עניין פנימי? ||| תהיה על העיצוב של המדור "ענייני פנים" במוסף "הארץ" והפתעה בצידה

בדרך כלל אין בבלוג שלי ביקורות על שום נושא תרבותי: ספרים, ציורים, עיצוב וכו'. אני לא מחזיק מעצמי מבין וידען גדול ברוב התחומים. אני רק מתבונן. אפילו בתחום העיצוב הגרפי, למרות שזה המקצוע שלי וגם למדתי אותו ארבע שנים, אני משתדל בבלוג הזה להביא את מה שמוצא חן בעיניי ולכתוב עליו. כמעט תמיד יימצאו מספיק אנשים אחרים שיידעו כבר לספר לכם מה לא טוב – בפוליטיקה, בגרפיקה ובכלל בחיים.

אבל המקרה שאדבר עליו היום פשוט "קפץ" אלי מתוך עיתון "הארץ" לפני כמה שבועות, ולא יכולתי להתאפק. המדור "ענייני פנים" המופיע כבר זמן לא מועט בסוף "מוסף הארץ" של יום שישי, היה קשה לעיכול, לטעמי, מראשית דרכו. כמה שניסיתי להתחבר לצילומים ה"מופשטים" (פשוטו כמשמעו) של האנשים המפורסמים המופיעים בכתבה השבועית – לא הצלחתי. למי מהקוראים שבמקרה לא מכיר – הנה כמה דוגמאות מהשבועות האחרונים.

הארץ ענייני פנים פלדמן    הארץ ענייני פנים ניצן

הארץ ענייני פנים אלפיאני מבין שבעידן הפוסט-מודרניסטי ופוסט-ניו-ז'ורנליסטי צריך להמציא מדי פעם "קונצפט" שונה, "אמיתי", "חי", שונה מהצילום "המלוקק" ו"המטופל" או "הפורמלי" המקובל בצילומי ידוענים או אנשים מכובדים. אבל ה"הפשטה" הזו, הצילום ה"חשוף" (ואני לא מזלזל ב"נועזות" של העורכים ושל המצולמים עצמם) של אנשים שרובם, איך נאמר זאת בעדינות, עברו כבר את הימים של שיא פריחתם – הוא בעיניי התאכזרות לשמה. ברור לי שהייתה כאן כוונה (אולי אפילו טובה) לתת לגוף האנושי את הכבוד וללמד את הקוראים לכבד כל מראה, מעבר למראה "המכובד" המקובל, בלי מייק-אפ ובלי פוטושופ. פחות ברור לי למה האנשים המופיעים במדור מוכנים לקבל את תנאי העיצוב האלה, רק כדי שיוזכרו בעיתון. לא ברור לי למה הם מוכנים להצטלם בצורה חושפנית כזו, כשרק כמה גושי טקסט קצרים עם אמירות ביוגרפיות כלליות, שאינן יוצרות דיוקן של ממש, מכסות את הכתפיים המבוגרות ואת הצוואר החשוף.

וגם בכל זה לא הייתי עוסק. מה זה ענייני? הרי יותר מאשר הפרה של "הארץ" רוצה להניק, עגלי המפורסמים רוצים לינוק. אז שיעשו בעמוד האחרון של המוסף מה שהם רוצים. תמיד הרי אפשר להתעלם מהעמוד הזה ולסיים את העיון בעיתון בעמודי התשבצים (שעליהם יש לי לומר רק שבחים).
אלא שבמוסף של לפני שבועיים, מה-27.9.2013, יצא (במקרה, אני מקווה) צירוף מרתק של כפולת עמודים הממחישה יותר מכל התיאורים שלי, את הבעייתי והמגוחך בקונצפט הצילום ה"חדשני".

הארץ ענייני פנים 27-9-13

בצד ימין של אותו מוסף צולמה בסגנון החשוף הקבוע "אתי אלטמן, דוברת ומייסדת 'תנו לחיות לחיות', בת 66 גרה בתל-אביב עם בעלה דב, התוכית לטי ו-40 חתולים בחצר". עד כאן שום דבר לא יוצא דופן ושונה מהמצולמים האחרים שצולמו למדור (כולל פרקליט הצמרת אביגדור פלדמן, השחקן יוסי אלפי והבמאי עומרי ניצן – שהופיעו במדור בשבועות האחרונים). אלא שבאופן לגמרי מקרי, אני משוכנע שגם ללא כוונות זדון או עריכה מגמתית, בעמוד שממול, באותה כפולת עמודים – הופיעה מודעה, מגוחכת ו"משעשעת" כשלעצמה של חברת פיליפס. במודעה יש מין "הלצה" המתכתבת באופן מקרי כאמור, עם תמונתה של גברת אלטמן, דוברת החיות. מופיע בה דוגמן צעיר ונאה עם בלורית-ג'ל כמקובל בימינו, עיניים ירקרקות וחיוך של דוגמן והכל מעובד ומוחלק, בניגוד גמור לתמונה הטבעית שמימין. והעיקר – הסנטר, שטופל בכלי-העיוות של פוטושופ בצורה מגוחכת בכוונה, שהפכה את פניו לזוויתיים בצורה המתאימה לסרטי קומיקס של גיבורי-על (כמו סופרמן וחבריו). כשהכתובת ליד התמונה מסבירה: "אפילו לזוויות הפנים המאתגרות ביותר", "מכונת גילוח שמתאימה את הגילוח אוטומטית למבנה הפנים" (כנראה דרך המאגר הביומטרי השנוי במחלוקת של משרד הפנים).

טוב לחיות עטיפה 2אין לי הרבה מה להוסיף על הכפולה הזו, בשני המקרים לא מדובר בטעות עיצובית. אני משוכנע שמעצבי העמודים אוהבים את יצירתם ומאמינים בעבודתם. לעומתם, אני קצת פחות מתלהב משתי התפיסות, ואולי אני פשוט אנכרוניסטי ולא הבנתי את המסרים הנסתרים מאחורי שתי התמונות. ואולי, כמו שוודאי יהיו כאלה שיגידו – אני פשוט מקנא באנשים המפורסמים, למשל באתי אלטמן אוהבת החיות, שיכולה להרשות לעצמה להיות "טבעית" (הרי אני בעצמי סיפרתי כאן בבלוג על הספר הנפלא "טוב לחיות ערומות להיות", ומה הוא האדם אם לא עוד חיה אחת בתוך עולם החי?) ואולי אני מקנא גם בגיבור-העל של פיליפס ושל פרסום פוגל-Ogilvy על חוסנו הרב ולסתותיו הנחושות.
אמרו לנו תמיד ש"הארץ" הוא "עיתון לאנשים חושבים". אז חשבתי קצת, וזה מה שיצא לי. מה אתם חושבים?

_______

לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.

 קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה גרפיקה ממוחשבת, עיתונות, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

10 תגובות על עניין פנימי? ||| תהיה על העיצוב של המדור "ענייני פנים" במוסף "הארץ" והפתעה בצידה

 1. נמרוד חפץ הגיב:

  אני מתחיל את המוסף כל שבוע מהדף הזה, כנראה הרגל מאז שהיה שם מדור של ענייני משפחות, שגם הוא חושפני אבל בצורה אחרת. שבת שלום

  • igalz הגיב:

   באמת גם אני אהבתי הרבה יותר את ״מצב משפחתי״ של אלי ואבנר אברהמי, אבל תמיד הרי מחפשים חידושים וריגושים.

 2. אנימו הגיב:

  אותי הצילומים האלה דוחים. נ..ק..ו..ד..ה!….ולא השקעתי חשיבה עמוקה. מודה.

 3. צחי דבורי הגיב:

  אין לי משהו חשוב להגיד רק רציתי שכולם ידעו שגם אני קורא הארץ בסוף שבוע.

  • igalz הגיב:

   לא ציפיתי שיהיה לך משהו חשוב להגיד (חוץ מבנושא בר ר׳), אבל יפה שחברים קוראים (לפחות בסופ״ש).

 4. סמדר הגיב:

  אני חושבת – זה הכל פרסומת לפוטושופ: שכולם ירגישו ויידעו – איך זה ללכת עם (משמאל) ולהרגיש בלי (מימין).
  בקיצור, זה לא נהנה וזה כן חסר…

 5. אסתר הגיב:

  אני לא כ"כ מבינה את העמוד של "ענייני פנים". בכל אופן, לא רואה שום בעיה בשיבוץ בכפולה הזאת. מה הקשר בין פניה של אלטמן לפנים של פיליפס?

  • igalz הגיב:

   עד כמה שהבנתי הכפולה לא ״שובצה״, אלא היא תוצאה אקראית של שיבוץ הפרסומות. אין קשר רעיוני בין הדמויות אמנם, אבל אני ניסיתי לבנות ״תיאוריה״ גרפית, על הניגוד שבין ה״טבעי״ מדי ל״מרוכך״ ו״מעוות״ מדי. אולי נכשלתי במשימה, אבל לפחות ניסיתי. גם אני לא מבין את ״ענייני פנים״.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.