אנחנו על המפה 2 ||| איפה הכי כדאי להיוולד ב-2013?

חברים לעבודה, המכירים כנראה את חיבתי הרבה לענייני מפות וקרטוגרפיה, שלחו לי קישור עם אוסף מעניין של סקרים ומחקרים הנקרא "40 מפות שמסבירות את העולם". בתוך 40 המפות הנזכרות באתר המרתק הזה, של מקס פישר וצוות ה"וושינגטון-פוסט", יש מספר מפות המייצגות מחקרים מעניינים ואפילו מפתיעים: מיפוי ודירוג המדינות בעולם לפי דתות, לשונות, היחס לארה"ב ולסין, היחס להומוסקסואליות ולתושבים זרים, באיזו מדינה האנשים סובלניים או אמוציונליים יותר, ואפילו מפה המציינת "באיזו ארץ אתה מרגיש הכי נאהב?". והתשובה די מפתיעה: בפיליפינים – 93%, ברואנדה – 92% ובפורטו-ריקו – 90%. שוב למדנו שכסף לא ישיג לנו אהבה. ואיך אצלנו? יותר טוב מהצפוי – ממש כמו במצרים ובאירן (66%-75%).

אבל המפה ששבתה את ליבי במיוחד היא זו ששורטטה כתוצאה מהמחקר: "איפה הכי כדאי להיוולד ב-2013". מחקר זה של ה"אקונומיסט" מומחש במפה שהעתקתי לכאן והוא המשך לסקר שנערך לפני רבע מאה ב-1988. הוא חושף עובדות (המסוקרות יפה בבלוג של ה"וושינגטון-פוסט") שחלקן מובנות מאליהן וחלקן מפתיעות מאוד.

where-to-be-born-map3

ראשית אציין (אנחנו הרי קרובים אצל עצמנו) שישראל, למרבה ההפתעה מדורגת בחלק העליון של טבלת המדינות שטוב להיוולד בהן ב-2013 – במקום ה-20 מתוך 80 מדינות! זוהי עליה של עשרה מקומות מהמיקום בסקר של 1988. בשלושת המקומות הראשונים זכו (כצפוי?!): שוויץ, אוסטרליה ונורווגיה, ובשלושת המקומות האחרונים: אוקראינה, קניה וניגריה.

20130110_irt001מיקומה של ישראל ב-2013 די בו כדי להרים לפחות גבה אחת ולחשוף עד כמה אנחנו נוטים לצייר את עצמנו בצבעים קודרים הרבה יותר מהמציאות ה"אובייקטיבית" (לפחות זו המופיעה במחקר הזה). כאן, אולי, יש מקום למפה, שאיננה מופיעה ברשימת המפות הזו: "מיפוי המדינות על-פי מידת ההערכה העצמית של תושביהן". ונדמה לי שייתכנו הפתעות רבות במחקר כזה, בו אולי נמצא את עצמנו בתחתית הדירוג. וזאת אני קובע לפי כל מיני פוסטים מיואשים שאני נחשף אליהם בשיטוטי בפייסבוק, ועל פי מאמרים ובלוגים רווי התבטלות עצמית, ואולי גם בשל הדיבורים הרבים (וגם המעשים) של אנשים המחפשים דרכון שני, אפילו אם הוא של ארצות המדורגות הרבה מתחת לישראל בדירוג המקומות הטובים להיוולד – למשל פולין, הארצות הבלטיות ואפילו מספר ארצות מאירופה הקלאסית: אנגליה, ספרד, איטליה ופורטוגל למשל.

אולי תאמרו: "אם כל-כך טוב כאן (לפחות לתינוקות של 2013, שאחד מהם אני מכיר באופן קרוב מאוד) אז למה כל-כך רע לנו? ואז אענה לכם: זה בגלל שלא התעמקתם במפה ובמחקר, ואולי גם מהסיבה שמבין ארבעה הקריטריונים שמנתחי המחקר מגדירים ל"מקום שטוב להיוולד בו": 1. להיות ארץ קטנה; 2. לחיות בשלום; 3. להיות ארץ הומוגנית; 4. לחיות במשטר דמוקרטי-ליברלי – ישראל עונה רק על 25% מהתנאים (ויש שיתעקשו על 50% – כולל "הדמוקרטיה הליברלית" שלנו) ובכל אופן מה שחשוב הוא שאנחנו על המפה כמו שאמר טל ברודי ב-1977 (הוא אמר, כמובן, אנחנו במפה  אבל אנחנו יודעים למה הוא התכוון), ולא רק בספורט, בהכל! – וטל גיבור הכדורסל בחר ללא היסוס לעבור כבר ב-1966, מארה"ב שהייתה ב-1988 בפסגת הטבלה, לישראל שהייתה אז במקום ה-30. כנראה הוא ידע מה הוא עושה.

where_to_be_born_in_1988
הסקר מ-1988: ישראל במקום ה-30, ארה"ב במקום הראשון

מפה פיקנטית נוספת, מס' 26 ברשימת המפות, היא מפת טווח הטילים (קסאמים-שמאסמים, פאג'רים, גראדים ושאר מרעין בישין) שלא נראה לי שהיא מעניינת במיוחד את קוראי הוושינגטון פוסט. אותם אולי מעניינת יותר מפה מס' 27 של טווח הטילים של דרום-קוריאה, שגם היא מגיעה רק לאלסקה (עדיין) ולא לארה"ב כולה.

GazaMissilesמפת טווח הטילים של עזה (המוכרת לנו היטב), ומי שרוצה להתנחם יכול לראות שהטילים של דרום קוריאה לא מגיעים אלינו (נכון לעכשיו)

ויש גם מפות של פריסת הנשק הגרעיני בעולם (עם ייצוג של מספר מדינות בתחום האפור, על פי מקורות זרים, כמובן) ומפה נוספת של המונרכיות האחרונות (הרבה פחות ממה שחשבתם) שנשארו בעולם. רוב השטח המלכותי שייך לאימפריה הבריטית לשעבר ולנסיך ג'ורג' אלכסנדר לואי מקיימברידג', שרק נולד.

ILPI_world_map_Umbrellas    royals-1

מפת פריסת המדינות בעלות נשק הגרעיני (על פי מקורות זרים) ומפת המדינות המלוכניות (על פי מקורות טובים). תוכלו לבחון בדיוק – אם תגדילו בלחיצה.

ולסיום מפה אחרונה, שולית יותר מבחינת חשיבותה הגלובלית. מפה שלא שייכת בשום צורה למפות האתר האמריקאי. לא התאפקתי ובהזדמנות קרטוגרפית זו – אני מפרסם את העדכון שלה. זאת מפת תפוצת הבלוג "קווים ונקודות" על פני כדור הארץ, שפרסמתי אותה לאחרונה כאן. כפי שתבחינו מייד: בעזרתכם, קוראי ברחבי העולם, כבשנו ארצות חדשות והרחבנו את תפוצתנו (כמעט) לכל אירופה וגם התחזקנו מאוד בדרום ומרכז אמריקה.

Kavim_VeNekudot_Map2

Views by Country

קוראים שטיילו בסין סיפרו לי שחולשתנו היחסית במעצמה הצהובה נובעת מהגבלות גלישה מסוימות, ולכן נשארו לנו אתגרים (מלבד אפריקה, בה למרות התחזקות מסוימת בסנגל ובקניה – נשארנו די חלשים) בעיקר במדינות הבלטיות, בפרגוואי, בפקיסטן ובאפגניסטן. מבחינת שטח כיסוי, חבל מאוד שלא השכלנו למצוא קוראים גם במונגוליה, קזחסטן וגרינלנד – אבל אנחנו מתנחמים בנוכחות היחסית-גבוהה במדינות ערב: ברשות הפלסטינאית (שם אולי ישאבו הקוראים המקומיים מהבלוג תקווה אמיתית לשלום, שהיא בנפשו של בעל הבלוג המתעקש להישאר נאיבי), בקטאר, באיחוד האמירויות ואפילו בסוריה.
ושוב אני חוזר על ההסבר שפרסמתי בפעם הקודמת שהצגתי את מפת התפוצה בחסות מינהלת וורדפרס: סביר להניח שכל מדינה המיוצגת בפחות מעשר כניסות, היא תוצאה של פליטת-מקלדת או חיפוש-תועה בגוגל, ולא באמת סקרנות לשמוע את דברי, מלומדים ככל שיהיו. אבל גם כך, הפריסה העולמית של קוראי הבלוג משמחת אותי מאוד ומוכיחה לי שאני לא כותב רק לעצמי.
קוראי הבלוג בכל העולם, אל תהססו להיכנס, אני תמיד כאן (בבלוג, כמובן).

_______

לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.

 קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה אינפוגרפיקה, גרפים, מפות, צבא וביטחון, תרשימים, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

6 תגובות על אנחנו על המפה 2 ||| איפה הכי כדאי להיוולד ב-2013?

 1. שרי אלדן) הגיב:

  קוראי הבלוג בכל העולם – התאחדו ובחרו בנסיך הבלוג !
  בלוגר,בלוגר – צייר לי (כלומר, לך),כתר הולם.
  כל הכבוד {[( וכו', וכו', וכו' )]} ! אצלינו אתה המוכתר, תרתי משמע,וכו', וכו'.
  אתה הנותן (וזו הנותנת), ואנחנו רק נתיני -הערכה ותודה. וכו'…

 2. מרמור הוא פשוט ספורט לאומי. אולי כבר ציינתי את זה בעבר-אני נוטה להזכיר לחברים ממורמרים שלרוב אוכלוסיית העולם אין מים זורמים בכלל, מה שהופך אותנו למיעוט נבחר ובר מזל.

  • igalz הגיב:

   נכון מאוד. היום קראתי בהארץ שמציעים לנו לחזור, עם מענק עלייה (ירידה) לאוטונומיה היהודית של סטאלין בבירוביג׳ן. שם יש יערות וזהב ונחושת (וגם יתושים). אבל אנחנו, כדברי השיר, נשארים בארץ הנהדרת שלנו: מקום 20 ברשימת המדינות שטוב להיוולד בהם! על פי מקורות זרים (האקונומיסט).

 3. igalz הגיב:

  גם לתבוסתנות יש מקום לפעמים, בעיקר אם היא מתחברת לאהבת הארץ, במקום אובססיית האירוויזיון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.