין בגב, או שאתה פשוט שמח לפגוש אותי". וזה הדדי.

בישופס - פגישה עם חייזריםהחייזרים באים. הקוקטייל עם חייזרים של בישופס עדיין לא קרה אבל בהחלט מתקבל על הדעת

בישופס - ידידי החייזרהחייזר ואני: לי יש את התנין של "לקוסט" ולו יש את "האדם" של ממלכת החייזרים ממנה הוא בא

בישופס - משחק מלחמהמשחק מלחמה: התוצאה במחצית – ישראל-סוריה 4:5, "אבל יש עוד מחצית שלמה לפנינו, יורם!"

בישופס - ציפור ואנשיםאילו ציפורים היו דומות לבני אדם: הן היו יושבות ליד המכתבה וסופרות בני-אדם על חוטי החשמלבישופס - אקווריוםסיפורי דגים: בני אדם באקווריום האנושי של מאריס בישופס

זהו זה, אמרתי לכם שזהו סיפור מוזר. סיפור על נפלאות השכחה וקוצר הזיכרון ועל מגבלות ה"גוגליזציה של הגלובליזציה" שהשתלטה על העולם. אם אקיש בתיבת החיפוש של גוגל העברי "בר רפאלי" (בשביל צ' המעריץ הנלהב) – אקבל 2,180,000 תוצאות חיפוש, וכמובן שיש לה גם ערך נרחב בוויקפדיה עם 14 הערות שוליים ו-19 קישורים חיצוניים. אם אכתוב "תום פרנץ", כוכב מאסטר שף החדש (שלא שמעתי עליו אלא בכותרת של ynet), אקבל 2,650,000 איזכורים – ו"מאריס בישופס" ש"מוניטין יצאו לו בכל העולם" על פי התיאור מ-1982, שווה כמה תזכורות של אתרי ספרים משומשים למכירה? תתבייש לך, גוגל. בעצם שנתבייש כולנו. מאריס צדק. האדם הוא חייזר משונה, שלא מבין את העולם אליו הוא נקלע יותר מהדגים ומהציפורים.

בישופס - אייפד 1982אייפד או קינדל 1982: הטאבלט על פי בישופס בגירסת 1982, כש"אפל"הייתה עוד בחיתוליה, וזה נראה סתם צחוק. או שלא, כמו שאר העתידות והאבחנות של מאריס בישופס

הצתה מאוחרת: התעקשתי וחיפשתי בצורה יסודית יותר, ואז חיפושי כן העלו חרס מסוים: באתרים מלטביה, מולדתו של בישופס, נמצא הפתרון לתעלומה. הבנתי מהם שהוא חי שנים רבות בארה"ב עד שב-2003 חזר למולדתו לטביה וגם הציג שם תערוכה והוציא עוד שלושה ספרים "לטביה שלי" ו"לטביה שלי, עוד" ו-"213" (הנה הוא מסביר לאתר בלטי את שם הספר). כלומר עקבותיו לא אבדו ממש. מאריס שב למולדתו (ותוכלו אפילו לקרוא את תולדותיו באתר משרד החוץ של לטביה), אבל לי החיפושים האלה גרמו מפח נפש מסוים ותהייה על ארעיותה של התהילה ועל הפרופורציות של חיינו.

____

לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.

קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה איורים, ספרים, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

5 תגובות על פגישה מחודשת ||| לאן נעלם מאריס בישופס? וגם הרהורים על מוגבלות כוחו של גוגל ו-וויקיפדיה

 1. סמדר הגיב:

  אני מניחה שוויקיפדיה תשמח שתכתוב את הערך [[מאריס בישופס]].
  וגוגל הכל-יכול – גם לו יש מגבלות אנושיות, מסתבר.
  בגדול, כמו רוב בני האנוש, גוגל יודע למצוא את הדברים המדוברים (על ידי שאר בני האנוש) – שהם לא בהכרח הדברים החשובים. או השווים.
  "הדברים החשובים באמת סמויים מן העין" (אמר הנסיך הקטן לאנטואן דה סנט אכזופרי).
  והדברים השווים באמת – הם אלה שנשמרים בעליית גג של מאן דהו.
  או בלטביה.

  לא הכרתי את מאריס בישופס מוכשר זה שהעלית לפה מתהום הנשייה. אבל עכשיו שהכרתי – אני מבינה שהיה לי חור בהשכלה, והנה הוא התמלא עתה במשהו "מסורגל, סינתטי ולא-אנושי" לכאורה, ו[[אנושי, אנושי מדי]], למעשה…
  איורים חשובים ושווים ממש!

 2. הבחור הזעצער הגיב:

  לחפש בגוגל זאת מיומנות בפני עצמה ביחוד כשמדובר בשם שמקורו בלטביה ואתה מחפש באנגלית.
  לי יש שני כללים בעיניין זה:
  1) כל מה שמעניין אותך כבר שאלו מליון איש לפניך.
  2) כל מה שקיים באינטרנט ניתן למצוא זה רק עניין של זמן וסבלנות.
  בעשרים השנים האחרונות שני הכללים הנ"ל לא איכזבו אותי.
  קרה לי גם שגוגל הביא לי תשובה אחת בלבד בדיוק את מה שחיפשתי.
  נסה לדוגמא את גוגל במילים – "MARIS BISHOFS" ( כולל המרכאות – זה חשוב) עם אופציה של תמונות בלבד.
  מחכה לך הפתעה.
  בהצלחה.

 3. אור הגיב:

  שלום,

  הגעתי לפוסט שלך במקרה בעת חיפוש מידע אודות האמן מאריס בישופס עבור תיעוד ורישום עבודותיו המוצגות במוזאון אילנה גור. לצערי הרב, בידינו לא קיים מידע אודותיו, אך קיימות שתי עבודות: האחת הינה ציור גדול מימדים ולא אופייני שהינו מחווה לחואן מירו. השני הוא הדפס מקסים התואם היטב את נושא רשומה זו: מצבה של האמנות כיום ויחסם של רבים מהאנשים כלפיה.
  תודה על המידע העשיר והמעניין.

 4. שרגא הגיב:

  מאריס בישופס היה אמן נפלא בתקופתו הישראלית. אדם ברוך הזכיר אותו בהערכה. והנה הוא נעלם וחזר ללטביה. סיפור תמוה אחרי ההצלחה בישראל ובארה"ב. הרבה סימני תהיה.

 5. רון הגיב:

  אמן גדול. מצאתי היום עבודה מקורית שלו.(מתוך תכולת דירה).
  למעוניינים 054-7897879
  ד"ר רון שפיגל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.