ואלה שמות ||| נועם עבר את איתי, נועה שולטתתתת במצעד השמות העבריים של השנה שעברה

wa5אני לא יודע איך החמצתי לפני חודש וחצי את ההתייחסות לפרסומי הלמ"ס עם רשימת השמות הנפוצים, הניתנים לילדים בישראל בשנת 2012 (כן, כן בלמ"ס תמיד מאחרים קצת בהבאת האינפורמציה לציבור, כי זה לוקח קצת זמן לסכם שמות של כל-כך הרבה תינוקות ולדרג אותם לפי הפופולאריות. הרי מדובר בתינוקות רכים שאינם יודעים עדיין לדבר).

החיבה שלי לטבלאות, דירוגים ורייטינג ידועה כבר לקוראי הבלוג ולמרות האיחור הקטן (של הלמ"ס ושלי) רשימה כזו כמו שמצאתי ברשת מחייבת העמקה קצת יותר רצינית מאשר הסיקור הקצרצר ב-ynet והצגת "עשרת הגדולים" בטבלה בורוד ותכלת, עם רקע של תינוק "בהיר יותר מחיוורון".
ובכן ראיתי ששם מציגים באמת רק את 10 השמות המובילים. אז הורדתי את הרשימה המלאה דרך הרשת, ומה אומר לכם – ככה לא בונים רשימה! אתם הקוראים ודאי מעוניינים לקבל קצת יותר אפשרויות מאשר נותנים לכם בלמ"ס. במקום pdf עם פונט קטנטן (אריאל כמובן!) טרחתי והפכתי את הקובץ לרשימת אקסל. ועוד הוספתי וטרחתי (גם מתוך סקרנות אישית) ולמדתי איך לשלב קובץ אקסל בתוך הבלוג עצמו (ואל יקל הדבר בעיניכם, הייתי צריך לגייס את אדובי, את גוגל ואת מיקרוסופט בנוסף לוורדפרס – כדי להביא את הרשימה המבוקשת המצורפת כאן).

.

עכשיו יוכל הציבור קצר הרוח לעיין ברשימה כמו שהיא, וציבור החוקרים (שאני מייצג רק את הצד החובבני שלו) יוכלו לנתח ולהביא לכם תיאוריות מלומדות מתחום הדמוגרפיה, הסמנטיקה, הנומרולוגיה וההיסטוריה היהודית. אני למשל ניסיתי (בעיקר ברשימת הבנות, אצל הבנים כבר קצת חיפפתי) להוסיף טור עם אפיון השם לפי המקרא הזה: ד – שם הניתן לשני המינים (לתדהמתי ה"מחקרית" לפחות 20 אחוזים!), ל – שם לועזי, א – שם אידישאי (על פי המשוער), מ – שם מוזר וכו' וכיו"ב וגו'.
כך נראית טבלת שמות הבנות כשהיא ממויינת על פי הקודים שהכנסתי:

.

edit un excelניתן לגלול את הטבלה לחיפוש שמות נוספים. חוקרים קצת יותר רציניים (וגם אתם) יכולים להוריד את הרשימה לאקסל שלהם (תלחצו על האייקון מימין למטה בתצוגת הטבלה ואחרי שתופיע הטבלה, תוכלו להעתיק אותה לפי הציור מימין) ולעשות איזה ניתוח ומיון שתרצו. סביר להניח שאת כל אחד מעניין לראות המיקום של שמו ושל המקורבים לו. אני באופן אישי שמחתי להיווכח שברשימת 20 הגדולים מופיעים רבים מבני משפחתי הקרובים ביותר, אחד מהם (ומהקטנים שבחבורה) אפילו בראש רשימת הבנים!

נכון ששכיחות השם לא מעידה על איכותו, אלא יותר על אופנות מתחלפות ועלייתו של נועם לראש הרשימה (על חשבון איתי מהרשימה הקודמת) לא מסמן שינוי איזורי. ובכל אופן ודאי ניתן על פי ניתוח רב-שנתי לזהות מגמות חשובות בתולדות העם היהודי. ברשימת הלמ"ס המקורית מופיעים גם השמות מהמגזר הערבי, מוסלמים ונוצרים, עבור מי שמעוניין לעקוב אחרי המגמות שם – אבל בעוד שהרשימה היהודית כוללת 400 שמות (!) אצל הלמ"ס וגם אצלי, הרי שברשימה הערבית יש 95 שמות בלבד. האם זו אפליה, או שאולי בקרב ערביי ישראל אין התפלגות כל-כך גדולה של שמות?

adele_live_cגם ללא מחקר מקצועי ניתן לזהות שפרסומה של זמרת ידועה, או אישיות אחרת חשובה משפיע מייד על הרשימה. כך נכנסה הפעם "אדל" היישר למקום השמיני המכובד. וגם איתי חייב, כנראה, את מיקומו המכובד (3) לשירה של קרן פלס.
אני אישית קצת התאכזבתי למצוא את "יגאל" מדורג באחד המקומות האחרונים (335). חלפו הימים היפים של אלון וידין ובשן (ואני, כמובן, ער לכך שהיה "יגאל" אחד נורא, שהרס לנו את השם). אבל השמות האחרים במשפחה, המדורגים גבוה ברשימה, עודדו אותי וקצת ריככו את המכה הכואבת.

מלבד איילת השחר (10 אותיות כולל הרווח, מקום 322) לא מצאתי ברשימה שמות ארוכים יותר מ-8 אותיות. זוהי כנראה תולדה של הפנמת המגבלות של "עורכי הדאטה" לדורותיהם. פעם לא ניתן היה להכניס לשדה השם הפרטי יותר משמונה אותיות ("פוזיציות" בעגה המקצועית) וכנראה שציבור ההורים החדשים, האמונים על הכנסת "שמות-משתמש" ו"סיסמאות כניסה" למיניהן הפנימו את המגבלה ולא נותנים יותר לילדים שמות ארוכים. הרי בתנ"ך היו נהוגים שמות אינסופיים כמו "פלא יועץ אל גיבור אבי עד שר שלום" (32 פוזיציות) בנו של ישעיהו הנביא, והשם הארוך ביותר במלה אחת היה "נבוכדראצור" (10 פוזיציות), אחת הצורות לשמו של מלך בבל. קראתי שיש ארצות, כמו ניו זילנד, שאוסרות לקרוא לילדים בשמות מוזרים כמו V8  או לוציפר, או שמות משונים אחרים. אולי הם לא כל-כך טועים.

ובלי קצת אינפוגרפיקה אי אפשר, אז לקחתי את 20 השמות המובילים אצל הבנות והבנים וסידרתי את הרשימה כשכל שם ברשימה מקבל את גודל האות לפי האחוז שלו ברשימה. יצא משהו כזה:

שמות 2012      דירוג שמות

מכיוון שזה לא ממש "מרגש"  ומדהים, בחרתי לחתום את הפוסט ה"נומרולגי" בשני שירים לכבוד מובילי הרשימה. במקרה של הבנות לא הייתה שום בעייה. מצאתי בקלות את שירה של נעמי (מקום 35) שמר "נועה" – בביצוע הקלאסי של אריק (מקום 274) לביא. וגם בביצוע הפחות מוכר של מיטל (מקום 241) טרבלסי (החיילת!).

אצל הבנים נתקלתי בבעיה. לא מצאתי שיר בשם "נועם" (נקווה שעוד ייכתב), אז בחרתי לשים את נועם קניאל, ילד הפלא של שנות ה-70. התלבטתי איזה שיר שלו לשים.  יש את "גלי" (מקום 91) למשל, של אהוד (242) מנור וקובי אושרת. אבל העדפתי לשים את "אמא שלי" הקלאסי והמתוק (למרות שאין ביוטיוב ביצוע חי), לכבוד כל האמהות שילדו את כל הילדים המתוקים האלה בשנה שעברה-שעברה.

זהו, עד כאן "פסטיבל השמות". בסופו של דבר השם לא עושה את האדם שיצמח מהתינוק של 2012! האדם בעצמו הוא שעושה לעצמו שם, וגם אנשים עם שמות משונים יכולים להגיע רחוק, עם או בלי עזרת השם.
שבת שלום, לכל הקוראים ולכל הילדים, אלה שמופיעים ברשימת ה-400, וגם אלה שלא שם.

_______
לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.

קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה אינפוגרפיקה, בית ומשפחה, היסטוריה, לשון, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

7 תגובות על ואלה שמות ||| נועם עבר את איתי, נועה שולטתתתת במצעד השמות העבריים של השנה שעברה

 1. באמת נחמד מאד (בעיקר לגלות שהשם שלי עדיין אי-שם מחוץ למצעד), רק חבל שבמסגרת פלאי הסטטיסטיקה טורח YNET להסתיר את העובדה הפשוטה לפיה השם הפופולרי ביותר לתינוקות שנולדו בישראל ב- 2012 היה בדיוק כמו בשנים הקודמות – "מוחמד"…
  מי שרוצה הוכחות מוזמן לחפור קצת בטבלאות המלאות הנמצאות באתר הלמ"ס.
  כלומר, YNET אינו מפרסם את "רשימת השמות הפופולריים הניתנים לילדים בישראל" כי אם (כמו שאתה מציין בכותרת) את "רשימת השמות העבריים..".
  ועוד הערה קטנה: לפופולריות השם "אדל" אין כל קשר לגיבורת "הדבר הגדול הבא". זה פשוט שם נפוץ במגזר החרדי, אשר בעזרת השם משנס מותניו ותורם לעיצוב הדמוגרפיה מעל ומעבר לחלקו היחסי בה.
  שבת שלום לאחמד, נועם, נועה, ג'ורג', מרים וכל היתר.

 2. igalz הגיב:

  עידן, כנראה שלא חיפשת ברשימה המלאה שטרחתי עליה (אפשר לחפש שם גם באקסל – כמוסבר באופן קצת טרחני).
  עידן מופיע במקום ה-47 המכובד – אצל הבנים, ובמקום ה-337 (הכמעט-מכובד) – אצל הבנות. מוחמד באמת מעל כולם, אבל גם אני כתבתי (עם התנצלות אמנם) בעיקר על התינוקות היהודיים.

 3. טוב שהעלת את הנושא! מחשבה שעלתה לי לאחרונה היא ש"מאיה" שנפוץ אצלנו כבר כמה דורות, הוא בעצם שם לועזי ולא עברי (ולכן צריך לעבור לרשימת ה-ל שלך), אולי אחד השמות הלועזיים הראשונים שנכנסו לאופנה בארץ והתבייתו פה. תקן אותי אם אני טועה.

  • igalz הגיב:

   מאיה לקחה את המקום ה-5 בקלות. יתכן שהיא לועזית, אבל סביר שהצלחתה באה בעיקר בזכות "מאיה" של שלום חנוך. ויש גם גירסת מייה במקום ה-244. את הרשימה שלי – מוזמנים החוקרים וה"חוקרים" לתייג בעצמם.

 4. סמדר הגיב:

  לקחתי את הצעתך ומיהרתי לעשות שימוש מחקרי בכלי המשוכלל, פרי השת"פ המוצלח שלך עם אדובי-גוגל-מיקרוסופט-וורדפרס. אז לחצתי, הורדתי, עיינתי, מיינתי, חקרתי וניתחתי – עד כאן הכל עבר בהצלחה.
  ורק כשהגעתי לשלב ה"חיפשתי" – נכשלתי! אקסל סירב למצוא את שמי בין כל השיינא-שיינדל (ואדל! ומוחמד!) הללו.
  מסתבר שבימינו, בשביל למצוא שם כל כך בנאלי-חילוני – שיטות המחקר הרגילות כבר לא מספיקות. למשימה מתקדמת שכזו צריך כנראה מיקרוסקופ אלקטרוני. או טלסקופ חלל. וכנראה גם אקסל ננו-סטטיסטי.
  תוצאות המטה-אנליזה: שמות כל הילדים נמצאו, בעזרת השם. יגאל – שמו בטל בשישים. סמדר – נכחדה לגמרי.
  נו, שויין.

  • igalz הגיב:

   באמת מצער ש"סמדר" יצאה (זמנית, עד שייכתב שיר חדש או תבוא כוכבת ילדים בשם זה), אני מתרשם שגם "רותי" ו"מירי" ו"תרצה" בדרך לצאת מהרשימה, אבל הטבלה עוד תשתנה, שמות כמו "אדל" ו"תהל" ייצאו מהאופנה ושמות ישנים יחזרו, בעזרת השם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.