אנלוגי, כן, כן ||| על מגבלות האינפוגרפיקה המובנת מאליה ועל שעונים דיגיטליים ואנלוגיים


הארץ גרפים הגל החדשבעמוד השער של "הארץ" מיום שישי האחרון מספרים לנו בידיעה משמחת שיש "גל חדש" בצרפת ושצפויה, כנראה עלייה גדולה של היהודים הצעירים מארץ הבאגט והקרואסון. הם, העולים הצפויים, "צעירים יותר, מבוססים יותר והעלייה מצרפת רק תלך ותגבר".
כל זה, כמובן, משמח מאוד, אבל אני ב"קטנוניות הוויזואלית" הידועה שלי, רוצה לדבר דווקא על הגרפים (מסוג עמודות מאוזנות) שצירפו בעמוד השער להפניה לכתבה.
אלה הם שני פסים, שהחלק היחסי בהם שמסמן את המועמדים להגירה ולעלייה, מסומן ברשת של קווים אלכסוניים כחולים. להסבר ש-50% מהיהודים שוקלים להגר מהמדינה מצורפת המחשה של פס באורך של 10 ס"מ, ש-5 ס"מ ממנו מקווקווים בכחול.

וזה עורר בי תהיות גרפיות ויזואליות: ממתי לא ניתן להסתפק באמירה ש-"50% מהיהודים שוקלים וגו'" – ומזה להבין, בעזרת מין מנגנוני הפשטה ופענוח מורכבים, הנמצאים במוח של כל "בן-תרבות" במאה ה-21, שמדובר על חצי מהיהודים? למה צריך, עדיין, בכל מקום (בעידן הדיגיטלי) את ה"המחשה" הגרפית הסמלית הזו? ולמה תמיד המידע צריך להיות מלווה בגרף כלשהו, של עמודה או עוגה?

שעון דיגיטלי ואנלוגיוזה, באופן מוזר וקצת פרדוכסלי, דווקא סותר את התפיסה של השעון הדיגיטלי לעומת זה האנלוגי. בשעון האנלוגי יכולת לשער, בהמחשה גרפית הגיונית, את טיבו של הזמן: אם השעה הייתה 11:45 (כמו בשעון העומד על שעה קבועה התלוי על קיר במשרד שלי) יכולת להבין שמדובר על מרחק של רבע הדרך, כלומר רבע שעה, עד שיהיה 12. בעצם זה היה מעין אינפוגרפיקה של גרף פאי, עם מחוגים.
מאז שעברנו לשעון דיגיטלי, כשהשעון על היד (או סביר יותר – השעון של הסמארטפון) מראה 11:59, זה לא נותן לך תחושה של יחסיות, שבעצם מדובר על 12 (רק חסרות עוד כמה שניות). אתה עדיין בתחושה של 11.
ואם כל-כך הרגלנו את המוח שלנו, ודאי של הדור הצעיר שהשעון הדיגיטלי הוא בשבילו הדבר היחיד שהוא מכיר – לפענח את הזמן בצורה מופשטת ולהבין ש-11:59 זה כמעט 12:00 (גם כשאין מחוגים) למה צריך כשמספרים לנו (בעידן הדיגיטלי המופשט!) ש-50% מהיהודים שוקלים הגירה, את ההמחשה הגרפית המיושנת והמובנת מאליה? למה לא לתאר את העובדות פשוט ככה:

50 אחוז

נדמה לי שהסיבה היא שגם בעידן הדיגיטלי שפיתח ושכלל את האינפוגרפיקה, צריכים העורכים הגרפיים לקשט את הידיעה הטקסטואלית (אינפו) עם איורים כלשהם (גרפיקה). ואמנם צירפו שם גם את הסימבולים של מגדל אייפל, כדור הארץ ומגדלי עזריאלי (ממתי דווקא הם מסמלים את ישראל?), אבל זה לא נראה להם מספיק רציני. אז הוסיפו גרף, מבלי לקחת בחשבון את יכולת ההפשטה המפותחת של "הקוראים הדיגיטליים" בני המאה ה-21.

אינפוגרפיקה העם היהודי - 1952

העם היהודי - 1952ואל תחשבו שכל נושא המידע הגרפי הזה הוא חדש והתחיל בשנים האחרונות, כשהומצאה המילה "אינפוגרפיקה".
ב"דבר השבוע מ-1953, שציטוטים מרתקים ממנו כבר הבאתי כאן וכאן, ועוד רבים יש באמתחתי (מילה המתאימה מאוד ל"דבר השבוע" הישן), מצאתי "אינפוגרפיקה" ש"מתכתבת" עם זו של "הארץ". בקשר למצבו של העם היהודי לפני 60 שנה. תוכלו לראות שכבר אז ידעו לצייר (בלי אילוסטרייטור אפילו) תפוחים בגדלים שונים להמחשת הפזורה היהודית (חבל רק שהקווים המצטלבים עם החצים משבשים קצת את קריאוּת התפוחים). וחבל עוד יותר שמרוב קשקושים על גרפיקה ודיגיטליות, שכחתי בכלל לעסוק בשינוי במצבו של העם היהודי מאז 1952, ובגל האנטישמיות הגואה בצרפת ובארצות אחרות (אבל אני מתנחם בכך שיש מספיק מומחים גדולים ממני, שעוסקים בנושאים החשובים האלה).

כנראה שהתפוח לא נופל רחוק מהארץ, ובאמת אי אפשר להשוות תפוחים לאגסים. או אולי אומר זאת כך: אפשר להוציא את הגרפים מהעם היהודי, אבל אי אפשר להוציא את העם היהודי מהגרפים.
שיהיה שבוע טוב לכל היהודים (וגם ללא-יהודים) הדיגיטליים והאנלוגיים.

_______

לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.

 קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה אינפוגרפיקה, היסטוריה, ישראל, עיתונות, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

9 תגובות על אנלוגי, כן, כן ||| על מגבלות האינפוגרפיקה המובנת מאליה ועל שעונים דיגיטליים ואנלוגיים

 1. סמדר הגיב:

  כל אחד צריך שעון אנלוגי עומד ותקוע, על קיר משרדו/ה!
  זה מכריח את הבנאדם להתעלם מהפרעות סביבתיות, הן אנלוגיות והן דיגיטליות, ולהתחבר מחדש לשעון הביולוגי שלו, כמו פעם.
  ובראיה יותר הרחבה, זה בעצם ההיפך מ"להתעלם": זה גורם לו להבחין בפרטים הקטנים, שם (יש אומרים) – נמצא אלוהים.

 2.  יהודה הגיב:

  יופי !
  הדודה שלי מחיפה הייתה אומרת על שעה 1130 – "חצי שתיים עשרה". אולי זה היה תרגום משפה כלשהי שבה החצי מופיע לפני השלם ? ? ? כמו שבגרמנית השלילה היא בסוף המשפט והילדים מתוסכלים כרונית כי ההורים אומרים להם משפטים בנוסח: "נקנה לך את הצעצוע הזה – לא."

 3. מיקה הגיב:

  פוסט מצוין!!!
  גם אני מעדיפה שעון אנלוגי על דיגיטלי בגלל שהוא נותן תחושת זמן וגם בגלל שמבינים מה השעה יותר מהר בהצצה אחת זריזה.
  והכי טוב – שעון אנלוגי בלי מספרים שרק מסיחים את הדעת…

 4. Naftali Guttman הגיב:

  הבחירה בין דיגיטלי לאנלוגי נובעת ממה אנו רוצים לדעת מעצם טיבו שעון מורה מה השעה עכשיו כלומר מידה מדויקת לכן גם מד לייזר או מד חום דיגיטליים מקובלים כי אנחנו רוצים לדעת בדיוק כמה.
  אבל לדוגמה בלוח המחוונים של הרכב אנו לא רוצים לדעת כמה דלק יש במיכל, אלא כמה המיכל מלא או ריק (ואכן ברכב שיש מחשב הוא אומר לנו כמה נשאר לנו לנסוע עם כמות הדלק) , גם במכוניות פאר יש מד אנלוגי כי אולי מעניין אותנו אם אנחנו עוברים מהירות מסוימת אבל לא אם זו 100 , 99 או 103 קמ"ש. אנחנו מעוניינים לדעת שהסל"ד לא מגיע לקו האדום. אבל לא שהוא בדיוק 5300 ולא 5150. ולעתים גם שהתצוגה היא דיגיטלית מקבלים תצוגה של מד אנלוגי.
  ולכן בכל מקום שאנחנו צריכים להראות מה היחס באיזה מיקום זה נמצא האנלוגי עדיף, בתנאי הגדול שהוא מוצג נכון ולא באופן היוצר אשליה אופטית.

 5. igalz הגיב:

  תודה לכל המגיבים, על השבחים ועל התיקונים/תוספות/הבהרות. הרעיון שניסיתי "לפתח" היה שבעידן הדיגיטלי גדל "דור דיגיטלי" שיודע כבר לעשות בראש את החשבון: כמה 11:59 קרוב ל-12:00, גם בלי מחוגים. וחשבתי שיכול להיות שה"המחשות" הגרפיות עשויות להיות מיותרות עבור המוח המפותח של הדור הזה. אבל, כרגיל, לא מיותר להוסיף – ילש" ט (יכול להיות שאני טועה)

 6. נמרוד חפץ הגיב:

  ועדיין הנכדים והנכדות לוקחים את הטלפון צעצוע עם החוגה ועושים הלו, הלו, מתי הם ראו דבר כזה? בקוזי טלפון לחצנים יש בבית, וגם שהוא ישנו מי מצלצל אליו? חוץ מהסבתא כמובן .

 7. לדעתי גם הדור הדיגיטלי תמיד יעדיף תצוגה אנלוגית. והמבחן לכך הוא במצבי לחץ והצורך לקבל הרבה מידע בזמן קצר כמו בשעת נהיגה ברכב או במטוס, כי תמונה אחת שווה אלף מילים, גם כיום.

 8. גרשונוב הגיב:

  אני מאוד אוהב את רצף המחשבות שלך.

  לא הצלחתי לאתר את כפתור ה"צור קשר" הקלאסי כאן בבלוג.
  אשמח להראות לך כמה עמודי אינפוגרפיקה עברית מ1947 שיש ברשותי, וחשבתי שיעניינו אותך.

  • igalz הגיב:

   עד עכשיו כנראה לאף אחד לא היה נחוץ כפתור "צור קשר". אחפש אותו ואוסיף. אבל יש פייסבוק לבלוג, משם אפשר ליצור קשרים, אפילו רק בשיחה "פרטית", אשמח לראות עוד אינפוגרפיקה ישנה. תוכל לשלוח במייל שאשלח לך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.