הצעה לסדר היום ||| האם הכנסת תוותר על סמל המנורה?

Emblem_of_Israelזהו פוסט עם סיפור די מורכב, אבל אל תתייאשו ואל תעזבו את הדיון החשוב שאתאר כאן, לפני שתקבלו את כל המידע. יהיו בפוסט הזה הרבה אותות וסמלים ויש גם עלילה מרתקת. והסוף? על הסוף אתם תחליטו במשאל קוראים! מה יותר "חגיגה לדמוקרטיה" מזה?
אז ככה זה התחיל: לפני פחות משנה נבחר יו"ר חדש לכנסת – ח"כ יולי אדלשטיין. היו"ר החדש החליט כמקובל בימינו (ואולי זה היה בגיבוי של איזו ועדה, כי בכנסת, ובדמוקרטיה בכלל, תמיד מעורבת ועדה כלשהי בכל שלב)  "להציע שפה גרפית חדשה לבית המחוקקים". על פי ניסוחו של היו"ר החדש העיצוב החדש אמור "לבטא את ייחודה של הכנסת ואת הרלוונטיות שלה לכל אזרח במדינה", ואולי גם לקרב את פעולותיה החשובות של הכנסת אל העם, שקצת שכח אותה (שלא לומר קצת מאס בה ובדיוניה). ובהזדמנות רצה היו"ר גם להעביר את סמליו של המוסד הוותיק אל "העידן המודרני".

כחלק מהפרויקט התבקשו הסטודנטים באקדמיות לעיצוב להציע "הצעות מיתוג מעודכנות". אחרי מחקר מקיף ושהות של שלושה(!) ימים במשכן הכנסת ובדיוני המליאה, הסטודנטים הגישו את הצעותיהם, השופטים שפטו, וחמש הצעות-עיצוב הגיעו בשלב הגמר, להכרעת העם (כנהוג היום בהצבעות האינטרנטיות והסלולריות של עולם הריאליטי החדש).

A4logo

בתקנות התחרות הודגש כי סמל המדינה (המנורה וענפי הזית) ישולב בעיצובים, אבל רק באחת מחמש הדוגמאות הוא באמת משולב כחלק מהעיצוב הכולל. ואז קמה סערה: איך עושים דבר כזה ולמה הכנסת רוצה לוותר על סמל המנורה? השאלה הזו כנראה נגעה ללא מעט אזרחים בקצות העצבים הרגישים של המסורת הלאומית הקצרה והטרידה והכעיסה אנשים רבים.
סמל המנורה עוצב על-ידי האחים המעצבים גבריאל ומקסים שמיר והוא נתקבל כסמל המדינה לפני 65 שנה. התהליך של בחירת הסמל מתועד יפה בספרו של אליק מישורי "שורו הביטו וראו" (את הפרק העוסק בסיפור בחירת סמל המדינה תוכלו לקרוא בקישור הזה). הצעות רבות הוגשו, והמנורה של האחים שמיר  נבחרה בפברואר 1949 כסמל מדינת ישראל. היא גברה על ההצעות האחרות, בזכות העיצוב היפה, וגם בשל המשמעויות ההיסטוריות הקשורות במנורה. ההחלטה התקבלה (גם אז) אחרי דיונים סוערים ומקצה תיקונים שהתחשב בהערות השרים והח"כים מכל סיעות הבית.

סמל המדינה_1949
המנורה בגרסה הראשונה, מההכרזה על סמלה הרשמי של מדינת ישראל, 1949. האחים שמיר הכניסו תיקונים גרפיים רבים בעיצוב הסופי (מתוך "שורו הביטו וראו" מאת אליק מישורי, הוצאת עם עובד, 2000)

סמל המנורה תפקד לא רע במשך עשרות שנים, הוא שימש כסמל המדינה וגם כסמל של הכנסת ושל רוב משרדי הממשלה. כאן המקום לתאר את הבלבול וחוסר השיטה הקיימים היום בעיצוב (וב"מיתוג!") של רבים ממשרדי הממשלה. בחלק מהמשרדים האלה החליט השר הממונה, באחת הקדנציות המקוצרות הנהוגות אצלנו, "למתג" ולעצב לוגו חדש כדי שהסמל יוכל לקדם ולהציג את המשרד עליו הוא ממונה באור חדשני ועכשווי. הרבה פעמים תהליך "מתיחת הפנים" כלל גם המצאת שם חדש, מודרני ואטרקטיבי יותר למשרד עצמו. כמו למשל "משרד התחבורה [והבטיחות בדרכים]", או "משרד החקלאות [ופיתוח הכפר]" ו"משרד המדע, הטכנולוגיה [והחלל]". בדרך כלל הסמלים שנבחרו אינם קשורים בשום קשר ויזואלי לסגנון העיצוב (אם היה כזה) של משרדי הממשלה וגורמי השלטון האחרים. ההתייחסות אליהם בזמן העיצוב הייתה, ברוב המקרים, כמו לעיצוב של לוגו למוסד או חברה מסחרית רגילה.
כשמניחים את כל סמלי המשרדים אחד ליד השני, זה נראה כמו מקהלה צורמנית של סגנונות וצבעים שאין ביניהם שום קשר. במידה מסוימת הם מסמלים, אולי, את הקקופוניה שאפשר לשמוע בדיוני הכנסת (אם יש מי שטורח לשמוע את בליל הצעקות המרתק הזה). או את הדיונים הטלוויזיוניים הפוליטיים הסוערים: "תרשה לי, תרשה לי…", "אני לא הפרעתי לך", "תן לי לסיים", "חבר הכנסת X! אני קורא אותך לסדר, פעם ראשונה/שנייה/ושלישית!". בקיצור הבלגן הוויזואלי הוא תימצות ושיקוף, לא מכוונים אולי, של הרעש הווקאלי.

Israel Government

השקעתי כאן מלאכת איסוף לא מבוטלת, כי הרי משרדי ממשלה חדשים צצים אחרי כל מערכת בחירות. ואחרי הדיונים הקואליציוניים תמיד צריך לפצות איזו מפלגה במשרד מיותר נוסף עם שם חדשני, או לשנות שמות למשרדים קיימים, כדי שיצלצלו יותר "מכובדים".
כדי לתת ייצוג גם למשרדים שאין להם סמל משלהם צילמתי את המסכים של אתרי האינטרנט שלהם. גם הם מעוצבים בערב רב של סגנונות, ואפילו האופן שבו מופיע סמל המדינה הרשמי הוא שונה בכל אתר. יש גם משרדים שלא עדכנו את האתר עם הסמל החדש שבחרו, ויש סמלים שאפילו לוויקיפדיה לא ברור אם הם עדיין בתוקף. וישנם משרדים ממשלתיים שהם כל-כך סודיים שאין להם לא אתר ולא סמל (כמו "המשרד לנושאים אסטרטגיים" ו"המשרד לענייני מודיעין", שששש… של שטייניץ!)

Government_sites
הבאנרים שצולמו מאתרי הממשלה שאין להם לוגו מוכר. מי יודע למה משרד החינוך מופיע בשם "אוח"?

עכשיו מנסה היו"ר אדלשטיין, מתוך כוונה טובה יש להניח, לחבב את הכנסת על ציבור הבוחרים, כאילו הכנסת היא איזו חברת תקשורת או רשת שיווק המחפשת עוד לקוחות. וכנראה שהסבירו לו (מישהו שיודע להסביר) שאהבת העם תושג באמצעות מילת הקסם: "מיתוג מחדש".
לרעיון המיתוג מחדש, ובעיקר לויתור על סמל המנורה, קמו מתנגדים רבים. בראש ההתנגדות ניצבים בני משפחותיהם של האחים שמיר, מעצבי הסמל המקורי. עצומת התנגדות נשלחה מטעם האתר "נוסטלגיה און-ליין" המנסה, בהצלחה לא מבוטלת, לשמר ולאסוף ולהציג את כל ה"ישראליאנה" של החפצים והסמלים של התרבות הישראלית, מראשית ימי ההתיישבות בארץ (במאמר מוסגר, גם האתר הזה זקוק לרענון גרפי ומיתוג מודרני יותר, אבל זה לא הנושא הפעם).

מצד שני, בא עיתונאי ועורך ידוע וכותב בטור יום שישי שלו ב"הארץ" דברים בוטים (כמו שהוא אוהב תמיד לכתוב) נגד סמל המנורה ו"כיעורו" (כך בדיוק). נראה שהעורך הנכבד מאוהב בעמדה האופוזיציונית שלו. זו המטיפה לעם בדרך קבע איך הוא צריך להתנהג, אם הוא רוצה להיות "תרבותי" כמו האירופאים שהוא כל-כך מכיר ומוקיר. ויתכן שהמנורה נקלעה לסערה הזו שלא באשמתה וללא הצדקה אמנותית אמיתית.

מסתבר שהצורך במיתוג מרכזי של כל משרדי הממשלה הוא לא ייחודי דווקא לישראל. גם בבריטניה הגדולה, ממנה כביכול אנחנו שואבים השראה, הובעה ביקורת על הפיזור ואי-השיטתיות הקיימים בעיצוב ובשימוש סמלי המשרדים. ולעומת זאת אפשר לראות דוגמאות הפוכות של מלאכת עיצוב מסודרת ויפה שנעשתה בהולנד (איך לא?), בגרמניה באוסטרליה ובדרום-אפריקה. בכל הדוגמאות האלה נלקח סמל "ישן" ומוכר – והרבה פעמים מסורבל ומלא בפרטים כמו כתר מלוכה, אריות, נשרים, חרבות ומגינים (ואפילו קנגורו) – ועוצב בטיפוגרפיה נקייה ושיטתית המקנה לכל מערכת השלטון, על משרדיה ואתריה, מראה מסודר, מזוהה וגם מקרין אמינות (ובהזדמנות גם חוסך ממון רב בשל הייעול שבשימוש בסמל ובמיתוג מרכזי אחד).

dutch-government-logos

germangovernment

Australia-logos

Coat of Arms Corporate Identity Manual
העיצוב למיתוג עם סמל המדינה המסורתי של (מלמעלה למטה): הולנד, גרמניה, אוסטרליה ודרום-אפריקה

ואצלנו? נראה שהבלגן והיעדר קו עיצובי מנחה הם בעצם השתקפות מדויקת של מה שמתרחש במציאות הישראלית המיוזעת, זו שמאחורי הסמל. ולכן יתכן שכדאי להשאיר את העיצוב בדיוק כמו שהוא, עם כל האנדרלמוסיה האהובה עלינו. אולי כך יינתן ביטוי יותר נכון ואמיתי לחיים בישראל "בעת הזאת".

אבל למה לי לקבוע עובדות מחייבות? זה בדיוק המקום להשתמש במנגנון הסקרים של וורדפרס. כאן תוכלו "להצביע ולהשפיע". לבחור בין חמש אפשרויות שונות, על פי העדפותיכם. את תוצאות הסקר, שאני מקווה שיזכה ל"הצבעה מסיבית", נגיש (או שהוא יוגש כבר מעצמו) לוועדת הטקסים והסמלים [והסמלילים] של הכנסת. "תלכו להצביע!". "כל קול קובע". "מי שמצביע – משפיע!".

_______

לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.

 קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה היסטוריה, טיפוגרפיה, ישראל, סקרי דעת קהל, פוליטיקה, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

12 תגובות על הצעה לסדר היום ||| האם הכנסת תוותר על סמל המנורה?

 1. היום קיבלתי דוא"ל מרתק בנושא המנורה (סתם צירוף מיקרים?)

  היסטוריה עשירה נחשפה בירושלים: אוצר זהב עם מנורה יהודית נמצא על יד הר הבית | The Key to David'sCity
  http://www.keytodavidscity.com/title-hebrew/

  היסטוריה עשירה נחשפה בירושלים:
  אוצר זהב עם מנורה יהודית נמצא על יד הר הבית
  מרתק !!!

  • igalz הגיב:

   דוגמת המנורה המסוגננת הזו (פחות או יותר) הופיעה בהצעתם של איתמר דוד (מהפונט דוד המפורסם!) וירחמיאל שכטר. ניתן לראותה בקישור לפרק בנושא בספרו של מישורי, עמוד 173. ציטוט מהספר: "ב-28 בספטמבר 1948 התכנסה הוועדה לישיבתה החמישית. בבה אידלסון הציגה את הצעותיהם של דוד ושכטר. ההצעות החדשות כללו (בנוסף לאלה שהוכתבו על-ידי הוועדה) את המרכיבים הבאים: מנורת שבעת הקנים; לולב, אתרוג ושופר; הכתובת 'שלום על ישראל'; ושבעת כוכבי-הזהב של הרצל. חברי הכנסת ומומחי הוועדה החלו להביע את דעתם בקשר לצורך להדגיש את המרכיבים המופיעים בהצעות החדשות. מכאן ועד לקביעת צורתו הסופית של סמל המדינה ניטשו הוויכוחים על מידת הדגשתם של שני ההיבטים הסמליים שבסמל המוצע – הדתי והחילוני."

 2. סמדר הגיב:

  תהרוג אותי אם אני מבינה על מה כל הרעש. אף אחד לא הציע לבטל את סמל המדינה (חוץ מבני ציפר), נהפוך הוא: במצגת ה"קווים מנחים ליצירת שפה תקשורתית-חזותית חדשה לכנסת" באתר הכנסת צויין במפורש ובאריאל בולד אדום ש"הכרחי – לשלב בהצעה את סמל המדינה ולתת לו התייחסות ומשקל". לא הבנתי בדיוק מי השופטים שבחרו את חמש ההצעות שעלו לגמר ולמה הם העדיפו הצעות שלא עמדו בהנחייה הנ"ל.
  אבל כל הדיון הרי הוסט מהעיקר, שאותו רק אתה טרחת להבהיר כאן: שמגוון סמלילי משרדי הממשלה ומוסדות המדינה היצירתיים-חדשניים – מהווים ביחד "מקהלה צורמנית של סגנונות וצבעים שאין ביניהם שום קשר", ולכן יוצרים רעש ויזואלי מסוכן ברמה של 9.9 בסולם ריכטר, תוך שיקוף של קקפוניה פוליטית לא בריאה.
  למזלנו הפוסט הזה שלך, והאפשרויות שנתת בסקר – מציגים גם אופציה של פתרון שפוי לבעיה החמורה-זניחה הזו, שנוצרה מעודף מוטיבציה (מופיעה כאפשרות 3 בסקר שלך).
  אני רק מקווה ש"אישיותו של המותג כנסת", שה"מסרים הרגשיים המבוטאים באמצעותו" הם "כבוד, סמכותיות, פתיחות לשמיעה ולהכלה מגוון רחב של עמדות ודעות, פטריוטיות – אהבת המדינה, מעשיות" (כפי שלמדתי מאותה מצגת) – תאפשר לו לחזור בו מיוזמתו הנמהרת ולפעול באותה סמכותיות, פתיחות, פטריוטיות ומעשיות – על מנת ליצור לכנסת ולכלל מוסדות המדינה "שפה תקשורתית חזותית-חדשה" שתהיה אחידה, שקטה, סולידית ומתרכזת בעיקר: בעשייתם הימיומית של כל אותם מוסדות חשובים.

  • igalz הגיב:

   באמת אף אחד לא הציע לבטל את סמל המדינה, אבל בהחלט העמידו אותו בפינה (במקרה הטוב) לטובת ה"מיתוג" העכשווי, שאולי עוד שנתיים יוחלף במיתוג עוד יותר עכשווי. ואילו העושר הצבעוני הרב בסמלי משרדי הממשלה השונים ודאי נועד לבטא כפי שציטטת "כבוד, סמכותיות, פתיחות לשמיעה ולהכלה עם מגוון רחב של עמדות ודעות, פטריוטיות – אהבת המדינה, מעשיות".

 3. אסתר הגיב:

  תודה על פוסט מעניין, בעיקר על סמלי משרדי הממשלה.
  לבית המחוקקים הישראלי אין סמל. האם לבתי מחוקקים אחרים יש סמל? חיפשתי אצל אמנו בריטניה ומצאתי שאכן לבית התחתון יש סמל משלו שמזכיר את אולם הדיונים. http://en.wikipedia.org/wiki/File:House_of_Commons_of_the_United_Kingdom.svg
  בתור חובבת נלהבת של הסדרה "בורגן" בדקתי ומצאתי שגם לפרלמנט הדני יש סמל מורכב.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Folketing
  גם לקונגרס האמריקאי יש סמל די מסובך.
  אז לא נורא אם גם הכנסת תתהדר בסמל משלה. המטרה בסדר. האם שלושה ימי היכרות מספיקים כדי לשרטט סמל? ככה זה במדינה שבה ממשלות מחזיקות מעמד 18 – 24 חודשים. וזכרו, מבנה מהודר וסמל חדשני אינם ערובה לשלטון טוב ומיטיב.

  • igalz הגיב:

   תודה, אסתר. באמת אולי לא נורא שלכנסת יהיה סמל משלה. ואולי הסמל לא חייב להיבחר מבין ההצעות שהועלו באתר הכנסת. ואולי זה לא ממש הכרחי, כפי שהכנסת הסתדרה עד עכשיו. באותה "תנופת סמלים" המשכתי ל"תחקיר" הקטן על סמלי משרדי הממשלה, והסתחררתי משלל הצורות והצבעים. אי אפשר להגיד שלא מעניין אצלנו.

 4. יקי חסיד הגיב:

  בדיקה קצת יותר מעמיקה של העבודות באתר התחרות תראה שסמל המדינה משולב בכל המוצרים הגרפיים – ניירת, אתר וכו'. לבחירת הקהל הם בחרו להציג את הסמל המתחרה בלבד. לא ויתרו על סמל המדינה, והמעצב יכול היה לבחור אם לשלב אותו בסמל החדש או למצוא פתרון אחר כמו שני סמלים על המוצר הגרפי.

  • igalz הגיב:

   יקי, תודה על תגובתך. גם אני ראיתי שאם פותחים את העבודות לתצוגה "מלאה" – ניתן לראות שלא ממש ויתרו על סמל המדינה (המנורה) וזעקות השבר היו מופרזות. אבל משום מה הוא נראה לי שם כתוספת מיותרת. לכן אולי לא הציגו אותו יחד עם המיתוגים השונים (חוץ מהצעה אחת). כמו באתר הכנסת – גם אני נתתי לציבור לשפוט, בסקר הקצרצר ששמתי בסוף הפוסט.

 5. ארנון אבני הגיב:

  צר לי אבל אני אשמח אם כל יוזמה סמלית וחגיגית שתצא מהממשלה והכנסת הזו – תיגנז. הכנסת הזו על היו"ר ושלל כוכביה מוטב לה שתשאיר מינימום של יצירה. גם כך היא כתם על דברי הימים של עם ישראל. אם שרת התרבות, חבורת שרי מפלגת האלוהים (חיזב-אללה, בערבית) ובעיקר ראש ממשלה שכזה, מוטב לנו שלא נעשה רעש כי מישהו עוד ישאל שאלות.

  • igalz הגיב:

   ארנון, אתה יותר פסקני ממני. אני רק הבאתי דוגמאות מן הארץ ומן העולם הגדול, ושהציבור יחליט (בשביל זה שמתי סקר דעת קהל קטן, שגם זכה לתשומת לב קטנה).

 6. גרשונוב הגיב:

  באופן אישי, אני חושב שעדכון הסמלים אינו מהלך גרוע, אבל האופן שבו נעשה המהלך הוא ילדותי ומתחנף. משלב בחירת המעצבים ועד סקר הקהל המטופש, הכל מרגיש כמו תרגיל שיווקי שנעשה לקידום מכירות של חטיף. התוצאות, בשל כך, לא מציגות יציבות או סמכות אלא משקפות קוצר ראייה וטרנדיות שאינה במקומה. במידה ואני טועה בקריאה, וכל המטרה הייתה טרנדיות וחנופה, ניתן לעשות זאת בדרכים יותר יצירתיות. ההצעה שלי היא לחייב את את כל כל חברי הכנסת להופיע לעבודה במכנסי סקיני ונעלי פלדיום.

  • igalz הגיב:

   "טרנדיות וחנופה" ופעולה על פי צו האופנה הנוכחי תביא לפתרון עיצובי שיחזיק מעמד עד שתבוא אופנה חדשה בשנה הבאה או בקדנציה הקרובה. אבל מה לא עושים כדי "לשמור על רלוונטיות של הפרלמנט בישראל לכל אזרח במדינה" כדברי היו"ר במכתב הזמנת העבודה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.