שבעים-ארבע-מאות-ארבעה-עשר זה הוא? ||| ביקור אצל אטאטורק ופתרון אפשרי לתעלומת מספרו של הקטר ההיסטורי

אתמול קיבלתי שוב צידוק וחיזוק למה כדאי לי להמשיך לכתוב בבלוג. אחרי שסקרתי את "מתחם הקטר" והבאתי ציטוטים ותמונות להמחשת הטיעונים המרכזיים כנגד הקונצפט ההיסטורי המטעה שלו (שהיו, כזכור טיעונים שאינם שלי בכלל – אלא של ר' איש השימור והשיחזור) יצא שהגעתי לגמרי במקרה שוב לבאר-שבע.

בדרך כלל הביקורים שלנו בבירת הנגב מסתכמים בצרכים בריאותיים שוטפים או בהרגלי צריכה שגרתיים, וכוללים את מתחם "ביג", קניון הנגב ומרפאות-חוץ (או קופ"ח ג'), וכמעט תמיד הדרך עוברת ברחוב טוביהו (ראש העיר הראשון, למי שלא התעניין עד היום). לכן גם יצא שעקבנו פחות או יותר, במהלך השנים האחרונות, אחרי השינויים במתחם הרכבת התורכית (או הטורקית או העות'מאנית) וראינו, תוך כדי נסיעה ברחוב הראשי, את הדגל הטורקי מתנוסס ליד האנדרטה לחיילים הטורקיים שנפלו במלחמת העולם הראשונה באיזור באר-שבע, והבחנו (בקושי) בפסלו של מוסטפה כמאל אטאטורק. אבל כל זה היה במהירות השיוט שבין הרמזורים, כשהמטרה המרכזית היא קניון הנגב או "ביג", כאמור.

מתחם הקטר דגלים   התחנה העותמאנית שלט

התחנה העותמאנית והקטר

אנדרטה אטאטורק

הפעם הבנתי שאחטא לתפקיד "העיתונאי המדווח" שלקחתי על עצמי לפני שנה, אם לא אגש לראות מקרוב את "מתחם הקטר" שתיארתי בפירוט בפוסט הקודם (כולל ביקורת על הקונצפט ההיסטורי המוטעה שבבסיסו). עצרתי מאחורי המתחם. יש שם, בינתיים, שפע של מקומות חנייה ללא-תשלום, וניסיתי לצלם דרך הגדר החדשה את הקטר הישן ("שמספרו 70414") ואת המתחם כולו מכל צדדיו.

אני מביא לכם את תמונות האייפון הבלתי-מקצועיות האלה כשירות לקוראי הבלוג המתמידים, במסגרת מה שקוראים: עדכון מהשטח. מה שגיליתי הוא שהמתחם אולי נחנך חגיגית בפסטיבל יין כלשהו, אבל העבודות רחוקות מלהסתיים. הקטר אמנם עומד כבר בקצה המסילה "והוא מוכן לצאת לעבר הצפון" (או ליתר דיוק – לעבר המזרח), ומספרו באמת נצבע ונקבע (בניגוד לתפיסתם של דקדקני ההיסטוריה) כ-70414, אבל מסעדת השף "פטפוט" המתוכננת לקום באתר, עדיין לא נפתחה ורק שלט גדול מבשר על מיקומה בבניין התחנה העתיק. וגם השומר הבודד שיושב בצל הבניין העות'מאני נראה, במבט מעבר לגדר, משועמם למדי. קרון אחד כבר משוחזר כמעט לגמרי עם מעטפת עץ מבריקה ונראה ממש כמו-חדש, וגם רצפת הדק מתחילה להיבנות, לשמחת הסועדים שעוד רגע יבואו בהמוניהם למסעדת פטפוט היוקרתית. כך שאי-אפשר להתווכח עם העובדות שקבע ראש העיר הצעיר: באר-שבע תהיה, אם תרצו ואם לא, "עיר הקטרים".

מתחם הקטר קרון ודק

מתחם הקטר פטפוט

70414ולעניין מספר הקטר 70414: אמיתי או שם ספרותי בלבד? פתאום חזר אלי זיכרון קדום מאוד מהימים ש"שיר הקטר" התנגן ברדיו ב"קולו הרועם" של אריק לביא (כדברי קושמרו בפתיח של כתבת חדשות 2).
אז, כשהיינו ילדים קטנים, הסבירו אצלנו שהמספר 70414 הוא מין גימטריה של "עתיד" (ע=70, ת=400, י"ד=14). כך שכבר אז ב-1958, כשנוגן השיר וצולם הסרטון, ידעו אצלנו שיש עתיד והוא נמצא ברכבת ישראל. וכשמישהו מכריז שאצלו נמצאים המפתחות ל"עתיד" – צריך לבדוק בשבע עיניים למה הוא מתכוון, ואם הוא יודע לאן הוא מכוון את הקטר. במקרה של הקטר של חפר ולביא "הקטר גם לא חלם שזה עתיד לקרות / שאת עצמו יביא אי פעם אל בית הקברות / רעיו החלודים עמדו כאן ראש מול ראש / חמש מאות וחמישים ותשע מאות שלוש".

רחוב הרצפלד באר שבע

הרצפלד בחג 25

ובהזדמנות שכבר צילמתי את המתחם העפתי מבט למעלה וראיתי את בניני הקומות המהודרים שמעליו, שנראים כדירות יוקרה של העשירון הבאר-שבעי העליון, ורק השלט ברחוב שלמרגלותיהם עם הרחוב על שם אברהם הרצפלד, מזכיר לנו את איש-הציבור המפא"יניק השמח והמזמר הזה, שהיה מגיע לכל טקס הקמת ישוב חדש. ואחר-כך הוא היה טורח להגיע גם לחגיגות העשור והיובל של כל ישוב, בנגב ובגליל (כפי שהוא מצולם כאן מימין בחג ה-25 של הכפר הגנרי שלנו), ומזמר בקול גדול יחד עם מארחיו: "שורו, הביטו וראו, מה גדול היום הזה, היום הזה, אש יוקדת בחזה והמחרשה שוב פולחת בשדה" ואז הוא היה מרים את קולו הצרוד מרוב מזמורים ושר בפאתוס גדול: "את, מכוש, טוריה וקלשון התלכדו בסערה, ונדליקה שוב את האדמה, בשלהבת ירוקה".
באתר "זמרשת" להצלת הזמר העברי המוקדם, ניתן ממש לשמוע את הרצפלד שר את "שורו הביטו" במבטאו האופייני (בתנאי שאתם לא צופים דרך האייפון/אייפד).

איך שהעולם התקדם מאז ימיו של הרצפלד. לכל יזם ומנהיג יש את רוח התקופה שלו, וגם ראש העיר הנוכחי "שלנו" רק רוצה לעשות שמח לתושבי הנגב, ומכיוון ששירי-חלוצים והקפדה על דיוק היסטורי הם כבר לא באופנה – לפחות מקימים את מסעדת השף "פטפוט" שיהיה איפה לאכול ארוחות גורמה ולפטפט.

שתכלה שנה רעה וקללותיה, ותבוא שנה טובה ומתחמיה. ושתהיה חתימה טובה לתושבי הדרום (וגם הצפון).

_______

לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.

 קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה היסטוריה, תחבורה, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

4 תגובות על שבעים-ארבע-מאות-ארבעה-עשר זה הוא? ||| ביקור אצל אטאטורק ופתרון אפשרי לתעלומת מספרו של הקטר ההיסטורי

 1. שרי אלדן הגיב:

  אם אני לא טועה הרצפלד היה וכמובן שר בחגיגות ה-20 לבארי. אורח הכבוד בחגיגות ה-25 היה יצחק בו-אהרון, שאמנם לא שר אך נשא דברים חמים. איזי שניצב (ותומך-שירה כדרכו) ליד הרצפלד היה מנחה הערב.(שאף קרא למזכיר הקיבוץ באותם ימים – ל.ז."לשאת דברים".וזה בטוח כי יש לי הקלטה שבה מושמעים דברי איזי,דברי ל.ז.המזכיר והמשך הערב כולו: "טקס האסיף").חג ה-20 התקיים על הדשא הגדול. חג ה-25 התקיים על יציקת ריצפת בית-העם שעוד היה חסר קירות ותיקרה.ניסיתי לפענח את המיקום (כדי לדעת אם אכן חג ה-20 או ה-25) לפי המצולם משמאל להרצפלד,אך לא הצלחתי.באם יש תיארוך מדויק בארכיון שנכתב בצמוד,אבל ממש בצמוד לאירוע,ולא רק על-פי הזכרון,אז אני טועה ומבקשת,כמובן, סליחה. וכמובן,שכמו במקרים אחרים,קיימת האפשרות של: גם וגם.ושהרצפלד הרעים בקולו יותר מפעם אחת.בכ"א את ערב ה-25 סיים בקול רועם וחגיגי עד מאד שמואליק א.שקרא: "הנה השער פתוח, ורבים בו בסך. וכול אחד עם ליבו…באנו הלום – לא מליצה…ישגה,ירווה,ייפה יהייה בריא,הגן השותה מבארו, מבארי".(מילות סיום "מגילת בארי לשנת הכ"ה",כתב א.א.).

  • igalz הגיב:

   זה לא ממש קריטי כיום – אבל כפי שציינתי, הרצפלד לא נהג להחמיץ חגים: הוא היה גם בחג ה-20 וגם בחג ה-25, וגם בעוד הרבה חגים של הכפר "הגנרי" שלנו ושל עוד הרבה כפרים. גם התמונה הראשונה ששמתי, וגם זו הנוכחית היא מחג ה-25 דווקא (ראי את התמונה כולה כאן עם סמל ה-25)..

 2. סמדר הגיב:

  וואלה. מה גדול היום הזה, היום הזה…
  במתחם הארץ ננוחם. (אבל עד שלא תוקם מסעדת פטפוט במתחם התחמושת – לא עשינו כלום.)

  • igalz הגיב:

   זה רעיון מצוין. אני בטוח שיהיו במסעדה הזו הרבה לקוחות. בעיקר בתקופת הכלניות. ותמיד אפשר להוסיף איזה קטר בריטי ממכרות הגפרית, או ממחצבות ישראל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.