מסע הקסם המיסתורי ||| הלהקה שניגנה ביער הנורווגי ובצריף השוודי

לפני זמן מה נודע שנמצאו הקלטות נדירות (נוספות) של הביטלס, ועוד רגע יתאפשר למיליארדי מעריצי "הלהקה הטובה בכל הזמנים" לרכוש את השירים ה"חדשים" בכל המדיות האפשריות כיום. (נדמה לי שאפילו שמעתי בזנב הידיעה בסוף מהדורת החדשות את "מיסטר פוסטמן" המפורסם והאהוב עלי בביצוע שלהם, או אולי אני מדמיין?). זאת הייתה הלהקה שלהיטיה התנגנו (ועדיין מתנגנים) בכל פינה בכדור הארץ: באנגליה מולדתם ובכל אירופה (כולל בגרמניה שם זכו להצלחות הראשונות), בארצות הברית וגם ברוסיה (Back in the USSR) ואפילו בצריף השוודי הישן שלנו, שם העברנו את שנות ההתבגרות שלנו.

צריף שוודי והביטלסאתם לא מצפים ממני שאחדש לכם משהו על הלהקה שהפכה לדעת כל המומחים – לגדולה מכולן. חוקרים ומוסיקולוגים קצת יותר בקיאים ממני כבר חקרו הכל (האמנם?) ושירי הביטלס מתנגנים בכל מכשיר ובכל טכנולוגיה אפשרית – מגרמופון ופטיפון עם תקליטי ויניל (פעם קראו להם פשוט "תקליטים") ועד קבצים לרכישה באייטיונז. הנה תראו בעצמכם את "ארבעת המופלאים" על עטיפת התקליט המדומיין, שלא ראה אור: "מסע הקסם המסתורי לצריף השוודי" (שליד ה"יער הנורווגי") ותוכלו גם לשמוע את הקליפ המקורי של הביטלס בביצוע מ-1963 של "All My Loving", כשהבנות עם התלבושות המוזרות והתסרוקות המיושנות ההן נכנסות להיסטריה (וגם הבנים, בואו נודה על האמת, נראים קצת משונים – לא היו להם אייפונים אפילו!). ולחשוב שכל המעריצות והמעריצים האלה כבר מזמן חובקים נכדים (כמוני) ואולי אפילו מזמזמים להם לפעמים את "P.S I Love You" ושירי אהבה בריטיים נוספים כמו "All My Loving" ו-"From Me To You".

גדי ואני היינו מהראשונים שהקשיבו באותה תקופה "חלוצית" למצעדי הפזמונים "הלועזיים"(!), עם מגישי המצעד ההיסטוריים חיים קינן וגֶ‏‏‏די ליבנה. היינו שם בכיתה החשוכה בראשית שנות-השישים, אחרי "כיבוי אורות"' כש"Love me Do" הבקיע את חומת הישראליות של הסיקסטיז, פרץ לתודעה הישראלית ואפילו הגיע עד לכפר דרך מצעד הפזמונים של גלי-צה"ל. ולא הפריע לנו, לגדי ולי, שבתקופה ההיא להקשיב ל"פזמונים לועזיים" היה כמעט בגדר מעשה כפירה בתורת הקיבוץ המאוחד, וגם לא שהאנגלית שלנו לא הייתה משהו (ואצלי, למרבה הצער – גם היום היא לא מי יודע).

יתכן שלא היינו כל-כך ייחודיים ב"ביטלמניה" של ראשית הסיקסטיז. הרי היו אז גם תלמידי האולפן ונערי "חברות הנוער" שוודאי שמעו על "חיפושיות הקצב" קצת לפנינו, או לפחות יחד איתנו, ורקדו לצלילי  פזמוניהם ב"מועדון של מחנה-הנח"ל", רגע לפני שהם הלכו לקומזיץ עם המדריכים, לשיר שירים רוסיים על קטיושקה שיצאה לשוח על-גדות-הדנייפר (כמו ששרים עד היום ב"פרלמנט העמק"). "החברים" (כלומר – המבוגרים), עד כמה שזכור לי, לא התרגשו במיוחד מהשמועות על הלהקה מליברפול, הם היו עסוקים בחזרות לטקס העומר, בשירי הגבעטרון ובחנוכת המקלחת הציבורית החדשה וליבם לא נטה אל להקות בריטיות שמעבר לים.

כבר אז, כנער, ידעתי שזאת לא סתם להקה, נניח כמו "בילי ג'יי קרמר והדקוטות", או "פרדי והחולמים", או "ג'רי והפוסעים" ו"מתבודדי הרמן" הבריטיים או  "נערי החוף" האמריקאיים (על פי תרגומי השמות של מצעד גלי-צה"ל). זאת הייתה הלהקה הגדולה מכולן!
מה שנותר לי בפוסט על "החיפושיות שלי" (או מדויק יותר – "חיפושיות הקצב" כפי שכונו במצעדים אז), זה להביא את צילומי התקליטים (ויניל!) שנשמרו בעליית הגג: ,A Hard Day's Night, Help, Abby Road Beatles For Sale – תקליטים שנוגנו מאות פעמים במחט הפטיפון, שגם הוא נמצא אי-שם באיזשהו מקום מאחורי ארגזי הספרים הישנים והכיסאות העתיקים וקופסאות הלגו והמונופול.

לכבוד הפוסט הנוסטלגי הזה ניסיתי לקרוא את הטקסט באותיות הקטנות שכתב דרק טיילור על גב התקליט "Beatles For Sale". התקליט הרביעי מימי החיפושיות המוקדמים, שיצא ב-1964. בזמן אמיתי לא התפניתי לעיין בו ועכשיו אנסה את מלאכת התרגום החופשי. אני ממליץ לחובבי נוסטלגיית-ביטלס לקרוא את הטקסט כולו, בסריקה ששמתי במיוחד בגודל קריא. כך כותב טיילור: "אם פעם בעוד דור או משהו כזה, ילד אחד "רדיו-אקטיבי" המעשן סיגר בפיקניק על כוכב שבתאי, ישאל אותך: "מה היה כל הרעש הזה מסביב לביטלס?", "האם באמת הכרת אותם?". אל תנסה להסביר את כל העניין הזה עם השיער הארוך והצעקות. רק תשמיע לילד כמה סיבובים של האלבום הזה, וקרוב לוודאי שהוא יבין מייד על מה היה כל הרעש. הילדים של שנות ה-2000 [אז זה נשמע כל-כך רחוק] יחושו את אותה תחושת שמחה וחמימות, בדיוק כמו שאנחנו מרגישים היום [כלומר אז, לפני 50 שנה!!!].

a hard days night   a hard days night 2

beatels for sale   beatels for sale back 2

beatels for sale back text

מצאתי בארכיון המשפחתי גם את "תחריט העץ" (יותר נכון "צריבת העץ" שעשיתי אז באמצעות מין מלחם-של-עץ), עם פניו של ג'ורג' הריסון (שיצא לי יותר דומה ללנון משום מה) על-פי עטיפת התקליט המפורסם ההוא של A Hard Day's Night. והנה גם תמונת "הביטלס" שלנו מפורים כלשהו – כש"המחבר" מגלם את רינגו או אולי ג'ורג' הריסון עם תסרוקת מתאימה (כמעט) ועם מגב או מטאטא במקום גיטרה חשמלית.

חיפושיות הקצב דרור 1965
החיפושיות-של-כיתת-דרור עם כלי הנגינה של שנות השישים (המחבר משמאל מנגן על מקל של מטאטא)

Beatles songs חשבתי לצרף לפוסט, כהרגלי הקבוע, את מצעד עשרת הגדולים של שירי הביטלס על-פי "קווים ונקודות". אבל במחשבה שנייה זאת נראתה לי משימה בלתי אפשרית. אז אסתפק בכך שאציג כמה מהשירים שהופיעו באיור החיפושית שעשיתי בצורת "מיקרוגרפיה", מסורת יהודית עתיקה המשלבת טקסטים עבריים בצורת איור פיגורטיבי.
במקרה שלי הציור "המסורתי" הזה שציירתי אותו באיזה שיעור היסטוריה לא במיוחד מרתק או שיעור ב"כלכלה מדינית" (היה דבר כזה אצלנו) – כלל את שמות השירים שהיו אז (בתחילת ימי הלהקה) הידועים ביותר (לפחות בנגב המערבי), כולל שגיאות איות מסוימות (כמו ב-Michelle למשל).

אני יודע שאני לא כל-כך מקורי בחיבת-החיפושיות הזו, שזכתה אף למינוח פסיכלוגי-רפואי: ביטלמניה. השבוע באופן מקרי מלאו בדיוק 50 שנה להגדרתה (השימוש הראשון במונח היה בעיתון הבריטי "הדיילי מירור" ב-2 בנובמבר 1963 על פי ויקיפדיה). אני אחד משבעה מיליארד בערך. ג'ון וג'ורג' זצ"ל, ופול ורינגו יבדל"א לא שמעו עלי דבר (וגם לא ישמעו), אבל זה לא ימנע ממני לנסות להשיג גם את הביצועים החדשים-ישנים שלהם ש"התגלו" עכשיו.

חכה רגע, מיסטר פוסטמן, אני כבר  הולך לחפש את הפטיפון.

_______
לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.

קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה איורים, מוזיקה, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

5 תגובות על מסע הקסם המיסתורי ||| הלהקה שניגנה ביער הנורווגי ובצריף השוודי

  1. סמדר הגיב:

    "The magic of the Beatles is timeless and ageless"!
    וכך גם הקסם של יצירת המיקרוגרפיה שלך שחשפת פה, ששרדה 50 שנה בחברת עשי הבוידעם ועכבישי עליית הגג, והרי היא לפנינו – צעירה ורעננה כביום היוולדה, מופת של טיימלס ואייג'לס!

  2. בנוגע לאנגלית: אני בנעורי הצעירים חשבתי ש something in the way she moves- פירושו: היה משהו בדרך אז היא זזה, תוך כדי שדמיינתי לעצמי את המשהו הזה שעומד לה באמצע הדרך ולכן היא צריכה לרדת לשוליים. אני יכולה להיות גוגל טרנסלטור לדעתי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.