דבליוּ-דבליוּ-דבליוּ ||| רעיון לקיצור דרך טיפוגרפי בדרך אל הרשת

ילשטאחעזקלפעמים קורה שיש לכם (או לי, במקרה הנוכחי) רעיון מהפכני. רעיון חשוב שישנה את העולם, או לפחות חלק קטן ממנו. בעצם אולי רק את המקלדת. ולמרות ההצטנעות המתבקשת, אני משוכנע שזהו רעיון חדשני וחשוב, שלא ברור לי (וגם לכם, אחרי שתקראו את הפוסט הזה) איך לא חשבו עליו קודם?! אז לפני שאפרט את הרעיון המהפכני ואמחיש אותו בצורה גרפית, אומר באופן ברור: "אולי (כן) חשבו על זה קודם", ובקיצור: אחעז"ק, שהוא מקבילה ושיכלול של ילש"ט (יכול להיות שאני טועה) שהוצג כאן בבלוג כבר כמה פעמים.

www-keyboard (1)

600px-At-sign_evolution

ובכן מהו הרעיון? אתם מכירים את כל הסימנים במקלדת ובשפה הכתובה, שקיבלו בעידן הטכנולוגי שלנו משמעויות ושימושים שאנשי הרנסנס שהמציאו אותם, לא פיללו להם. אני מתכוון לכוכבית (*), לסולמית (#) ולכרוכית (שטרודל @) החביבות והמוכרות לכל אוחז-מקלדת ומסמס בסמארטפון. ראו באיור למעלה משמאל את ההתפתחות המשוערת של השטרודל – מהאות הצרפתית à ועד גמר אפיית הכרוכית ותחילת השימוש בה כסימן לציון כתובת דוא"ל (האיור מתוך ויקיפדיה).
זכורים לטוב גם האמפרסנד (&) והטילדה (~). ואולי החשוב מכולם – סימן הדולר ($) ואחיו עוּל-הימים האירו – €, ואיתם כל סימני המטבע האחרים (כולל סימן הש"ח שלנו החביב ₪). הסימנים האלה פותחו ושוכללו כדי לקצר ביטוי בן כמה אותיות, בעזרת אות אחת (ומקש אחד). הם היו מוסכמים ומקובלים על ציבור הקוראים בימים עברו, והתקבלו גם על דעת המסמסים הצעירים בני-זמננו. לכל כוכבית, סולמית וכרוכית כזו יש רקע היסטורי-טיפוגרפי שהיה ראוי לייחד לו פוסט נפרד. אבל היות וטבלת הסימנים הזאת כל-כך עמוסה, כנראה שזה לא יקרה, לפחות לא אצלי בבלוג.

www-keyboardאני בכלל רציתי לדבר היום על סימן חדש ומתבקש שיחליף את ה-WWW. אני מרגיש חובה להציע אותו – קודם כל לקוראים חובבי הטיפוגרפיה וטכנולוגיית המידע העכשווית (ה-early adopters), ומאוחר יותר לכל אותם ארגונים ה"אחראים על האינטרנט" ועל הקצאת המקומות היוקרתיים במקלדת: ארגון ה-ISO העולמי, קונסורציום יוניקוד בארגון המיחשוב של האיחוד האירופי, ואולי גם לממונה על התקציבים באוצר המקומי (ולוועדת הלשון במשרד החינוך ופיתוח-הכפר).

אחרי ההקדמה הארוכה הזו, ניגש לרעיון עצמו: מאז ימיה הראשונים של רשת האינטרנט נתקבע שכל כתובת של אתר מתחילה בקידומת "www". ולמה זה כל-כך מיותר ומטריד? אולי בגלל שגם האות דבל-יוּ עצמה היא כבר הכפלה של האות V שבמאה ה-7 נקראה יוּ (פרטים נוספים על ההיסטוריה של ה-W תוכלו לקרוא כאן).

www_logoלא מזמן, ממש בימינו, עם המצאת רשת האינטרנט, נקבעה באופן שרירותי וללא מחשבה טיפוגרפית מעמיקה, הקידומת www כקיצור ל-World Wide Web. מאז נדרשים כל המפנים לאתרי אינטרנט בעל-פה, להסתבך בלשונם כשהם מכתיבים בטלפון: "תמצא את זה בדבל-יו דבל-יו דבל-יו. נקודה. לא חשוב. נקודה. קום". ואני שואל: מה זו ההכפלה-כפול-6 הזו? למה לשלש את האות שהיא בעצמה הכפלה של אות אחרת? (3 פעמים W), הרי מספיק קשה היה להגות "דבליוּ" אחד, אז איך אפשר לבטא את כל ה-WWW הזה? שלא לדבר כמה פוזיציות מחשב יכולות היו להיחסך, אם נתמצת כל שורה עם כתובת אינטרנט לסימן אחד פשוט ומוכר (כמו ה-@ או ה-# או ה-$).

601px-WWW_logo_by_Robert_Cailliau  w3c  vw logo    3M_Logo R
נסיונות לחיבורים של W ו-V (מימין לשמאל): סמל האינטרנט (שלא הכרתי) מוויקיפדיה.
סמל קונסורציום הרשת הכלל עולמית. סמל פולקסווגן. סמל 3M (הפוך).

503px-Regular_polygon_6_annotatedואל תחשבו שאני רק מתלונן על המצב הקשה. הרי הבלוג הזה הוא מאוד מעשי ובתוך עמו הוא יושב (בשרתים של וורדפרס בטקסס) וגם לנו יש בעיות www משלנו. לכן החלטנו כאן בישיבת מערכת הבלוג להציע סימן חדש למטרה החשובה! את השם לסימן החדש (שאני מקווה שיאושר בישיבה הבאה של קונסורציום היוניקוד וה-iso העולמי), כבר בחרתי עבור מנהלי הווב. נקרא לסימן החדש Hexa-U.
Hexa היא התחילית לכל עצם בעל 6 מרכיבים, כמו למשל משושה, הנקרא בלעז Hexagon. ואם U כפול שתיים יכול להיות Double-U אז לא תהייה שום בעיה עם ה"אקסה-יו" החדש, וסביר שהוא יאושר במפגש השנתי של הקונסורציום. זה הרי כל-כך מתבקש וכל-כך קל לביטוי: "תמצאו אותי באקסה-יו. נקודה. וורדפרס. קום", במקום כל הדבליודבליודבליו הקודם.

תפר מכונת תפירה ברנינהאם המצאת השם הייתה קלה יחסית, הרי עיצוב הסימבול לאות החדשה הוא קצת יותר קשה ומורכב. הרי הצורה הגרפית הנוכחית של ה-WWW מזכירה יותר מכל תפר זיגזג מקצועי של תופרת מיומנת (ראו מימין פרסום של מכונת תפירה האיטלקית ברנינה) וזהו בטח לא הכיוון להתחיל את העיצוב. ניסיתי מכל מיני זוויות אחרות, לחבר שלושה W, או שישה V, או לתת רמז גרפי פחות מוחשי על מה אנחנו מדברים. זה לא כזה פשוט. הגעתי לעיצובים הדומים לסמלים של פולקסווגן ו-3M.
אני יודע שהמשימה לא קלה, הרי עד שפותחו ה-W וה-@ והסולמית וה-&, דורות של תלמידי-חכמים וכותבי-מסמכים-מטעם-המלך ניסו את כוחם בעיצוב הסימנים האלה. לכן החלטתי שבנושא כזה משמעותי לאנושות לא צריך להחליט בחיפזון. אביא כאן חמש הצעות אפשריות ואשאיר לאנשי הווב (WWW), כלומר לכם, להחליט (כמו במשאל הסמלים של כנסת ישראל). אלה חמש ההצעות שעלו לשלב הגמר:

www Symbols 2

תוכלו להביע את דעתכם במשאל הוורדפרסי החביב, ואפילו לקטול את הרעיון המבריק בעודו באיבו, או להציע הצעות משלכם. אבל תדעו שאחריות כבדה מוטלת עליכם, הדורות הבאים לא יסלחו לכם אם תחמיצו את ההזדמנות לחסוך ליוניקוד וליוניצ"ף ולמאגר הידע העולמי, וגם לגוגל (שזה בערך אותו דבר) – 15,006,799,879,000,345² אותיות W מיותרות (כלומר שני שליש מהאותיות המוקלדות בכל כתובת אינטרנט). וכנ"ל מספר הקשות המקלדת המיותרות, שגורמות לכאבי מפרקים קשים באצבעות, ולזיהום אוויר לא מבוטל. בקיצור: יבוטל הדבליו-דבליו-דבליו (WWW), קדימה האקסה-יוּ!!! ואתם – מוזמנים לבחור או לחוות דעתכם במשאל כאן למטה ↓.

_______

לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.

 קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה טיפוגרפיה, לשון, מדע וטכנולוגיה, סקרי דעת קהל, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

5 תגובות על דבליוּ-דבליוּ-דבליוּ ||| רעיון לקיצור דרך טיפוגרפי בדרך אל הרשת

 1. צביקה רוזנברג הגיב:

  יגאל היקר, רעיון מדליק ביותר. חייב לשתף אותך בדרך שבה חיברתי אל 3 הדבל-יו לצורה חדשה:
  https://dl.dropboxusercontent.com/u/676056/WWW/www.swf

  צביקה

  • igalz הגיב:

   צביקה, תודה על השיתוף. באמת רעיון מעניין ויפה. כנראה שיתאים רק ל-www הישראלי. העולם ימשיך כנראה עם ה-www הישן והמיושן.

 2. Amanda S הגיב:

  אני חדשה בבלוג אז ראיתי את הפוסט רק עכשיו, בזכות התגובה של צביקה (אשר שעשעה אותי מאד 🙂
  נהניתי לקרוא על המקור של W ועל ההצעות של אקסה-יו. אני רוצה להציע שהסימן החדש יהיה כזה שקל לשרבט אותו גם בכתב. ההצעות שהופיעו כאן בפוסט נראות לי קשות מדי לביצוע ידני (אולי מישהו כבר חשב על זה במשך הקרוב לשנתיים שחלפו 🙂

  • igalz הגיב:

   תודה, אמנדה. אולי באמת כבר נפתרה הבעיה, הרי עברו כבר שנתיים מפרסום הפוסט. אני עוד לא ראיתי פתרון חדש לסוגיה הכבדה והמבלבלת, אבל נדמה לי שאנשים כבר פחות אומרים "דבל-יו-דבל-יו-דבל-יו".

   • amanda הגיב:

    זה מזכיר לי את ינתי פרזי 🙂 מהילדות. חשבתי על רעיון, אולי אפשר להשתמש באות דבליו אבל שיהיו לה שלושה שפיצים למטה במקום שניים. והאמצעי יהיה קטן יותר בעלייה שלו למעלה (מעין שפיץ ילד בין שני שפיצי הורים). אבל גם על זה נראה לי שוודאי חשבו כבר..

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.