תמרור עם חוש הומור ||| סכנת החלקה מוזרה בכביש רטוב

אחרי שהפצצתי את הקוראים בכמה פוסטים עתירי טקסט ותמונות הגיע הזמן לאתנחתא קלה לפני ערב החג. אמנם הנושא הפעם – תמרורי הכבישים הוא חשוב מאין כמוהו, אבל אני אתרכז הפעם רק בזווית הגרפית ואספר רק על תמרור אחד מסוים ומוזר (ועוד שלושה שלא יכולתי להתאפק והוספתי אותם בשולי הכביש).

תמרור סכנת החלקה 2קורה שיוצא לי לפעמים לנסוע בכבישי ארצנו לבד. במקרים כאלה מה שחשוב זה להסתכל על הדרך שלפניך, ונהג טוב גם מתבונן היטב בתמרורים שלצד הדרך. וכך שמתי לב פתאום שהתמרור הכי נפוץ (לפחות בדרך לבאר-שבע) הוא תמרור "סכנת החלקה בכביש רטוב".
דווקא בכביש 25 מסעד לבאר-שבע, באיזור שחון למדי, ספרתי לפחות מאתיים תמרורים כאלה (טוב, לא צריך להגזים – לא ממש ספרתי, אבל להמחשה ויזואלית צילמתי כמה מהתמרורים האלה, ויש עוד רבים כמותם, האמינו לי).

תמרור 141 2  תמרור 141 3
תמרור 141 4  תמרור 141 5תמרור 141 6  תמרור 141 9תמרור 141 7

ותשאלו: מה כל-כך מיוחד ומצחיק בתמרור הזה? ובכן זהו התמרור ההומוריסטי מכולם. ייחודי בלוח התמרורים, שהוא מצחיק במקור. לא בכל מיני פרודיות על תמרורים שעושים מצחיקנים מקצועיים. כאן מדובר על הומור של המחוקק (או המשלט) הומור של מע"צ או בעצם של "משרד התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים / מינהל היבשה / אגף בכיר לתכנון תחבורתי" (תוכלו לראות כאן את לוח התמרורים המעודכן של המשרד-המינהל-האגף / ירושלים, תמוז תשע"ב – יולי 2102 נוסח משולב), או אולי אפילו של הוועדה הבינלאומית שקבעה את התמרורים, עם סטנדרטים אחידים לכל העולם. כי כידוע חשוב שתהיה סטנדרטיזציה כשצריך להחליט בשבריר של שנייה אם לפניך מסילת ברזל או מעבר חצייה, או סתם גדר אלקטרונית או מחסום נגד מבוקשים.

A-35.cdrBaletהתמרור הוא הומוריסטי כי מעצב התמרור השובבני התחכם וצייר את נתיבי ההחלקה של גלגלי המכונית בצורה אבסורדית ובלתי-אפשרית, כזו שאפילו אקרובטית בקרקס או רקדנית בלט מקצועית לא הייתה מצליחה לבצע. נסו לעקוב אחרי המסלולים המשורטטים בתמרור (לא תוך כדי נסיעה, כמובן!) ותראו שאפילו נהג שיכור עם גלגל מפונצ'ר לא יוכל לגרום למכוניתו לנסוע ככה.

תמרור סכנת החלקהבמע"צ (או בחברה הלאומית לדרכים) עלו כנראה על הבדיחה הלא מוצלחת ויצרו כבר גירסה מתוקנת של התמרור בה ההחלקה הרבה יותר הגיונית, אלא שלפחות בדרך לבאר-שבע לא שמעו על התמרור החדש (שמספרו 141 בלוח התמרורים הרשמי של המינהל-האגף), וכך יוצא שהנהגים בכבישי הדרום לא יודעים איך צריכה להיראות החלקה אמיתית ונכונה בכביש רטוב. מזל שאין אצלנו הרבה גשמים והנהגים לא נאלצים לבחון את התמרור עם גלגלי מכוניותיהם.

תמרור 141 11

תמרור 136 - הולכי רגלואם כבר התחלתי לדבר בצורה ביקורתית על תמרורי חיינו, אביא גם את הדוגמא הבלתי-מצחיקה לחלוטין של תמרור מס' 136 "זהירות ילדים בדרך" שבילבל במשך שנים, הן את הילדים שבדרך והן את הנהגים. על פי המסופר בוויקיפדיה התמרור גרם לילדים לחשוב שעליהם לרוץ מהר דווקא, כפי שמצויר עליו, ולכן הוא עודכן לתמרור של איש אוחז בידו של ילד ושניהם עומדים.

ולסיום – בדיחת-תמרורים עתיקה, שאולי אתם מכירים אותה: מה אומר התמרור הבא?
תמרור 901 עבודות בדרך
והתשובה על-פי הבדיחה הישנה: "היזהרו מאיש שיש לו בעיות עם המטריה שלו". פעם (לפני תקופת ה-חחחח'  וה-LOL של פייסבוק) זה הצחיק את הנהגים והנוסעים.

תמרור 901 עבודות בדרך 2תמרור בנגב היבש: "עבודות בדרך" או "היזהרו מאיש עם מטריה מקולקלת"?

תמרור 129 מפגש מסילת ברזלואולי בהזדמנות זו נציע לשר התחבורה לעדכן קצת גם את תמרור מס' 129 "מפגש מסילת ברזל" ולהחליף את סימן קטר הפחם עם הארובה המעשנת בקטר מודרני יותר. הרי חוץ מהרכבת התורכית שעכשיו משחזרים אותה ב"מיתחם הקטר" בבאר-שבע – כבר עשרות שנים לא נראה קטר עם ארובה ועשן במסילות ארצנו. ובהזדמנות זו סיפר לי ר' שהיה מהוגי "מיתחם הקטר" בבאר-שבע שעירבבו שם את היוצרות, כנהוג אצלנו, ושמו שם קטר תורכי (או טורקי – עוד לא החליטו בוועדה) שמספרו, כביכול, 70414 מהשיר של אריק לביא – ועכשיו המבקרים שיבואו כבר לא ילמדו מי הוא הקטר הישראלי ומי התורכי – אבל העיקר שיהיה שמח. ככה זה אצלנו, כשכבר עושים משהו תיירותי ויפה – כולם מקטרים.

ולסיכום – שימו לב טוב-טוב לתמרורים (לא רק מבחינה גרפית) כמאמר הפתגם של משרד התחבורה: "בכביש אל תהיה צודק – היה חכם" (וגם רצוי שלא תהיו קטנוניים-גרפיים כמוני).

שתהיה לכם נסיעה טובה, בראש השנה ובכל ימות השנה.

_______

לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.

 קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה שילוט, תחבורה, תמונות, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

8 תגובות על תמרור עם חוש הומור ||| סכנת החלקה מוזרה בכביש רטוב

 1. סמדר הגיב:

  LOL גדול.
  אבל לא הבנתי משהו: אם כבר טרחו לתקן את התמרור ההומוריסטי של "זהירות, סכנת החלקה" – למה תיקנו אותו לבדיחה נוספת, רק קצת פחות מוצלחת?
  הרי גם בגרסה המתוקנת שהצגת כאן, הקוליס של המכונית אינם מקבילים זה לזה, כפי שאמורים להיראות קוליס של מכונית נורמלית, הנהוגה בידי נהג לא שתוי! בוא נאמר שאם בתמרור הראשון הנהג פירק בקבוק וודקה שלם לפני שעלה על הכביש – בתמרור המתוקן שלעיל הוא תקע רק 2-3 שוטים של עארק…
  מצד שני, בקישור מויקיפדיה ששמת לערך [[אידאוגרמה]] – מוצג אותו תמרור כשהוא מתוקן בצורה קצת יותר יסודית, עם שני קוליס מקבילים שלעולם לא ייפגשו, כמו שצריך, כמו שקורה כש"אם שותים לא נוהגים".
  ףףףף, איזה בלגן. תמיד מאשימים את הנהג, שגם כשהוא חכם בכביש, הוא נבוך בתמרור.

 2. igalz הגיב:

  חשבתי שרק שריונאים מכירים את המילה קוליס (ואפילו בשימוש המקובל ״קוליסים״). את התמרור ה״נכון״ העתקתי ישירות מחוברת התקנות (נוסח משולב יולי 2012) של משרד התחבורה.

 3. גיל אמיר הגיב:

  אני דווקא אוהב את התמרור השובב, שממחיש היטב מה הסכנה הצפויה (להבדיל מהתיקון האנמי).
  ולמי שמתעקש לעמת את הציור עם המציאות – דמיינו על תמונה תלת מימדית: הרכב, לא עלינו, עושה סלטה והגלגלים המקבילים יוצר במישור תמונת הצטלבות. כמו הסליל הכפול של ה-DNA.
  http://he.wikipedia.org/wiki/DNA

 4. נמרוד חפץ הגיב:

  בפעם הבאה שתסע לבאר בצאלים, בדרך חזרה אחרי מסעף גבולות תסתכל על התמרור שמזהיר מפני גמלים בדרך. חומדי לצון שינו אותו לזהירות פילים בדרך.

 5. אבי כהן הגיב:

  מה האבסורד הגדול?
  הציור שבתמרור לא מייצג נאמנה נסיעה של רכב שפנה שמאלה ואז החליק בחדות ימינה???

  • igalz הגיב:

   תשובה לאבי: כפי שכתבתי בפוסט, גם משרד התחבורה הבין, כנראה, שגם בהחלקה חדה מאוד ה״קוליס״ של צמיגי הרכב אינם מסוגלים לייצר תבנית כל-כך לוליינית. ולכן החליפו את התמרור בציור בו נתיבי הצמיגים מקבילים. אפשר לראות את התמרור החדש בגוף הפוסט וגם בלוחות התמרורים המעודכנים של משרד התחבורה. הבעיה היא שנדרשת השקעה עצומה כדי להחליף אלפי או רבבות תמרורים ישנים. אז מחכים לשנת הכספים הבאה. בסופו של דבר הנהגים יודעים כבר מה לעשות, והתמרור הוא רק אלמנט גרפי. (סליחה על התשובה הארוכה, לשאלה כל-כך קצרה).

 6. משה מאירי הגיב:

  קטר 70414 אכן לא יכול להגיע לבאר שבע,פשוט ,הוא נשלח לגריטה כבר לפני עשרות שנים.האגדה,או שזו אולי האמת היא שהקטר הזה הפך לסכיני גילוח..

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.