מחלוני וגם מחלונך ||| האדם הוא גם תבנית הנוף הנשקף מחלונו

את החלק השני של כותרת הפוסט הזה לא מצאתי בגוגל ולא בוויקיציטוט (החלק הראשון ודאי מוכר לכם מ"אהבתה של תרזה דימון", שאיננה קשורה באופן ישיר לפוסט הזה, אבל התנגנה לי בראש ולא התאפקתי).
הקוראים הוותיקים שנכנסים גם לפייסבוק של הבלוג, ודאי ראו שאני מקפיד להחליף את תמונת הנושא על-פי השתנות העונות החקלאיות בשדה הנשקף מחלוני.

חמניות 1.6.2013   1.6.2013 חמניות וסולם

הוצאת גזר 2013   מיכל גזר ונתיבות,

פעם, לפני יותר ממאתיים פוסטים, סיפרתי על "ילדי השמש" ועל התיעוד המקיף שעשיתי במשך יותר מעשר שנים של חלקת הנוף שמול חלוני, בבית החדש אליו עברתי מצידו השני של הכפר – עברתי אז מצפייה מערבה לתצפית מזרחית, משקיעות לזריחות. תיעדתי את צמיחתם של העצים החדשים וכמובן שלא נמנעתי (עד כמה שזה נשמע בנאלי) מהשוואה לנסיך הקטן חובב השקיעות. בפוסט ההוא הבאתי עשרים תמונות נבחרות, ששתיים מהן תוכלו לראות כאן, ומי שיירצה להיזכר, או שלא ראה עדיין – מוזמן לעיין בקישור.

29.03.2002   16.04.2006

במהלך השנה האחרונה, מאז שפתחתי את הבלוג, הקפדתי לתאר לקוראים את כל הגידולים החקלאיים הנשקפים מחלון המרפסת שלי: את הגזר, החמניות והפרדס. החודש, לאחר שכרתו את שדרת הברושים שהייתה אמורה להגן מפני הרוחות על חלקת הפרדס הנשקפת מחלוני, נפתח לפתע נוף עמוק יותר. ממש "אופק חדש", שהביא אותי לנסות ללכוד אותו בפריים של המצלמה, בשעת אחר-הצהריים שטופת שמש של ראשית הסתיו.
ובאמת תפסתי את הנוף הזה, הפעם דרך החלון ה"בלגי" של המרפסת שלנו (ה"בלגיוּת" הזאת, כשאני חושב על זה, ראויה לפוסט מיוחד שיתאר את ההזדקקות שלנו לתוארים אירופאיים – חלון בלגי, רחוב הולנדי, גשר אירי, גג שוויצרי, שירים רוסיים, נשיקה צרפתית ורב [וגם פונט] ספרדי – כדי לתאר דברים מכאן, מהארץ החמה שלנו).

ואז עלה לי רעיון "יצירתי". רעיון שינצל את ה"גריד" של החלון ה"בלגי" השובר את הנוף למשבצות צרות או ארוכות, על מנת לתאר את הפרטים הנשקפים מבעד לחלון.
אני לא חושב לרגע שיש משהו מיוחד או יוצא דופן בחלון שלי דווקא. להיפך! מכל חלון של כל בית נשקף נוף מעניין, אם זה החרמון והכרמל, או הרי גולן, או הים התיכון והכנרת, או המדבר המתעורר, או אפילו דודי-השמש על גגות תל-אביב והחומה העתיקה בירושלים.
בעזרת מסגרות החלון הבלגי והצמצם של המצלמה (היפנית) אעשה לכם היום הכרות עם "הנוף של חלוני".

אומרים שהאדם הוא תבנית נוף מולדתו, ואולי צריך להוסיף שהאדם הוא גם תבנית הנוף שנשקף מחלונו. והנוף שלי הוא נוף נגבי אבל לא יבש, נוף חקלאי אך גם ביטחוני (שכבר זכה לביקור וסיקור של חדשות 2). זהו נוף ילדותי, נוף בגרותי, הנוף שלי. תוכלו להכיר אותו מקרוב אם תקראו, בתוך המשבצות הבלגיות-ישראליות, את המספרים ואת המקרא שלהם המופיע מתחת לצילום.

נוף מהמרפסת 7.10.2013

מקרא נוף:חתול בבור הקסאם

1) עץ הברכיכיטון שנפגע מנפילת הקסאם במהלך מבצע "עמוד ענן", ומאז החלים יפה.
2) הדשא שלנו – הייתי רוצה לכתוב ש"שלוחות הדשא מטפסות ומעלות / ירוק טרי על צלקות התעלות". אבל לצערי הדשא שלנו, שלא היה משהו גם לפני "האירוע הביטחוני", לא השתקם, וגם הבור הקטן של "הנפילה" נשאר כמו שהוא ומשמש לחתולה שלנו כמקום למשחק.
3) עץ אגוז המלבר הוא סיפור יפה של החלמה והישרדות. הבאנו אותו ממשתלה בגן השומרון ושתלנו אותו, כנראה, במקום לא מתאים. בשל כך הוא לא התפתח כראוי במשך שנים רבות. עכשיו כשעשינו שיפוץ חיצוני נאלצנו לעקור אותו, ולמרות שהוא נעקר מהאדמה כמעט ללא שורשים, שתלנו אותו בשורת העצים שמול החלון, וראה זה פלא – הוא נקלט במקומו החדש והתחיל להוציא ענפים קטנים חדשים. מסתבר שלא תמיד צריכים שורשים עמוקים כדי להסתדר במקום חדש.
4) עץ גרגר-הפנמה, גם הוא בן-של עץ שנטענו בגינה והתייבש בנסיבות מצערות. הוא נשתל במקומו החדש לפני כמה שנים ונותן פרי מתקתק בטעם קרמל, שרבים מהעוברים בשביל שעל-ידו אוהבים אותו, וישנם גם אחרים שלא כל-כך אוהבים. גם הוא מנפגעי "עמוד ענן" וגם הוא מתאושש יפה.
5) החומה הדקורטיבית של עיצוב הגינון הציבורי, שנחשפה לפתע לקראת תיכנון מחודש של הנוי, שיתבצע אולי בשנת הכספים הזו (או הבאה, או זו שאחריה).
6) הרמסע – מיכל האשפה הגדול של כל שאריות הגזם, הענפים השבורים והעלים היבשים (נא לא לשים בתוכו ניילונים ועציצי פלסטיק או מקלות ואבנים!!!) במסגרת "הכפר הירוק" שאנחנו משתדלים לשמור.
7) הכביש הפנימי שסביב לגדר הביטחון, בו תוכלו למצוא תנועה ערה של שוחרי בריאות-הגוף בבוקר מוקדם, וגם לפנות ערב. וטרקטורים עם בני-נוער ומכסחות-דשא – במשך היום. ואת רכב הביטחון המסייר מסביב  ושומר עלינו "בלילה בלילה, בנום כל הכפר".
8) גדר "המחנה" – הגדר הכפולה שמגינה על הכפר, מאז שהגעתי ל"מחנה" השומם מגדרה, כשהייתי בן כמעט-שנה. זו הגדר דרכה נכנסו בשנים הראשונות מסתננים וגנבים, ולמרות זאת היא נותנת איזושהי תחושת ביטחון, ומצד שני – גם תחושה של הסתגרות (עד שיבואו ימים יפים יותר אינשאללה, כפי שאומר לנו בשיחות טלפוניות ח' ידידנו מעזה).
9) השדה ברקע – רק לפני חודש נקצרו בו החמניות, ועכשיו כבר חרשו וזיבלו אותו ומכינים את הגידול הבא (אפונה או גזר, או אולי צנונית?).
10) מאחורי השדה – הפרדס עם חלקת האשכוליות, שסיפרתי בשבחיו די והותר. ולפני הפרדס – שרידי שדרת הברושים שנגדעה השבוע "בגלל שהם שתו לעצי ההדר את המים", כפי שמסבירים לנו מומחי-העצים של הכפר.
11) מאחורי הפרדס – כביש 232 של המועצה האזורית שלנו (אשכול). המוכרת למאזיני החדשות רק באירועי "צבע אדום" או פסטיבל כלניות בפברואר.
12) מאחורי הכביש ומצד שמאל – העיר נתיבות, עירו של הבאבא-סאלי וגם של הום-סנטר וסטימצקי (ופוקס וגולף ושאר רשתות האופנה שאינני מבדיל ביניהן).
13) ורחוק באופק – הרי חברון מעל באר-שבע, שאפשר אולי לראותם ביום בהיר כשהשמש והירח נמצאים בזווית מסוימת והעץ הגדול שמשמאל לא מסתיר.
14) ולמעלה למעלה – שמי הסתיו, שעכשיו, סוף-סוף, גם מביאים בבוקר מספר עננים, שאפילו טיפטפו מהם כמה טיפות אתמול בבוקר.

זהו זה. זה מה שיש, וזה הרבה מאוד.
הייתי שמח אילו בתגובות שלכם תשלחו לי (או שתצליחו להעלות לבד, או לתאר במילים) את תמונות הנוף של החלון שלכם, כי כפי שכבר אמרתי: האדם הוא גם תבנית הנוף הנשקף מחלונו.

_______

לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.

 קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה בית ומשפחה, בשדה ובניר, טבע ונוף, עם התגים , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

3 תגובות על מחלוני וגם מחלונך ||| האדם הוא גם תבנית הנוף הנשקף מחלונו

 1. סמדר הגיב:

  אשרי האיש שזהו חלון הזדמנויותיו היומיומיות…
  ♫ מול חלונך וגם מול חלוני
  בלילה שר אותו ירגזי עצמו, נו – כמעט.

  ♫ ואולי מרחוק יש סיכוי אחד למיליון
  ואולי מרחוק איזה אושר מתגנב אל החלון

  • igalz הגיב:

   אצלנו בשדה, אלה הדררות ששרות בקול גדול.
   כן, יש סיכוי אחד למיליון ש"ישפצו" את הדשא שלנו פעם.

 2. יוני הגיב:

  מיכל האשפה הגדול של כל שאריות הגזם ולא בשביל פרחים ועציצי פלסטיק

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.