אנשי השנה של 2013 לפנה"ס ||| בחזרה למסופוטמיה עם השוּמרים והאכדים


2013-endמחר מסתיימת שנת 2013, ואתם יכולים כבר לקרוא, בכל מקום ובכל אתר, את סיכומי השנה שחלפה. וגם לבחור את שיר השנה, סרט השנה, ספורטאי השנה ואפילו את אפליקציית השנה באייפון (שימו לב ל-facetune הישראלית במקום ה-6 העולמי!).
אצלי בבלוג לא תוכלו לקבל את כל זה, כי כאן לא מסקרים שנים בלתי-זוגיות וגם לא נראה לנו נאה לסקר שנים על פי "מניינם".
כידוע לכל – אנחנו, "אנשי השמאל", כדברי ראש-ממשלה אחד שבמקרה(?) הוא גם ראש-הממשלה הנוכחי: "שכחנו מה זה להיות יהודים". ולמרות ששכחנו להיות יהודים, לא שכחנו להיות בני-אדם. משום מה אין לי צורך בוער לסקר את נפלאות השנה החולפת. אני מרגיש כמו ילדה אחת מתוקה, שנולדה בסוף 2010 וחגגה השבוע יומולדת שלוש ויודעת כבר להגיד "ל-א   ב-א   ל-י!".
גם אני אומר כאן ש"לא בא לי" לסכם את 2013, אבל בהחלט כן בא לי להפנות זרקור לשנת 2013 לפנה"ס דווקא.
ניסיתי לנבור ולחפור באנציקלופדיות ובלקסיקונים היסטוריים שבידי. זה לא קל למצוא שם בדיוק את שנת 2013 לפני הספירה. כי בימים ההם, כידוע, האינטרנט לא היה מהיר כמו בימינו, לא היה כמעט גוגל, ואפילו עיתונות רצינית עוד לא קמה.

איבי סואן-2004
"חתיכת היסטוריה" מ-2013 לפנה"ס (מתוך האטלס ההיסטורי תולדות העולם, הוצאת ידיעות אחרונות)

ולמרות הקשיים – אחרי חיפוש ו"מחקר" קצרצר והתמקדות בשני ספרים המתמצתים את ההיסטוריה האנושית בכמה פרקים קצרים (והרבה תמונות!) הגעתי למסקנה שהשנה הזו, שנת 2013- (או לפחות התקופה של בערך 2000 לפנה"ס) הייתה תקופה מעניינת מאוד! העמים שבלטו בתקופה ההיא היו השוּמרים והאכדים ממסופוטמיה – מה שאנחנו קוראים ארם-נהריים, או פשוט עיראק של ימינו.
גם אז, כמו בימינו, "התרבו הקרבות" (ראו בקטע המצולם למעלה מתוך האטלס ההיסטורי "תולדות העולם" שבעריכת אלי בר נביא) ולמרות זאת בשושלת השלישית של אוּר פורחת הספרות השומרית עד שהמלך האחרון, אִיבִּי-סוּאֶן (ולפי ויקיפדיה איבּי-סין) שמלך ב-2013 לפנה"ס, נפל בשנת 2004 לפנה"ס. וכך "מסתיימת עליונותה של ממלכת אוּר, תחת מתקפת העילמים". וכאן בהקבלה היסטורית מדהימה: "מתחילים להסתנן לתוך הממלכה האמורים, שבטים שֵמיים (רחמנא ליצלן) לאחר איומים והתקפות על האגף הצפון-מערבי שלה".

[הערת המלבה"ד: יתכן שבין השבטים השמיים האלה היו צאצאי אברהם אבינו. תרח אביו של אברהם יצא מאור כשדים בערך בשנת 2100 לפנה"ס, כך כתוב באטלס של "מפה"].

-2013 שומר ואכד

ישראל ויהודהאיורים היסטוריים: ממלכת שומר ואכד (למעלה: מתוך האטלס ההיסטורי "תולדות העולם") וממלכת ישראל ויהודה (למטה: מהדמיון המופרך של "המחבר")

מפת שומר ואכדלא שלא קרו דברים מעניינים באיזורים אחרים של כדור הארץ – על פי  "אטלס היסטורי של העולם" בעריכת אורן נהרי, בהוצאת "מפה", "באירופה החלה הגירה של שבטים דוברי יוונית ליוון של היום [לאן כבר היו יכולים יוונים להגר באותה תקופה?]. בסין החלה תקופת הברונזה השנייה, והקיסר יוֹ "הגדול" [המרכאות במקור] מייסד את שושלת שְיָה – השושלת הראשונה בסין!" במצרים שבאפריקה, לעומת זאת, בערך בשנים האלה או קצת מאוחר יותר ב-1990- לפנה"ס, מייסד אָמֶנֶמְחֶת הראשון (יש להם שמות למצרים האלה, מרעמסס ועד סיסי לא קם כאָמֶנֶמְחֶת!) את השושלת ה-12 שהביאה לפריחה כלכלית במדינה, פריחה שהיום ודאי מתגעגעים אליה בארץ הנילוס.

2000 מינוס ב

2000 מינוס א
קיצור תולדות המאה ה-21 לפנה"ס (מתוך "אטלס היסטורי של העולם" בעריכת אורן נהרי, הוצאת "מפה")

Kavei_Govaובאמריקה, על פי האטלס, הקדימו את הכפר שלנו (ראו בתמונה מימין משנות ה-40 של המאה הקודמת) ב-4000 שנה ו"הקימו כפרים עם טרסות ומערכות השקייה מפותחות בפרו(!)"
גם בארץ-ישראל שלנו קרו דברים: "התחילה תקופת הברונזה התיכונה, המכונה גם הכנענית, חודש היישוב העירוני וא"י נחלקה לעשרות ערי מלוכה אמוריות-כנעניות".
ב"אטלס ההיסטורי" של "מפה" מעריכים כי בראשית האלף ה-2 לפנה"ס חיו בעולם כ-27 מיליון בני אדם (משהו כמו שיש היום בסעודיה בלבד! ופחות מתושבי ונצואלה – תראו כמה התרבה והתעצם המין האנושי מאז).

Shumer-iPhone--3000אני לא רוצה להלאות ולעכב אתכם, כדי שלא תפסידו את כל החגיגות שחוגגים השבטים בני זמננו עם תחילת השנה החדשה. ורק אזכיר את העובדה החשובה ביותר בכל הסיפור ההיסטורי המקוצר הזה: "השוּמרים האלה ממסופוטמיה הם אלה שהמציאו, בשנת 3000 לפנה"ס בקירוב, את הכתב הראשון. הכתב היה בתחילה פיקטוגרפי ואידיאוגרפי (כתב שבו המושגים מסומנים על ידי ציורים מסובכים)" ממש כמו באייפון!, אך עד מהרה "הם גילו את הערך הפונטי של הסימנים, והכתב – שהיה במקורו כלי עזר פשוט לזכרון – הפך [בערך בשנת 2013- או אולי קצת קודם] למכשיר מופלא לרכישת ידע והפצתו. עם זאת בשל מורכבותו עתיד הכתב להישאר נחלתו של מעמד משכילים מצומצם". עד כאן דברי האטלס לתולדות העולם בניסוחו של אלי בר נביא [עם סוגריים מרובעים שהוספתי כ"היסטוריון" חובב].

כידוע, לקוראים המשכילים המעיינים בבלוג הזה בקביעות – הכתב (כולל סוגי הפונטים השונים) הוא כבר מזמן נחלת הכלל, וגם אנשים שאינם שייכים ל"מעמד המשכילים" יכולים להשתמש בו בשנת 2013, ואפילו יש אנשים שעושים בו בימינו (בתקופת הפייסבוק ה-2 וראשית עידן הוואטסאפ ה-1) שימוש נרחב. ניתן לומר שהיסטוריונים של שנת 4026 לספירה, ודאי יכתבו על השנה שנסתיימה כך: "בראשית העשור השני של המאה ה-21 הומצאה באיזור שבין מסופוטמיה-עילית ומצרים-התיכונה המילה "פחחחחח". ועל אף שמקורות המילה אינם ברורים, חוקרים רבים סבורים שמקורות המילה משתייכים למילה האכדית הקדומה 'פח', שסימלה את כל מה שלא עניין את אנשי התקופה ההיא – 'תקופת ההשכלה המרושתת ה-2'. אף כי ראוי לציין שאין עדיין סימוכין להשערה זו".

שתהיה שנה אזרחית טובה לכל אזרחי הממלכה השוּמרית, האכדית, לצאצאי השושלת הסינית ולניני-ניניו של אָמֶנֶמְחֶת מהשושלת ה-12 המצרית. וגם להמוני בית-ישראל מהתקופה הביביזנטינית השלישית. שתהיו גם בשנה הבאה אזרחים למופת, לתפארת ארץ-ישראל השלמה, ו"אל תפריעו במנוחה!" שנה טובה.

Happy New Year | 新年好 | Ευτυχισμένο το Νέο Έτος | с Новым годом | سنة جديدة سعيدة
(שנה טובה בשפות שונות, באדיבות Google Translate. לא מצאתי תרגום לשומרית ואכדית, לצערי)

_______

לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.

 קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה היסטוריה, חגים ומועדים, מפות, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

6 תגובות על אנשי השנה של 2013 לפנה"ס ||| בחזרה למסופוטמיה עם השוּמרים והאכדים

 1. Hana Raanan הגיב:

  כתבה חכמה ושנונה – אהבתי! חנה

 2. נמרוד הגיב:

  איך ההם שם בעתיד יגדירו את ה"שולטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטת"?

  • igalz הגיב:

   "שולטטטטטטטטטטת" היא בת זוגה של "פחחחחחחחחחח"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
   ההיסטורינים של שנת 4026 יבינו שבשנת 2013 הייתה אינפלציה של האותיות ח' וט' (וגם של הסימן קריאה!!!)

 3. סמדר הגיב:

  סיכום מרתק ואקטואלי.
  מחכה בקוצר רוח לסיכום שנת 2014-, בשנה הבאה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.