העולם השתגע! ||| הים הוא לא אותו ים, מזרח זה מערב, אמריקה זה באפריקה, והקפה – בפינלנד

בזמן האחרון, כנראה עקב הרייטינג המסוים שצבר הבלוג, ואולי גם בזכות ההתמדה – כמה מקוראי הבלוג שולחים לי חומרים שהם חושבים שיכולים לעניין אותי. זה מאוד משמח אותי. לא שאתם צריכים לחשוד בי שאין לי מספיק חומרים (וחמורים!) לכתוב עליהם – הרי רשימת ה"שיחה ממתינה" שלמעלה (^) מעידה שלא נושאים לכתיבת פוסטים חסרים לי, אלא יותר זמן, כוח-רצון וסבלנות-עקשנית.

אחד הנושאים החביבים עלי ביותר, והקוראים הוותיקים ודאי שמו אליו לב, הוא תחום המפות. כל פעם שמראים לי מפות או אתרים עם מפות ייחודיות – מיד בא לי לרוץ ולספר לחבר'ה.
אז הנה השבוע שלח לי נמרוד בפייסבוק אתר מפות מרתק נוסף: "40 המפות שיעזרו לך להבין את העולם", שלא הכרתי, ובו מרוכזות מספר מפות שכל המעיין בהן יוכל לגלות אינפורמציה חשובה ומפתיעה. כמובן שלא כל המפות באתר הזה מעניינות אותי באותה מידה. למשל מפת התפוצה של מקדונלד על-פי מדינות לא מלהיבה אותי במיוחד, וגם לא המפה של צריכת האלכוהול העולמית על פי מדינות.

clooneyאבל לעומת זאת, מפת התפלגות צריכת הקפה לנפש על פי ארצות כבשה את ליבי. עיון חטוף במפה מגלה שדווקא סקנדינביה (נורווגיה ושוודיה, והשיאנית פינלנד – 12 ק"ג לנפש לשנה!) היא אלופת צריכת הקפה העולמית, ולא יצרניות קפה מובהקות כמו ברזיל וקולומביה. ובארצות ערב וטורקיה (ובאתיופיה מולדת הקפה) שלכאורה חשבתי ששותים שם קפה כל הזמן – יש חולשה מסוימת בתחום הקפאין. ישראל ממוקמת במקום די ממוצע (3.8 ק"ג לנפש), אני בטוח שאם עורכי הסקר הזה היו סופרים את משלוחי הקפסולות ששולחת לי החברה שאני נמנה על לקוחותיה הנאמנים ביותר (לא אעשה לה כאן קידום מכירות, ורק ארמוז שמפרסם אותה בחור נחמד בשם ג'ורג' קלוני) – בטוח שישראל היתה נצבעת בצבע החום הכהה ביותר ומשאירה את פינלנד מאחור, לפחות בתחום הקפה אם לא בשיטת המשטר הנאורה ובייצור סלולריים מיושנים.

coffee_consumption_israel

המפה העיקרית עליה רציתי לספר היום היא מפה מיוחדת. זוהי מפה שממקמת את המדינות של ימינו על מבנה כדור הארץ כפי שהוא נראה לפני 300 מיליון שנה, בזמן שקדם להתפצלות היבשות המוכרות לנו. את סרטון ההדמייה של תנועת היבשות כבר הבאתי פעם בבלוג, אבל המיוחד במפה החדשה הזו הוא בכך שהיא ממקמת את המדינות של היום – במקומות המשוערים בהם הן היו נמצאות אילו העולם לא השתגע לפני מיליוני שנים והתחיל להזיז יבשות לכל הכיוונים.

10_-pangea_politik

בימים ההם, במהלך עידן המזוזואיקון, העולם היה הרבה יותר פשוט מבחינה גיאוגרפית. הייתה יבשת-על אחת בשם פנגיאה מוקפת באוקיינוס אחד. התצוגה הזו מעלה כמובן, את השאלה ההיפותטית: מה היה קורה אילו לא זזו היבשות? אילו אמריקה הייתה נשארת דבוקה לאפריקה ואילו גרינלנד הייתה מחוברת לפורטוגל(!). במצב הזה ניתן היה לעבור מניו-יורק למרוקו ברגל בלי שום בעיות. לא היה צריך את קולומבוס ויתכן שהבבא-סאלי היה בכלל נולד כבחור יהודי אמריקאי בשם בוב-סאליי, ואולי וודי אלן היה נולד כמרוקאי צעיר בשם "דוויד עלינו" או משהו דומה. מפלורידה היה ניתן לקפוץ לסנגל, ומיאמי ביץ' הייתה עיר נופש אפריקאית. עולם קטן כמו שאמרנו.

למזלנו באיזור שלנו לא היו שינויים דרמטיים, כמו שאנחנו אוהבים היינו נשארים במקום טוב באמצע. הים התיכון אמנם נחלק לשלושה, ואנחנו היינו משתייכים לפלג המזרחי שלו, אבל השכנים היו נשארים אותם שכנים: מצרים, ירדן, סוריה וטורקיה. ודווקא "האויב הגדול" אירן, היה מתפצל לשלושה חלקים ורוב חלקיו היו מתרחקים מאיתנו מרחק רב, דבר שהיה מבטל את כל "הבעיה הגרעינית". זה די משמח, כי לפחות עם השכנים האלה אנחנו איכשהו כבר יודעים להסתדר (נניח). תארו לכם מה היה קורה אם פתאום היינו מוצאים לידינו את קוריאה הצפונית או את סין במקום מצרים וטורקיה?

מכיוון שמבטיחים לנו, על פי הסרטון – שהבאתי אותו כאן שוב, לחיזוק טיעוני – שגם המצב הנוכחי, אחרי התפרקות יבשת פנגיאה, הוא לא סופי ובעוד כ-100 מיליון שנה היבשות יעברו טלטלות ותזוזות נוספות, עולה הסוגיה הנוספת של מידת ההסתגלות שלנו לשינויים בעולם.

וכאן אני ממליץ לעצמנו (ובעיקר לעצמי) כדרך מחשבה עקרונית – לא להידבק יותר מדי להרגלים ישנים ולתפיסות מקובעות. העולם שלנו הוא דינמי, כפי שמוכיחה תנועת היבשות. לכן חייבים להיות גמישים ולא לקדש יותר מדי את הקיים. הרי מה שהיום נחשב IN ואי-אפשר לוותר עליו בשום אופן – מחר הוא יהיה אאוט מוחלט ויהפוך ללא-רלוונטי. על כן כדאי תמיד להיות קשוב לשינויים וללמוד לקבל אותם באהבה: כך בעניינים הכלכליים, החברתיים, הפוליטיים וגם בהגדרות הגיאוגרפיות.
אם נקבל את שיטת המחשבה ה"זורמת" הזו יהיה לנו הרבה יותר קל לעכל את תנועת היבשות הבאה שתבוא בעתיד, ולא צריך לראות את הכל: שכנים בבית המשותף, מדינות אויב קרובות, עובדים זרים – בעיניים עכשוויות. צריך מבט קצת יותר היסטורי (או אפילו פרה-היסטורי) ועתידני. וכך נוכל (בעוד כמה מיליוני שנים) להתחבר עם כל אחינו בני האנוש – בלי הבדל דת, גזע, מין ויבשת – כשפנגיאה תחובר לה שנית יחדיו. או שאולי היא בכלל תתפרק למיליוני איים כשלכל מדינה אי משלה (תודו שגם זה רעיון די קוסם!).

_______

לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.

קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה אינפוגרפיקה, היסטוריה, מפות, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

4 תגובות על העולם השתגע! ||| הים הוא לא אותו ים, מזרח זה מערב, אמריקה זה באפריקה, והקפה – בפינלנד

 1. שרי אלדן הגיב:

  מה שיפה בספור הזה הוא שעם כל הדינמיקה המזיזה את היבשות, הים התיכון שלנו נשאר בסביבה. כך אפשר לקבל את רעיון "שיטת המחשבה הזורמת" שלך, ויחד עם זאת להמשיך ו"לקדש" רעיון אחר שלך (שהעלית בזמנו): לראות במדינה שלנו כלי שייט היכול לשייט לו להנאתו ולהנאתנו למקום מבטחים, למקרה של פסטיבל זיקוקים מתחדש: גרעיני,כימי, קסאמי או אחר.
  כך נוכל גם וגם. גם להיות בעלי "מחשבה זורמת" וגם לדבוק בקיבעון מקודש — הצמידות לקרקע. לא אנחנו נזוז,הקרקע תזוז. ולא ייאמר אי-אפשר, אלא ייאמר: אנחנו האי המשייט עליו הוקמה מדינת היהודים !
  ולזורם הנצמד — ינעם.

 2. סמדר הגיב:

  באמת טוב שקוראים שולחים לך חומרי גלם איכותיים, מהם אתה מבשל לנו מטעמים שכאלה לארוחת הבוקר… מממ, יאמי!

  הכל זורם, אמר הרקליטוס ("העולם משתנה ונע כל הזמן, ושינוי מתמיד זה הוא חלק ממהותו"), וקפץ (פעמיים!) לאותו אוקיאנוס אטלנטי, ו-אוּפּס… גילה שהוא איננו שם בכלל.
  אאוצ'.

  • igalz הגיב:

   להמשך השיעור על היבשות מסתבר (פתאום) ש"האוקיינוס הכביר שהקיף את יבשת העל פנגיאה נקרא פנטלסה (ביוונית עתיקה: 'כל הים')". מקור: ויקיפדיה (אלא מי?)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.