שעון בן חיל ||| על הזזת מחוגי שעון-החורף, למה לא צריכים לעשות את זה, וגם הצעה אלטרנטיבית מהפכנית!

שעון עבודהלפני שבוע עברנו לשעון חורף. באותו יום "היסטורי", על פי הוראות פיקוד העורף, או הממונה-על-השעון-באוצר, עשו טררם גדול בתקשורת וחלק מהשעונים הרבים אצלנו בבית ובעבודה, באמת הוזזו אחורה שעה, אחרים הוזזו קדימה (בטעות) וכמה נשארו יציבים, נאמנים לשעון הקיץ או לשעון הביולוגי שלהם. שעון אחד בן-חיל, התלוי אצלי על הקיר בעבודה עומד כבר כמה שנים על השעה 11:45. מאז שנגמרה לו הסוללה וגם סוללה חלופית לא הצליחה להזיז את מחוגיו, השארתי אותו ככה, נאמן לבדיחה הישנה ש"לפחות פעמיים ביממה הוא מראה את השעה הנכונה" (וגם ש"רבע לשתים-עשרה" זוהי שעה אופטימלית – לא מוקדמת מדי, וגם לא ממש מאוחרת).

שעון חורף 2013

בעידן המחשבים והסמארטפונים המודרני בו אנו נמצאים יש כבר רשות עליונה (אפל? סמסונג? שר התקשורת? או ועדת החינוך?) שדואגת שהשעונים של היום, המוטמעים בתוך הניידים החכמים האלה, יעברו בעצמם משעון-קיץ לשעון-חורף ולהיפך, על פי הוראה מגבוה. אני לא אתפלא אם גם גוגל וה-NSA מעורבים בעניין. ועד כמה זה פשוט כל השינוי הזה – אפשר לראות מההסברים המלומדים והמפורטים שפורסמו ברשת ערב הזזת השעונים השנה. הסברים כל-כך פשוטים שרוב האנשים לא ישנו עד 2:00 בלילה, ובסוף קמו בטעות בדיוק בשעה הלא-נכונה  ("שבע החדש זה מה שהיה שש הישן? או דווקא שמונה?").

shaon-horef   SummertimeSMS_c_mako

תרנגול בוקריש אנשים שהסיפור על הזזת השעונים, החוזר על עצמו מדי שנה, מפריע להם כבר הרבה זמן.
לי, הסיפור הזה מפריע קצת, ואת ה"י השני – זה מרגיז מאוד. הוא טוען ש"מה זה כל השיגעון הזה", לריב מתחילת השנה – חילוניים מול דתיים, עובדים נגד מעבידים, תרנגולים לעומת חמורים – על הזזת השעון לשעון-חורף, או על אי-הזזתו? על פי גירסתו, הציפורים (וגם התרנגול והחמורים) יודעים משחר ימי הבריאה להתכוונן לפי זריחת החמה: בא השמש? קמים למלאכת היום, איש-איש וציפור-ציפור למלאכתו. האדם – הולך לייצר עוד שורות מופשטות של קוד-מחשב, והציפור – מפליאה בזמרת הבוקר שלה. ואם זריחת השמש מתחילה להתאחר – האחרונות יודעות להתאים את עצמן וקמות בבוקר בדיוק בזמן המתאים.
אצלי, כזכור, המנגנון הזה קצת השתבש (ראו בסוף הפוסט על ציפורי-הבוקר) וזוהי אחת הסיבות לייסוד הבלוג המופרך שלי: השעות הפנויות שהופיעו פתאום בין זמן סיום השינה ובין השעה ה"סבירה" לתחילת יום העבודה, שתהיה אולי מוקדמת, אבל לא יותר מדי – כדי לא להיחשב לתימהוני גמור.

ולפי גירסה פשוטה זו של תפיסת הזמן, אין שום משמעות להרגלים השרירותיים של חיים לפי שעות שהאדם המודרני והמתוכנת כפה על כל העולם: שש בבוקר – השכמה והתעמלות בוקר (בהדרכת מיכאל בן-חנן); שבע בבוקר – התלמידים נוסעים לבית-ספר; שמונה בבוקר – הולכים (או נוסעים) לעבודה; שתים-עשרה – ארוחת צהריים; חמש – ארוחת ארבע; תשע בערב – השכבה ולילה טוב. והרי לשעה המדויקת של השעון אין שום משמעות. הטבע יודע לעשות את שלו. ואם אנחנו, כלומר כל היצורים הנבונים האלה ממין ההומו-ספייאנס (או מוטב אולי לקרוא לנו "הומו-אורלוגינוס", על שום תלותנו הנואשת בשעון) מתעקשים לדבר ולתקשר במספרים של שעות דווקא – על-פי חלוקה שרירותית של היממה ל-24 שעות – אז מה הבעיה בטכנולוגיה המודרנית לכוון במרוכז את כל לוחות-הזמנים, בכל ה"אאוטלוקים" ו"מערכות-השעות" וזמני הנסיעות ולוחות-הטיסות. בדיוק כמו שקורה עכשיו עם האייפון, שמזיז לבד את השעון לפי שעון החורף – רק הפוך!!! לא להזיז את השעון, אלא את מערכות-השעות. כל-כך פשוט, בלי שום ועדות של הכנסת, ובלי סיפורים וציפורים.

על פי הנוהגים החדשים, שום שעון לא יוזז! פשוט "מישהו" בממשלה, במזכירות או בוועד-הבית יתכנת מבעוד מועד ותחת בקרה מרכזית את כל לוחות-הזמנים. ואז יודיעו לכם כבר במייל (או בווטסאפ, או בפייסבוק, או בכולם יחד) שממחר מתחילים לעבוד בתשע (במקום בשמונה), והולכים לבית-ספר בשמונה (במקום בשבע), ואוכלים צהריים בשתיים (במקום באחת), והאוטובוס הראשון לתל-אביב יוצא ב-7:10 (במקום ב-6:10). מה כל-כך מסובך כאן, זה הרי כל-כך פשוט! וכדי שלא תגידו שקשה להבין למה אני מתכוון – עשיתי לכם "אינפוגרפיקה" משוכללת המסבירה בדיוק את כוונת השיטה המהפכנית:

אינפו שעון חורף

הבעיה שאז יתבטל הצורך ב"מלחמות היהודים" ערב שינוי שעון החורף, ופתאום לא יהיה על מה להתקוטט ולהתנצח – בכנסת, ובוועדות השונות. אבל גם את הבעיה הזאת ניתן לפתור בקלות, הרי אין לנו שום בעיה לריב, נגיד על צבע הרמזורים בחורף, או על דינה-של-ביצה-שלא-נולדה. במקרה הכי גרוע – תמיד אפשר יהיה לריב על "מיהו יהודי?".

בקיצור, ברוך השם לא נישאר בלי מריבות. תעזבו לפחות את השעון, גם ככה הוא עובד מאוד קשה, בן-חיל שכמותו, אף פעם הוא "איננו נח, ביום וגם בליל דופק טיק-טק, טיק-טק".
אגב, אולי אתם יודעים מה השעה עכשיו? שבע (החדש) או שמונה (הישן)?

_______
לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.

קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה אינפוגרפיקה, בית ומשפחה, בעלי חיים, פוליטיקה, שעשועים, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

9 תגובות על שעון בן חיל ||| על הזזת מחוגי שעון-החורף, למה לא צריכים לעשות את זה, וגם הצעה אלטרנטיבית מהפכנית!

 1. Shmulik הגיב:

  שתיהיה לי בריא הצלחת להצחיק אותי עד דמעות

  • igalz הגיב:

   שמוליק, אם הצלחתי להצחיק – זה משמח אותי מאוד.
   תמשיך לעקוב – אני מקווה שיהיו עוד סיבות לצחוק (או לדמעות).

 2. נמרוד חפץ הגיב:

  הרבה לפני הנייד הצמוד- בעבודה במטה הלכתי בלי שעון יד [היה מתקלקל כל יומיים] היו שני סמני זמן- השמש בשמיים וקירקור בטן, כך התנהל היום. רק למילואים היה נחוץ שעון. אחר כך הגיע הנייד אז בטל בכלל הצורך בשעון. בתור חקלאי הייתי כמו הציפורים בערך, השכמה ותחילת עבודה עם השמש.

  • igalz הגיב:

   נמרוד, הקדמת אותי.
   יושב לי במגירה סיפור על שעון-יד אחר (בן-חיל של ממש!), שהלך לאיבוד פעמיים:
   פעם אחת – בחולות באלי"ש בצאלים. ופעם שנייה – בין שורות האשכוליות בפרדס.
   משני המקומות הוא חזר אחרי הרפתקאות מדהימותתתתתת ולילה של יום מפרך!!!!
   בקרוב – הסיפור המלא! (בערוץ הזה, אל תלכו לשום מקום!)

 3. סמדר הגיב:

  שאלה למומחה: יש לי חברה, בת אנוש ממין כלבה, שממשיכה להתכוונן לפי שעון החמה, בניגוד גמור להוראות המפעיל הסלולרי, וגם בניגוד להצעתך המבריקה להזיז את מערכת השעות במקום את השעון. בשעה שבע בערב היא נתקפת חוסר מנוחה שאופייני לשעה שמונה (!) ותובעת את מנת האוכל הקבועה שלה, כאילו שמעה את פעמונו של פבלוב.

  מה עלי לעשות? (ובאיזה שעה…?)

  • igalz הגיב:

   תשובת ה"מומחה":
   במקרה הזה אני מציע לתת לה חצי-מנת-בונזו בשבע (שמונה הישן) ועוד חצי מנה בתשע החדש (שמונה הישן, או שהתבלבלתי?!) – עד שהיא תתרגל לשינוי שעון החורף, ואז במילא יגיע כבר שעון הקיץ (או שלא…).
   אבל הבעיה שהעלית נוגעת גם לנו, בני האנוש. לא רק לכלבים. הנה הבוקר בשעה 6:09 ניגשתי למיחם הקפה המודרני אצלנו בעבודה ולהפתעתי הוא הראה את השעה 07:09. איך אפשר ככה לדעת מה לשתות: נס-קפה או תה?

   cafe

   • סמדר הגיב:

    בקיצור, מרוב דיגיטציה מעשה ידי אנוש – בילבלנו את עצמנו אנושות. יצורים קצת יותר נחותים מאיתנו (לכאורה) כגון כלבים, צמחים ומיחמים אנלוגיים – מסתדרים עד היום יפה מאוד בלי כל הבלגן המומצא הזה, בהשתמשם באמצעים מסורתיים כגון פוטופריודיזם אלמנטרי וצירקידיאניזם (שם) פשוט.
    (חחחחחחחחח)

 4. שרי אלדן הגיב:

  צוחק התרנגול וקורא בקול: הצחקתם אותי,בני-אדם. כולה שעה ואתם מתבלבלים? תיראו אותי. כל כמה שנים תוקעים לי חודש נוסף. לא שעה אחת אלא חודש שלם — אדר ב',אתם קוראים לו. ואני, אני צריך לדייק ולענות לכם ולבניכם "מתי פורים"? מה איכפת לכם בכלל? מתי שיורד גשם,–אז פורים.
  ואם כבר אז אולי תתנו קצת יחס ותקשטו גם אותי באחד הסממנים החשובים שלכם,ותעדכנו את קול ה"קו,קו,רי,קו" שהידבקתם לי,ותשנו לפחות "קו" אחד,ה"קו" האחרון,למשל, ל"קום". וכך אהייה שותף לזרם הדיגיטאלי-וירטואלי שלכם השוטף כל הארץ. ויחי ה- gmail.com. זכרו תחינתי לכם: מעכשיו קריאתי: "קו,קו,רי, קום "!

 5. נמרוד חפץ הגיב:

  בעקבות הפוסט החוזר- בזמן שהתפנה לי בין שעות ההשכמה [שרידים מימי כרפתן-חליבת/בוקר שהייתה בעצם עוד בלילה] אני יוצא להליכה היומית מסביב לישוב, כמה סיבובים לפי המסלול שלוקח 1 שעה בערך. ואחר כך יוצאים רעננים לעבות היום

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.