זה לא הצבע, זה השפם! ||| האם השטר החדש של 50 ש"ח נראה כמו ה-20 הישן?


2099117_1673ידיעה מעניינת התפרסמה ברשת, ולפיה בנק ישראל שחרר את השטר החדש של 50 ש"ח לניסיון והרצה, כדי לראות איך עם-ישראל מסתדר איתו. מייד, כמקובל אצלנו, קמה סערה נוספת בכוס-מים. סערה שממשיכה את הסערה הקודמת מלפני שנה כשהתפרסם מי יהיו המשוררים (והמשוררות!) שיופיעו על השטרות החדשים.
כזכור, לפני שנה פרצה סערה לא קטנה (שאולי יש לה הצדקה מסוימת) על כך שלמרות החלוקה המגדרית השוויונית שהקפידו עליה (שני משוררים ושתי משוררות) לא מצאו מתכנני השטרות מקום למשוררים ממוצא מזרחי. מה שמראה כמה עדין ורגיש הוא הנושא של בחירת הדמויות שראויות להופיע על שטרות לאומיים.
הפעם התלונות לא נגעו לפורטרט של המשורר שאול טשרניחובסקי, שנבחר להופיע על השטר של 50 (ביחד עם אלתרמן על שטר ה-200 ורחל המשוררת ולאה גולדברג על שטרות ה-20 וה-100 בהתאמה), אלא לבלבול שהשטר החדש עלול ליצור אצל המשתמשים חסרי המודעות הגרפית.

50----f 200-f

euro_notesבשטרות של היורו פתרו את הנושא על-ידי עקיפתו. וכך קבעו גשרים ושערים, במקום אנשים – כאימג'ים המובילים על השטרות ("תוך השתדלות שהמונומנטים בציור, לא יזוהו עם מדינה ספציפית, כדי למנוע מחלוקות, קנאה וחילוקי דעות").
אבל נדמה לי שאם אצלנו היו הולכים בכיוון הזה, מייד היו נמצאים אנשים שהיו שואלים: למה גשר הירקון ולא גשר בנות יעקב? ולמה שער האריות ולא שער העמקים? ולמה מגדל דוד ולא מגדלי עזריאלי? בקיצור, תמיד יהיו לנו טענות, כאילו שבלי הויכוחים האלה לא מספיק מעניין כאן.

התלונות הפעם (שגם הן מוצדקות למדי) היו על הדמיון הרב (לדעת המתלוננים) בין השטר החדש של ה-50 ש"ח – עם דיוקנו של טשרניחובסקי המצויר עליו – לשטר הקיים של 20 ש"ח, זה הירוק עם משה שרת. מבקרי השטר החדש טוענים שהשטרות דומים מדי, ושאנשים כבדי ראייה ומבוגרים עלולים להתבלבל בין החדש (חמישים) לישן (עשרים). המבקרים טוענים (וגם זה במידה רבה של צדק) שרצוי היה להמשיך את הרצף הצבעוני ההיסטורי, ולעצב את השטר החדש בגוונים סגולים הדומים לשטר הנוכחי של 50 (זה עם דיוקנו של עגנון). ובאמת בדוגמת ההמחשה (ראו למטה מימין) כשנבחרו המשוררים שיופיעו על השטרות, "הלבישו" את הפורטרטים שלהם על השטרות הישנים, עם הצבעים המוכרים.
נציג בנק ישראל טוען (ואולי יש צדק מסוים גם בדבריו, אבל זהו סוג של צדק שקשה מאוד להדיוטות להבחין בו) שהשטרות שונים למדי: הדיוקן מופיע הפעם לרוחב ולא לאורך, סימני הביטחון שונים לגמרי, הפונט שונה, ובקיצור הוא מנסה להעביר לציבור שיעור במרכיבי הגרפיקה והאלמנטים הביטחוניים. שיעור שלא בטוח שציבור מחזיקי השטרות מעוניין במיוחד לשמוע.

331לגבי עיצוב השטרות של המעצבת אסנת אשל, שזכתה במכרז של בנק ישראל, כבר חיוו דעתם מעצבים דעתנים יותר ממני (ראו מאמר מפורט, בקישור לרשימה של יובל סער: איך עוצבו השטרות החדשים?). רובם הצליחו לבטא שם שבחים מסויגים ואנמיים. אבל לי נדמה שהדרמה האחרונה, כלומר הויכוח על הדמיון בין השטר הישן של ה-20 והשטר החדש של ה-50, הייתה נמנעת אם המומחים של בנק ישראל, אלה שחילקו את העריכים (כך הבנתי שקוראים לערך שמודפס על השטר) למשוררים הנבחרים, ואלה שקבעו את חלוקת הצבעים למשוררים – היו שמים לב לדמיון הרב בין הפרופיל המשופם של טשרניחובסקי לשפם של משה שרת. כלומר השפם (וגם זווית הטיית הראש) הם שעושים את הדמיון! והפעם לא יעזרו לנציג בנק ישראל שום הדגמות וטענות להבדל העצום בין השפם הסבוך וה"פרוע" של המשורר טשרניחובסקי לשפם הגזוז והמוקפד של ראש הממשלה השני שרת – השפם עושה את הדמיון. כל הדרמה הייתה נחסכת אם בשטר של ה-50 היו שמים את רחל המשוררת בסגול ואת השפם מעבירים לשטר הירוק של 20. אבל הם, בבנק ישראל, הרי מומחים לשטרות ולסימני ביטחון מיוחדים – מה הם מבינים בשפמים, בפונטים ובצבע ירוק (וסגול)?
והעם? הרי ידוע שאנחנו עם נרגן וכפוי טובה, גם כשכבר נותנים לנו כסף חדש, סמכו עלינו שכבר נמצא מתחת לרצפה סיבות להתלונן. כנראה שצריך להחליף את העם ולא את השטרות.

20-50
שרת (עשרים) וטשרניחובסקי (חמישים): דומה או לא דומה? תחליטו אתם.

____

לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.

 קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה איורים, היסטוריה, ישראל, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

5 תגובות על זה לא הצבע, זה השפם! ||| האם השטר החדש של 50 ש"ח נראה כמו ה-20 הישן?

 1. סמדר הגיב:

  ארץ קטנה עם שפם, חצי סיכה על מפת העולם, וכל מה שיש לאזרחיה הקטנים עם השפם – זה תלונות.
  למה אף אחד לא מברך על כך שבשטרות החדשים ייכללו דברי שירה?
  האם זה כה מובן מאליו ש"שחקי שחקי (כי עוד אאמין באדם, גם ברוחו, רוח עז)" – יופיע על שטר של 50 ש"ח?!
  האם זה לא מדהים ש"ריח פרדסי אביב (הו ארצי, מולדתי)" – ישמש כאמצעי בטחוני (מיקרוטקסט)?
  ואיך זה שאף אחד לא נסער מאיור של אשכוליות ב-50 ש"ח לקילו? או של עלה גפן (או שמא קנביס רפואי?!) ב-100 ש"ח לגרם?
  רק להתלונן הם ואנחנו יודעים. ויודעות.

  • igalz הגיב:

   עמית טריינין, ראש המחלקה לתקשורת חזותית במכללת מנשר מצוטט ברשימה של יובל סער מ"הארץ": "הייתי שמח לראות הרבה פחות עיסוק בסמלים לאומיים בדמות דיוקנאות בומבסטיים על גבי השטרות, לטובת ערכים המעניקים לכסף משמעות של רוגע, אהבת אדם, נהנתנות ושוויון למשל. איזה מקסים זה היה אם במקום דיוקנאות בעלי חשיבות עצמית על השטרות, יופיעו איורים המשקפים סתם פגישה בין חברים, טיול בנחל זוויתן או רגעי ניצחון אזרחיים קטנים, כמו זאהי ארמלי מניף את גביע המדינה בכדורגל או הזכייה של דנה אינטרנשיונל באירוויזיון. אבל אם כבר סמלי לאום בומבסטיים, עדיף משוררים עניים על גנרלים מיליארדרים” (ההדגשות שלי: ממתי "נהנתנות" נכנסה לרשימת הערכים הנעלים, יחד עם שוויון ואהבת אדם? תמהני, אולי בזכות הנהנתן הידוע שיושב בראש הפירמידה, כיום"

 2. גרשונוב הגיב:

  חמישים זה העשרים החדש. לי הדמיון לא מפריע.
  (אלא עם כן זו שיטה של הממשלה להכין אותנו להתייקרות מחיה של 250%)

  כפי שכתבת, על גבי שטרות היורו עוצבו גשרים פיקטיביים כדי למנוע מריבות מיותרות בין הארצות.
  ואז אמן בשם רובין סתם דאג לבנות את כולם ברוטרדם.
  http://www.robinstam.nl/portfolio/de-bruggen-van-europa/
  זה אמנם בקנה מידה, ואמנם קונספטואלי, אבל מהלך מחוכם למדי בעיני.
  וממחיש טוב את המושג רוורס אינג'ניריג.

  • igalz הגיב:

   באמת פרויקט מרשים (מומלץ להיכנס לקישור). לא הבנתי (אני מתקשה בהולנדית) אם הפרויקט באמת קיים כבר, או שזה רק הדמייה? וגם לקח לי זמן להבין שקוראים לאמן "רובין סתם" ושזה לא סתם.

 3. פה מתלוננים? יופי, כי בעיני לא מוצאים חן הפונטים החדשים של הספרות. הישנים היו הרבה יותר תרבותיים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.