הכתובת על הקיר ||| מה מנסים למכור לנו עם משחקי הטיפוגרפיה בפורמט החדש של חדשות שישי של ערוץ 10?

ערוץ 10 השיק מהדורת שישי חדשה, עם צמד מגישים אטרקטיביים (על השלישי לא מדברים יותר) ועם אולפן נאה ומעוצב וצוות פרשנים מכובד ומלומד.

הבלוג הזה אין לו שום סמכות וידע מקצועי לשפוט פורמטים טלוויזיוניים. וגם אם היה לי – זה לא הנושא המרכזי המעסיק אותי. אבל אותיות – זה כבר סיפור אחר! הרי הטיפוגרפיה וסיפורים ומעשיות על פונטים ואותיות הם נשמת אפו של הבלוג הזה. פוסטים לא מעטים עברו כבר בנהר הקווים והנקודות, והקטנוניות הגרפית היא בשבילי דרך-חיים.
לכן אחטא לאמת המקצועית הסוציוגרפית (יש מדע כזה?) אם אעבור בשתיקה על הצד הטיפוגרפי של המהדורה החדשה של ערוץ 10.

אולפן חדשות 10

למי שבמקרה לא הציץ לשם (בכל אופן הרייטינג לא מי יודע מה) אספר שבמהדורה החדשה –  שהושקה בקמפיין גדול ויפה – ומונחה בחן גמלוני ובאסרטיביות נעימה על ידי אלון בן-דוד וטלי מורנו (בהתאמה) יש קטע של "טורים אישיים" ושם מגלים עורכי המהדורה יצירתיות מפתיעה. (דוגמא אמיתית לטור כזה תוכלו לראות בקישור הזה מהמהדורה האחרונה, אם תקפצו לדקה ה-52 של הסרטון).
עומד לו בעל הטור (אלון בן-דוד למשל, או יועז הנדל או טלי מורנו) קורא טור שיש בו דעה אישית מנומקת ומעניינת, וברקע: הפלא ופלא, טסות באוויר כותרות עם כנפיים, אותיות בגדלים שונים ומגוונים מופיעות מאחורי הדובר ואפילו מלפניו, אנימציה טיפוגרפית מדהימה, כמו פאואר-פוינט על סטרואידים.

אלון בן דוד חדשות 10

אלון בן דוד הרבה עודף

למה הם התכוונו בפורמט המהפכני הזה? האם הטקסטים, שנראים כמו תרגיל שנה א' בבצלאל – שם לומדים את כוח האות ואת הקומפוזיציה של הטקסט בחלל הדף – באים לחזק את המסר והאמירה הלא-ברורים של בעל הטור? האם אין להם במאגר התמונות והסרטונים חומרי רקע מעניינים יותר? האם הם רוצים לבדל את עצמם מהערוץ המתחרה? האם הם מייחלים להתייחסות קטנונית של מעצבים גרפיים בעלי בלוגים שוליים?
לא הצלחתי לפענח את הסיבות לפיתוח הפורמט. מצד אחד, כמי שחובב אותיות, יש לי רק מילים חמות להגיד על הטיפוגרפיה: למשל, בחירת הפונט נרקיס בלוק על כל משקליו היא נכונה: קלאסית אבל לא מיושנת, עכשווית אבל לא אופנתית מדי.
מצד שני: זה נראה סתמי ובומבסטי ומסיח את הדעת מדברי הטעם, שהייתי אומר עליהם שהם נבונים מאוד, אם דעתי לא הייתה מוטרדת כל הזמן מהיכן יגיעו הטקסטים הבאים ובאיזה גודל תהיה הכותרת הבאה, שתופיע בעוד חצי שנייה, ומהמתח – היכן היא תופיע ובאיזה משקל היא תהיה?

יועז הנדל מדינה יהודית יועז הנדל שייכות קונים  אלון בן דוד בואו נעצור

יועז הנדל תופעה חמורה

כדי להמחיש את ההמצאה הטיפוגרפית החדשנית אנסה את קטע הפוסט הבא להביא ברוח המהדורה החדשה, ואתם תגידו אם זה משרת את המסר, או מסיח את הדעת ומחטיא את המטרה ב-72 פוינט לפחות. ואם תהיו מרוצים מהעיצוב – אולי אפרסם את הפוסטים הבאים (או לפחות את הטור האישי) בפורמט החדש.

כותרות בלוג 10     ענן תגים אישי קווים ונקודות
המחבר בצילום נדיר (מתערוכה בגרמניה), עם ז'קט ועניבה בלתי-אופנתית, מדגים את העיצוב האפשרי החדש לבלוג ומציג את ענן התגים עם הטיפוגרפיה הדומה, כפי שכבר פורסם בבלוג

ובדיקה שטחית ברשת העלתה שכותרות בדיוק כאלה נמצאו כבר קודם במקום אחר. מסתבר שהפורמט המהפכני הוא "העתקה אחד לאחד" מפורמט שפיתחו בעמל רב בדה-מרקר, והוא "נמצא כעת בהקפאה בגלל מחסור בכוח אדם", כפי שמדווח וואלה ברנז'ה (מין אחיין של דה-מרקר).
בדה מרקר טוענים כי מדובר ב"העתקה גסה" של הפינה "מיקרופון פתוח", רק הצבעים: שחור-על-לבן בערוץ 10, לבן-על-שחור בדה מרקר – שונים. (לפונט השונה: "נרקיס בלוק", לעומת "דרום" הם לא מתייחסים, לדאבון ליבם של הטיפוגרפים שבין הצופים והקוראים).


חדשות דה מרקר
״האריזה הגרפית" של חדשות דה-מרקר שהוקפאה בגלל מחסור בכוח אדם: זיוף או השראה?!

מה אומר על זה, גם כשמעתיקים כדאי אולי להעתיק משהו קצת יותר מוצלח. "בחדשות 10 בחרו שלא להגיב לטענה", טוענים בוואלה. אפשר לחשוב שלהציג קריין על רקע טקסט בגדלים משתנים זו המצאה כל-כך מהפכנית. ההשראה שלהם הגיעה (אולי) מ"ענן התגים" של הבלוגים, שכבר סוקר כאן לא מזמן או מקטלוג הפונטים של מסטרפונט או פונטביט.

עד כאן דברנו לערב זה. ניפגש במהדורה הבאה, עם אלון וטלי ונרקיס בלוק בשלושה משקלים וחמישה גדלי אותיות. שבוע טוב לכל הצופים.

____
לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.

קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה גרפיקה ממוחשבת, טיפוגרפיה, עיתונות, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

5 תגובות על הכתובת על הקיר ||| מה מנסים למכור לנו עם משחקי הטיפוגרפיה בפורמט החדש של חדשות שישי של ערוץ 10?

 1. סמדר הגיב:

  אמנם אני די מרוצה מהעיצוב החדשני-מועתק של טורך האישי (במיוחד מהחליפה והעניבה מהדרופּה) – אבל בכל זאת הייתי שוקלת פעמיים את כדאיות שינוי הפורמט.
  כי בנוסף ליתרון של העלאת הרייטינג, יש לזה גם חסרון בולט אחד, והוא: המחשת אי-נחיצותו של הקריין/ית.
  אחרי הכל, בשביל מה להשקיע בחליפות/עיצוב שיער/סטיילינג יומיומי ומשכורות טאלנטים – אם אפשר פשוט לקרוא את החדשות מן הכתב (נרקיס בלוק), כשההדגשות כבר מסומנות לנוחותנו בבולד, והאינטונציה מונפשת באנימציה טיפוגרפית נאה?
  ממליצה לך ולערוץ 10 הכניס את זה לשיקוליכם.

  • igalz הגיב:

   אני לא מתואם לגמרי עם קברניטי ערוץ 10. בתור הקברניט (או נער הסיפון) של ״קווים ונקודות״ קיבלתי החלטה עקרונית להישאר בפורמט הישן.

 2. שרי אלדן הגיב:

  הפעם היקדמת את זמנך. ובהרבה. שלא לומר הישתגעת. (לא יודעת ליכתוב את זה בהדגשה גרפית).
  מה תקעת את עצמך בתוך מיסגרת שחורה ?
  תמוגר, תמוסמס, תימחק, בקיצור – תעלם המיסגרת הזו כלא הייתה !
  מה המישחק האירוני – סרקסטי הזה לך ? ככה לעלות על עצבים רופפים, שלא לומר לב ככה – ככה… ועוד של ידידים,דורשי טובתך ?

  • igalz הגיב:

   המסגרת היא מסגרת הטלוויזיה, כמו אצל שאר הקריינים בפוסט הזה. צר לי אם הובן אחרת. לא היה (במסגרת לפחות) שום רמז אירוני, סרקסטי או מקאברי.

 3. שרי אלדן הגיב:

  לא מדוייק. "אצל שאר הקריינים" המסגרת היא אכן "מסגרת הטלוויזיה". זאת אומרת, שהקו האופקי התחתון עבה יותר, כדי לאפשר שינויים — מיקום להדלקה, כיבוי והדלקה חוזרת,למשל. לעומת זאת, במסגרת המדוברת רוחב כל קווי המסגרת זהה.(אם אינני טועה). ולמען האמת, לא חשדתי בכוונות אירוניות וכו, אבל מי כמוך יודע את ההשפעה שיש לקו :דק או עבה, זהה לקווים הקרובים או שונה מהם. שלא לדבר על אפשרות של רפלכס מותנה…למתבונן. העיקר שניהייה בריאים. שאתה תמשיך לכתוב ולאייר ושאנחנו נמשיך להחכים ולהנות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.