יש חדש במערב ||| מבט אחר על כיווני הרוחות ועל "צפוניים" ו"דרומיים"

upside_down_world_mapלא מזמן קיבלתי קישור לרשימה מעניינת באתר "אלכסון" (שהוא בדרך כלל אתר למיטיבי-קרוא – אבל את המאמר הקצר הזה מומלץ לכל אחד לקרוא). נושא הרשימה הוא כיוון הצפון בהיסטוריה של המיפוי, והרשימה של מיכל שליו סוקרת בקצרה את השתלשלות העניינים ההיסטורית שקבעה את הצפון למעלה בכל המפות המודרניות.
זה באמת נושא מעניין מאוד, והוא גם מעלה הרהורים רבים על השרירותיות של הייצוג הגרפי (והקרטוגרפי), זו שקובעת בסופו של דבר את ההכרה ואת הדימוי העצמי. ברשימה מסופר שלא תמיד הצפון היה למעלה במפות, כמקובל היום. פעם האורינטציה הייתה, כמשתמע משמה, לכיוון המזרח (האורינט).
בעקבות הקריאה עולים הרהורים ותהיות על מה היה קורה אם הדרום היה נקבע במפות למעלה (דוגמא יפה למפה כזו צייר סטיוארט מקארתור האוסטרלי כבר בהיותו ילד, והבאתי אותה כאן להמחשה כמה אנחנו מקובעים על מיקום הצפון למעלה). מסתבר שהיו אלה האנגלים, שליטי העולם עד לפני כמאה שנה, שקבעו שהצפון תמיד יהיה למעלה. אלפי שנים לפניהם חי האסטרונום היווני-מצרי תלמי שגם הוא נהג ככה בציור מפות העולם שלו. ועוד מספרים שגם הסיבה שמחוג המצפן מראה תמיד על הצפון היא לגמרי שרירותית, כי באותה מידה הוא היה יכול להצביע על הקוטב הדרומי עם השדה המגנטי שלו (ואז אולי היו קוראים לו – "מַדְרֵם"!?).

mcarthur-large
המפה של סטיוארט מקארתור: אוסטרליה למעלה וקנדה ורוסיה למטה (1979).

כידוע בבלוג הזה יש לאבסורד ולהרהורי הכפירה הגרפיים, מקום של כבוד. ולכן המפה ההפוכה של מקארתור האוסטרלי, ששם את ארצו למעלה ואת כל העולם "המפותח" למטה, עושה, לדעתנו, צדק עם הדרום שקופח לאורך ההיסטוריה. ויתכן מאוד שאם אופן התצוגה הזה היה מתקבל הייתה עשויה להשתנות תפיסת העולם השלטת, שהיא במהותה "צפונית" וגם "מערבית". (מסתבר שהודפסו כבר גרסאות רבות לסוג הזה של מפה הפוכה, אבל העולם עם האורינטציה הצפון-מערבית לא ממהר להתרשם).

Bunting_clover_leaf_map_animכשאומרים על מישהו שהוא "צפוני" (במלעיל) מתכוונים שהוא עשיר יותר, ואולי מפונק יותר. מישהו שהמערכת מטפחת והוא מרגיש שהכל מגיע לו. וגם עדיפות התרבות המערבית היא מוסכמה מובנת מאליה, שאין לה הסבר קרטוגרפי הגיוני (לפחות בעולם המערבי). ברור שכל ההגדרות האלה הן שרירותיות לגמרי ונובעות מהצורה הוויזואלית של הצגת המפות המקובלת. הרי גם המערב הוא לגמרי יחסי: מערבה למה? הכוונה הבסיסית הייתה כמובן: מערבה לירושלים, שהייתה מרכז העולם על פי דעת קדמונים (וגם על דעת מנהיגי-הווה מסוימים). ראו משמאל את מפת התלתן המפורסמת של היינריך בונטינג מ-1581, עם שלושת העלים הסובבים את ירושלים שבמרכז. היא מוצגת כאן במהדורה מונפשת הממחישה שהעולם כולו סובב סביב ירושלים (כפי שכל מי שחי כאן בעשור האחרון יודע).

ישראל_המערבית    columbus landing america
ישראל המערבית במפה מיוחדת ל"קווים ונקודות" (מימין) וקולומבוס נוחת בחופי אמריקה, על פי הציורים לא ברור אם הוא נחת על היבשת "החדשה" – ממזרח או ממערב

למרבה הבלבול, "הגדה המערבית" שיש המכנים אותה יהודה ושומרון, היא בכלל במזרח ישראל (כי היא מערבית רק ביחס לנהר הירדן) ורבים מהיהודים המכונים "מזרחיים" באו דווקא ממערב לישראל (ולירושלים) – מספרד ומצפון אפריקה. אני יודע שאני לא מגלה כאן את אמריקה (שהיא לכאורה תמצית המערביות), אבל אם תפליגו מספיק רחוק בכיוון מזרח, תגיעו בסוף גם אתם לאמריקה. בהיפוך לקולומבוס שחיפש את הודו לפני 522 שנה ומצא אינדיאנים ב"מערב הפרוע" שבאמריקה.
ואם תשאלו היכן היא ישראל המערבית? אם רק תביטו במפה המצורפת, תראו שהמועצה האיזורית שלנו היא החלק המערבי ביותר במדינת ישראל (תוכלו להסתכל למעלה בהדגמה שהכינותי). והישוב המערבי ביותר בישראל הוא, לא תאמינו, כרם שלום! כן, כן, מה שבעיני תל-אביביים "צפוניים-מערביים ומתנשאים" נחשב לתמצית הפריפריה הנידחת הוא המקום הקרוב ביותר לאמריקה בתוך כל ארץ-ישראל!

כדי להדגים עד כמה אנחנו שבויים במוסכמות של ההקשרים שאנחנו מייחסים לכיווני הרוחות, הפכתי גם אני, למענכם, את מפת ישראל, וסידרתי את שמות הערים בהיפוך ורטיקלי. אני מוכרח להודות שגם אני די הופתעתי: היציבות והאיזון הכל-כך שבריריים וחמקמקים, המושגים כשהצפון למעלה וישראל כולה נשענת בצורה מאוזנת (בקושי) על בהונותיה של העיר אילת, כמו לוליין וירטואוזי על חבל דק – מתערערים לחלוטין כשהופכים את הארץ על פיה (ואפילו אם זו רק המפה שמתהפכת). האם זה רק כי התרגלנו לראות את ישראל עם הגליל למעלה והנגב למטה? אולי זה באמת בגלל ההרגל, ואולי בגלל שלארצות כמו לאנשים, יש תנוחה טבעית מקובלת. כשהראש מחובר לצפון למעלה, והרגליים על הקרקע טובלות בים סוף הדרומי – הכל נראה כל-כך נורמלי (אפילו אם יש שם איזו אוניה פנמית-איראנית-טורקית-סודנית מלאה בטילים צפון-קוריאניים או דרום-איראניים, העושה דרכה צפונה מלווה בצי שלם של חיל-הים הישראלי ה"מערבי")?

ולסיום, נסיון קרטוגרפי אחרון לפני שנקפל את המפות: מצאתי עבורכם את מפת ישראל השלמה – מפסגת החרמון הזוהרת (שבינתיים הוא שמור בידינו) ועד מפרץ אילת, וקיפלתי וחתכתי את המפה בדיוק באמצע. ומה אתם חושבים מצאתי? מי נמצא בדיוק באמצע המפה (ובמרכז העניינים, אם תרצו)? מי אם לא הכפר ה"דרומי" שלנו שאפילו נמצא בחלק הצפוני של ישראל. אמנם בקצה הדרומי ביותר של הצפון, אבל עדיין בחצי הצפוני של הארץ המובטחת.

מפת ישראל_צפון   מפת ישראל דרום
North Israel ו-South Israel: שתי מדינות תאומות שחוברו להן יחדיו בציר בארי-נתיבות-שומריה

אז בפעם הבאה שאתם "יורדים" לפסטיבל "דרום-אדום" או כשאתם ממקמים עצמכם בלב "תרבות המערב" – תחשבו טוב-טוב ותדעו שהכל יחסי כשמדברים על כיווני הרוחות. אין מזרח ומערב, אין צפון ודרום – הכל תלוי בזווית ההסתכלות, בדימוי העצמי ובאופן עיצוב המפות.

שבוע טוב לכולם, "צפוניים" ו"דרומיים", "מזרחיים" ו"מערביים". כולכם/כולנו נראים אותו דבר: הדרומיים שיורדים בשבת לגליל, והצפוניים שעולים לנגב. לכולם – שיהיה שבוע טוב (עם גשמים וממטרים מדרום ועד צפון).

_______

לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.

 קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה היסטוריה, ישראל, מפות, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

9 תגובות על יש חדש במערב ||| מבט אחר על כיווני הרוחות ועל "צפוניים" ו"דרומיים"

 1. נמרוד חפץ הגיב:

  כמו תמיד מאיר ומעיר עיניים וראש. בקשר לקוטב המגנטי, הצפון לא תמיד בצפון, הקוטב המגנטי זז כל הזמן והיו תקופות שהצפון אכן היה בדרום וחוזר חלילה.

  • igalz הגיב:

   העניין עם הקטבים המגנטיים מסובך מדי גם עבורי. לעומת זה, להפוך מפה על ראשה – יכול כל ילד. כפי שהוכיח מקארתור האוסטרלי, שנתן לנו מבט אלטרנטיבי להסתכל על העולם שלנו.

 2. גיל אמיר הגיב:

  "הרוצה להעשיר – יצפין. הרוצה להחכים – ידרים" (תלמוד בבלי, בבא קמא דף כ'ה)

  • igalz הגיב:

   גיל, תודה על הציטוט. ידעתי באינטואיציה שהחכמים יושבים בדרום. למרות שיש כמה גם בצפון.
   ואת זה שהעשירים יושבים בצפון (או יותר מדויק – במרכז) מספרים לנו בדה-מרקר כל יום. (התלמוד כנראה יודע הכל)

 3. Haim Raanan הגיב:

  מודה… הצלחת לבלבל אותי….

  • igalz הגיב:

   חיים, זה לא כזה מסובך. בסך הכל ציטטתי אנשים שהפכו (צפון-דרום, למעלה-למטה) את אופן הצגת המפה (וגם הדגמתי), ואיזו תחושה או הבנה זה נותן לנו – ישפוט כל אחד לעצמו.

 4. סמדר הגיב:

  הרהורי הכפירה שלך כאן משנים סדרי עולם, או לפחות את התפיסה לפיה "ההוויה קובעת את ההכרה" (מארקס ודאי מתהפך עכשיו בקברו…)
  מסתבר שזה לא באמת הכרח שאדם שחי בצפון יתפוס את עצמו כ"צפוני" (על כל המשמעויות שיש כיום למושג הזה) ואדם שחי בדרום יתפוס את עצמו כ"דרומי" (על כל המשמעויות וגו'). נהפוך הוא, הנה הבאת כאן דוגמה של אותו דרומי מקארתור, שבלי שום בעיה הפך את הצפון למטה (ובכך עשה אותו משני, אם לא ממש נחות) ושם את הדרום למעלה (ולפיכך מיקם אותו ראשון, במובן שולטטטט).
  גם הג'ינגל הגל"צי הישן "אנחנו בקצה הסקאלה אך במרכז העניינים" – ממחיש במילים את תודעת המרכזיוּת שחווה כל אחד, ולא משנה באיזה נקודה נידחת על המפה הוא ממוקם במציאות הפיזית (מה נידחת! הכי צפון-מערב! הכי הצנטרום של הפאיילה!). והווריאציות של עיצובי המפות שהבאת – הן המחשה גראפית יפה של השפעת הדימוי העצמי והתפיסה הסובייקטיבית על המציאות/הסביבה הלכאורה-אובייקטיבית.
  לסיכום: ההכרה היא-היא שקובעת את ההוויה! מ.ש.ל.

  • igalz הגיב:

   אני חושב שה"גילוי" הכי מפתיע (שלא לומר מדהיםםם) שלי, הוא המערביות הבולטת של המועצה האזורית שלנו המעורבבת. בבחירות הבאות אני מציע לראש המועצה למתג את עצמו כמנהיג "ישראל המערבית"! אובמה כבר מחכה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.