77 שיחות (ועוד כמה אלפים) על טבע ||| עזריה אלון, האיש שהמציא עבורנו את הטבע הארץ-ישראלי


טבע-ואדם-עזריה-אלון-3השבוע הלך לעולמו, בגיל 95, עזריה אלון – חתן פרס ישראל (פעמיים), איש הטבע הישראלי וממייסדי החברה להגנת הטבע. האיש שערך והגיש בקול ישראל למעלה מ-2,600 שיחות על טבע במסגרת התוכנית "נוף ארצנו". "המאהב הגדול של ארץ ישראל" – כפי שכינה אותו המשורר יהודה עמיחי – שהכיר כל צמח ועץ ובעל-חי ישראלי ועזר לנו להכיר לפחות חלק מאלה.
התקשורת והרשת הקדישה לו מעט מזמנה היקר (מעט מדי) והדגישה במיוחד את הפרט הפיקנטי, שנוסף על כל הפרסים להם זכה במהלך חייו, הוא הופיע בספר השיאים של גינס כ"מגיש תוכניות הרדיו הוותיק ביותר בעולם" (54 שנים שבהם הגיש בקול ישראל את התוכנית "נוף ארצנו").
לא הכרתי אותו אישית, אבל קולו ברדיו מתקשר לי – ונדמה לי שלעוד רבבות ישראלים – כקולה של הישראליות המקומית, זו המכירה את צמחי-הבר וחיות-השדה הישראליים (או לפחות ניסתה להכיר). ויודעת להבחין בין תן לשועל, ובין ציפורני-חתול ללשון-הפר ומקור החסידה. אותה הישראליות שאהבה את הארץ עוד לפני שצמחו בה כל הצמחים הווירטואליים ו"העשבים השוטים", שלא כל-כך חשוב להם לדעת מהו שדה ומהו עמק, ומהו ההבדל בין צבי לארנבת. כך כתב עזריה אלון בהקדמה לספרו האוטוביוגרפי "טבע ואדם": "כשהתחלתי לחרוג מהתלם ולעסוק בשמירת טבע, היתה התפיסה הרווחת שהדבר נוגד את החקלאות ואת פיתוח הארץ. החקלאי חושש מהטבע המתפרץ לפגוע בפרי עמלו בדרכים שונות ומשונות: עשבים רעים הפוגעים בגידולי השדה והגן, מחלות ופטריות, בעלי חיים הפוגעים בגידולים וביבולים – החל בחד-תאיים ועבור לזחלי פרפרים וחיפושיות, לציפורים ולמכרסמים ועד חיות טרף כתנים וזאבים שנגדם יוצאים חקלאים בדרכים שונות, מריסוסים עד הרעלות וציד. כל אלה הם לכאורה ניגוד גמור לתפיסה של שומרי הטבע. ואני מצאתי את עצמי באמצע. פלאח בנשמה שנלקח מעם המחרשה ונשלח על ידי הקיבוץ ללמוד בסמינר הוראת טבע וחקלאות. אשמתי שהתאהבתי?". (אפשר לקרוא את ההקדמה המלאה כאן).

77שיחות עטיפותלחובבי טבע ודאי מוכרים היטב שני כרכי הספר "77 שיחות על טבע" בהוצאת הקיבוץ המאוחד. את חלק מהמהדורות שלהם הדפיסו אצלנו בדפוס בארי והם מוצגים דרך קבע בארונות התצוגה של גלריית המבקרים שלנו. לכן גם מצאתי אותם במצב טוב למדי (למרות שחלפו כבר כמעט 40 שנה מיום הדפסתם).
קראתי שוב את ההקדמה שכתב עזריה אלון לכרך ב' המספר על חיות הבר של ארצנו, ומצאתי שיש מקום להביא אותה כלשונה ובמלואה. הוא מדבר שם על עולם החי בצורה מרתקת, עם נימה היתולית דקה (למשל: "מה הייתה צריכה לעשות הארנבת? להזדקף על רגליה האחוריות ולעשות לנו "בּוּ"?, או צירופי מילים כמו "מענין אותה כסלק דאשתקד") ואתם כמעט יכולים לשמוע את קולו המוכר ברקע. עזריה מתבל את דבריו בהדגמות והמחשות שהן מטיבן ויזואליות, אבל כשהספר ראה אור בשנות השישים הייתה עדיין מגבלה טכנית ותקציבית של שימוש בתמונות, ובעיקר של תמונות צבע, שהצריכו הפרדות צבע והדפסה יקרה. לכן בכרך הראשון (על צמחי הבר) אין אפילו תמונת צבע אחת. ובכרך השני, על עולם החי, יש ארבע תמונות בלבד (שצילם עזריה אלון, כמובן): אחת של יונק (עופר צבאים), אחת של ציפור (בולבול),  אחת של זוחל (חרדון הצב) ואחת של דו-חי (אילנית) – תוכלו לראות את התמונות האלה בסוף הפוסט הזה.

77שיחות 8הרשיתי לעצמי לצרף בצד, בקטן, איורי צבע נוספים שמתחתיהם ציטוט מדבריו של עזריה בהקדמה לכרך ב' של "77 שיחות" – החל מבמבי של "דיסניי" (כפי שהוא בחר לפתוח את ההקדמה שלו) ועד הנחליאלי.
השתדלתי להביא תמונות ואיורים של חיות מוכרות, גם אם אלה חיות שעברו "האנשה", שאין לה קשר לטבע כפי שהדגיש עזריה. דמויות החיות האלה מוכרות לכולם מספרים אחרים (וחלק מהן כבר הובאו כאו בפוסטים ספרותיים-זואולוגיים קודמים). הכיתובים מתחת לתמונות אלה הן ציטוטים "חופשיים" מתוך הטקסט של ההקדמה. אני מקווה שלא חטאתי יותר מדי לרוח המקורית של הכתיבה וממליץ לחובבי הטבע הארץ-ישראלי לקרוא את דבריו של עזריה אלון כלשונם, בדיוק כפי שנכתבו ונדפסו, ועכשיו גם נסרקו כמחווה ל"מאהב הגדול של ארץ ישראל".

 77שיחות_9 77שיחות_10

77שיחות_11  77שיחות_12

77שיחות_13

77שיחות_14

כל הצילומים למטה הם של עזריה אלון ולקוחים מהספר "77 שיחות על טבע" בהוצאת הקיבוץ המאוחד (הדפסה ראשונה – 1965. הדפסה חמישית – 1977): חרדון הצב, אילנית, בולבול, עופר צבאים

77שיחות חרדון הצב

77שיחות אילנית

77שיחות בולבול

77שיחות עופר צבאים_______

לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.

 קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה בעלי חיים, בשדה ובניר, טבע ונוף, ישראל, ספרים, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

4 תגובות על 77 שיחות (ועוד כמה אלפים) על טבע ||| עזריה אלון, האיש שהמציא עבורנו את הטבע הארץ-ישראלי

 1. נמרוד חפץ הגיב:

  מר טבע בהתגלמותו- יהי זכרו ברוך

 2. שרי אלדן הגיב:

  לטנא פירות ההילולים של הבלוג שוב צורף פרי הילולים לתפארה.
  אבל עזריה לא "הימציא עבורינו". הוא הינגיש עבורינו את היש הגדול שאולי טחו עינינו מלראות. ולא רק את הטבע הארץ-ישראלי אלא גם את אחד מגילויי הישראליות המתחדשת.
  עזריה אלון — איש עמק יזרעאל, איש תרבות העמק שהיא אחד משורשי הנוף העבות שלנו, שראה גם ב"עשב שוטה" את חוכמת הצומח, יופיו, אנושיותו והאנשתו., שלא לדבר אפילו על חרדון חולף. ושלא לפרט את העברית הרעננה שלו, עברית רעננה כצמח רווי -טל של בוקר,("כסלק דאשתקד").
  איש תרבות במובנה הרחב של המילה.
  וניכר גם בתוכן דבריך, גם בסיגנונם את קרבתך לאיש לפועלו המבורך ולעולם שהוא מייצג .
  ועל כך תודה.

 3. סמדר הגיב:

  איפה ישנם עוד אנשים שידברו ככה, על "בעלי חיים כבני אדם ובני אדם כבעלי חיים":
  "…האם יש לבעלי החיים חיים פרטיים? האם קיימים אצלם גילויים אינדיבידואליים, או שכל אחד אינו אלא פרט חסר עצמיות בתוך עדר, ומתנהג כאבטומט במסגרת חוקי הברזל המכוונים את התנהגותם של בני מינו?"
  רגע, על מי הוא דיבר כאן, על בעלי חיים או על בני אדם…? אתמהה.

  • igalz הגיב:

   ואפשר גם להביא את הציטוט: "האם לומדים בעלי-החיים מהנסיון. בהחלט כן". כדברי עזריה. והשאלה המתבקשת (לא ציטוט מהמקור): האם בני-האדם לומדים מן הנסיון?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.