עד מאה ועשרים ||| האם "זקן" זה "הצעיר" החדש, מהלל הזקן ועד "הזקן" בימינו

היום הבלוג בן מאה ועשרים, עד 120! וזה בדיוק הזמן לנסות לברר את מה שהובטח ב"שיחה ממתינה" כאן למעלה: האם "הזקן" זה "הצעיר" החדש? או להיפך ש"הצעיר" החדש הוא "הזקן".
ואל תחשבו שמדובר פה רק על משחקי מילים. הרעיון המעניין הזה עלה במוחי כבר מזמן, כשהבחנתי שלרבים מחשובי האישים במהלך ההיסטוריה נוסף התואר "הזקן" – מחכמים כמו הלל הזקן, שחי 120 שנה! (לפי הוויקיפדיה, ויכול-להיות-שאני-בכלל-טועה) ושמאי הזקן, ועד רבנים חשובים כמו רבי יצחק בן שמואל הזקן ורבן גמליאל הזקן והאדמו"ר הזקן וגם מלכים כמו אדוארד הזקן ומלך פולין זיגיסמונד הראשון הזקן, ואפילו מפקדים גיבורי מלחמה כיצחק שדה ("הם קראו לו הזקן, והוא היה חבר בגדוד העבודה". זו סיבה לקרוא לו "זקן"? הוא חי בסך הכל 62 שנה!) או חלוצי תעשייה כמו פנחס רוטנברג, מייסד חברת החשמל, עליו נאמר בוויקיפדיה שהוא זה שבנה את תחנת הכוח בנהריים, לכן קראו לו "הזקן מנהריים". הבנתם את זה? הם מנסים להסביר את כינויו, ומה שנראה להם טעון הסבר הוא דווקא המילה "נהריים". לא המילה "הזקן", שהייתה מימי התנ"ך והתלמוד מילה המסמלת תואר-כבוד, לכן אותה לא צריכים להסביר. מה גם שרוטנברג נפטר בן 63, כך שלהיות ממש "זקן" הוא לא זכה.

זקנים חשובים"זקנים" ידועים בהיסטוריה – למעלה מימין לשמאל: הלל הזקן (איור של שי צ'רקה), פליניוס הזקן (מרומא), המלך אדוארד הזקן והמלך זיגיסמונד הזקן. למטה מימין: רבי שניאור מלאדי הזקן, פנחס רוטנברג (הזקן מנהריים), יצחק שדה (הזקן מהפלמ"ח) ודוד בן גוריון (הזקן משדה בוקר)

וכמובן ישנו בן-גוריון, "הזקן" החשוב מכולם, שכולם קראו לו "הזקן" בכבוד, עוד לפני שהיה ממש "זקן", פשוט כי הוא היה זה שתמיד ידע מה צריך לעשות וגם טרח להגיד את זה לכולם. לנשיא המדינה הנוכחי אף אחד לא קרא אף פעם "זקן". למרות שהוא בעצם הזקן מכולם, בקיץ הוא יהיה בן תשעים, אבל משום מה, עוד מאז ימי צעירי בן-גוריון הוא נחשב מ"הצעירים". וגם היום.

בלדה על יצחק שדה – מילים: חיים גורי, לחן: יאיר רוזנבלום
לאור היום ובמחשך ובין צורים / מן המדבר ועד הים / ואחריו הלכו בחורים צעירים / שקראו לו הזקן כי הוא היה… / חבר בגדוד העבודה / והוא היה לאגדה.

"וגם הנגב עוד יהיה פורח / ועוד נדאג שהזקן יהיה שמח" – הקלאסיקה של אריק איינשטיין ועלי מוהר

גנן 2 הזקןמכיוון שבבלוג הזה אנחנו עוסקים רק ב"קווים ונקודות" וב"חוויות" ולא בניתוחים היסטוריים, פסיכולוגיים ובלשניים – לא אנסה לרדת לשורש הסיבה למהפך שקרה למין האנושי ביחס לתואר הכבוד הזה, ורק אציין שגם אני זכיתי כבר בגיל 21 להיות לשנה אחת "הזקן". זה היה בתקופת השירות הצבאי הסדיר, בשליש האחרון שלו שימשתי כמדריך בקק"ש (קורס קציני שריון), "גנן" כפי שזה נקרא בסלנג הצבאי. ולכל מחלקה בקורס היו מוצמדים שני "גננים" שכאלה, האחד ותיק יותר והשני מדריך שזה עתה נכנס לתפקיד. והנה זכיתי, אחרי מחזור אחד שבו שימשתי כ"גנן צעיר" להפוך ל"גנן 2 הזקן". זו הייתה מחמאה אדירה, זה היה הכי קרוב לתואר כבוד שהגעתי אליו עד היום. ללמדכם שבמאה שעברה, ובאלף הקודם – התואר "הזקן" הוענק – אפילו בצבא הצעיר שלנו – לאנשים צעירים ביותר. בתנאי שיהיה להם את הוותק היחסי לעומת אחרים. "צעיר" כידוע בצבא היא לא מילת מחמאה, וכל אחד שואף להגיע כמה שיותר מהר לדרגת "הזקן".

הַזָּקֵן, זָקֵן, הַזָּקֵן מִנַּהֲרַיִם / הוּא הֵקִים אֶת הַמִּפְעָל. / לֹא הָיָה שָׁם כְּלוּם, / לֹא הָיָה, הָיוּ רַק מַיִם / וְעַכְשָׁו שָׁם לֵב חַשְׁמַל.

והנה היום, כל הפרסומות ותוכניות ההבל בטלוויזיה ואפילו הפוליטיקה מחפשות צעירים/ות, וכמה שיותר חלק (מבחינת העור, וגם מבחינת רשימת ההתנסויות) כך יותר טוב. ואני שואל אתכם, "צעירים-שנולדו-זקנים" ו"זקנים-שמנסים-להראות-צעירים", איפה ישנם עוד אנשים כמו "הזקן מנהריים", "הזקן מהפלמ"ח" ו"הזקן משדה בוקר". איפה יימצא לנו "הלל הזקן" החדש, או אפילו המלך "אדוארד הזקן", כשמסביב כל מקהלת "הצעירים" האלה שרק רוצה להוביל את "הזקנים" שלנו אל הקרח האסקימוסי המטפורי. והלל הזקן היה אומר על זה: "אל תדין את חברך עד שתגיע למקומו." ו"מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך".

וקליף ריצ'ארד, לעומתו, היה שר: "הצעירים, אינם צריכים לפחד…"

ו- Max Frost and The Troopers היה שר בזעם, כמונו כשהיינו צעירים, את השיר מהסרט "הנוער לשלטון" shapes of thing to come:

ומיהו "הזקן המזמר" (אולי ליאונרד כהן?) שיביא קצת בינה לכל הקליף-ריצ'ארדים האלה (שהם כבר זקנים-בצורה-כל-כך-צעירה), ושיבואו אלינו בקיץ לשיר ולכל הזקנים-הצעירים (שהצביעו כנראה ל"צעיר" לפיד).
ואני מקווה שלא פגעתי פה באף אחד, סתם ניסיתי להיות "צעיר" ויצאתי "זקן" (שזה לא כל-כך נורא, כפי שניסיתי להסביר).

____
לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה היסטוריה, ישראל, מוזיקה, צבא וביטחון, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

4 תגובות על עד מאה ועשרים ||| האם "זקן" זה "הצעיר" החדש, מהלל הזקן ועד "הזקן" בימינו

 1. ארנון אבני הגיב:

  עולם אכזר. כשהיינו צעירים, זקן היה תואר כבוד. כאשר אנחנו מתחילים לראות אותו באופק הוא הופך ל… זקן

 2. סמדר הגיב:

  באמת עלית כאן על משהו: זקן זה לגמרי הצעיר החדש!
  או לפחות זה מה שכל מיני צעירים חסרי מנוח מנסים לשכנע אותנו לאחרונה, יענו בהפוך על הפוך על הפוך על הפוך, בהתכתבם עם המושג "זקן" שהצבעת עליו כאן, מושג שלא ממש קיים כיום בלקסיקון המעודכן, בקיצור: מרפררים אל האין.
  ולראייה, קח לדוגמה את הפרסומת החדשה של "אזרחים ותיקים למען הקהילה" (זקנתי מלמצוא אותה ביוטיוב או איפשהו) שמתפרצת עלינו מהמסך הקטן בכל מקבץ פרסומות, בה מתוארים כמה אזרחים ותיקים-תורמים-נחושים-ופוטוגנים, שקמים כל בוקר עם שיר חדש בלב לעוד יום התנדבות מסעיר ומשמעותי, קופצים מהמיטה במרץ ובאון שהלוואי על כולנו.
  פאק באמינות?
  לא בדיוק. נראה שההבדל בין "צעיר" ל"זקן" כיום הוא רק בכך שמזקנים מצפים לפעול ללא לאות במסגרת התנדבותית. ואילו מצעירים מצופה לעשות את אותם הדברים אבל מהר, ומתוך כורח המציאות הלא קלה, תוך שהם חולמים במשך כיובל שנים על היום שבו הם יעשו את אותם הדברים אבל לאט, מבחירה חופשית, ומתוך חדוות-זיקנה מתפרצת.
  But nothing can change the shape of things to come
  – הגיל השלישי לשלטון!

  ברכות ליומולדת ה-120 – עד אינסוף כעשרים!

 3. igalz הגיב:

  אבל ״הצעירים״ של היום הם לא ״הצעירים״ של קליף ריצ׳ארד, הם כבר רוצים להיות ״זקנים״, כדי שיוכלו להתחיל ״להתנדב״.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.