פרשת "אוזני המן" מסתעפת ||| נתגלה שבט קדום הנוהג לאכול את אוזני אויביו

אוזני המןאת הפוסט הזה אולי מוטב היה שלא הייתי כותב. יכול להיות שנושא כל-כך רגיש כמו "אוזני המן" צריך היה להשאיר לבלוגי האוכל הרבים, או למדורי הבריאות. אבל אחרי דיונים קצרים במערכת הבלוג הוחלט שמכיוון שהנושא כבר עלה על השולחן – חובה עלי לספר עליו ואולי גם לקבל באהבה את חצי הביקורת המגיעים למי שכופר בדבר כל-כך מקודש כמו "אוזני המן".
אוזני המן הטרידו אותי מאז שעמדתי על דעתי (כלומר בשנה שעברה). קשה היה לי להבין, איך עם קשה-עורף, למוד-סבל ונחמד כמו העם היהודי משתמש בסימבול הקניבלי הזה של אכילת אוזני האויב, ויהיה אפילו ארכי-צורר כמו המן (הרשע!).

המן ומרדכיהמן (הרשע, שני משמאל, לא כולל הסוס) מוביל את מרדכי (היהודי) בתהלוכת פורים. איור עתיק מבית כנסת בדורא-אירופוס בסוריה, המאה ה-3 (קישור לפרטי היצירה כאן)

השתלשלות השם "אוזני המן" שנקבע לכיסוני הפרג שנהוג לאכול בחג פורים, מוסברת בכך שהשם הוא תרגום של הכינוי הגרמני Mohntasche שהתגלגל ל-Hamentashen. כך נקראו אותם כיסוני בצק עם מילוי פרג שהומצאו במרכז אירופה במאה ה-16. מכאן הם הידרדרו, בתרגום לא מוצלח, לאוזני המן והפכו לנכס "תרבותי" של חג הפורים. לצערי לא מצאתי בחיפושי ברשת, רבים שמערערים על המנהג, ובעיקר לא ראיתי שיש כאלה שמבקרים את שם המאפה המסורתי של חג הפורים שיחגג בימים הקרובים.

dinner_981925חשוב להבהיר שאין לי דבר נגד טעמם של אוזני-המן. המאפה החגיגי לפורים דווקא די ערב לחכי, בעיקר עם המילוי המקורי של פרג. אבל אני שואל את עצמי ואתכם, איך קרה שפעולה קניבלית (אומנם סמלית בלבד) מתיישבת עם ההומניזם המיוחס לעם היהודי? איך אף יפה-נפש שמאלני לא מתקומם? ואיך גם המקורבים יותר למקורות ולאסתר המלכה לא מסתייגים מהמנהג האכזרי-לשמו של אכילת אוזניים? אפילו אם המנהג הטפל (והתפל?) הזה מתבטא בצורה מילולית בלבד. מה יוצא לנו מהנצחתו של הצורר המרושע באמצעות "אוזניים" כל-כך טעימות?

זה לא מסתדר לי. ומשום מה לא קמה שום תנועה, ואפילו לא קבוצת פייסבוק, לביטול המנהג של אכילת אוזני הצורר, או לפחות לשינוי השם של המאפה הטעים. כשאנחנו שומעים על שבט נידח בג'ונגל הנוהג לבשל את אויביו המובסים בסיר גדול, אנחנו נחרדים. וגם מנהגים פגאניים וקניבליים של אכילה, אפילו סמלית, של אברי האויב לא מקובלים עלינו בשום אופן (ראו המחשה בקריקטורה של כריסטו קומארניצקי למעלה משמאל). אז למה דווקא אוזני המן מותרות?
מה גם שהמאפה המסורתי לא מזכיר בשום צורה אוזניים. וגם ההסבר שאוזניו של המן היו "מקוטפות"  כשהובא לעמוד התלייה (כפי שמסביר כבוד הרב וייס) הקישור בוטל, לא מצדיק את הצורה המשולשת של אוזני הבצק. סביר יותר שמקור הצורה של מאפה-האוזן המסורתי נובע מטכניקות האפייה היהודית במרכז אירופה ולא מצורתם של אברי-השמיעה של הצורר (ימ"ש).

המאבק נגד אוזני המן

על פי הבלוג "חוזרת בגלל שאלה" שמצטט את הדיאטנית ענבל קרקו: "הישראלים אוכלים בשנה כ-1000 טון אוזני המן, שהם 19 מיליון יחידות, ואוזן המן אחת מכילה בממוצע 130-170 קלוריות." ועוד כתוב שם: ש"אוזן המן הגדולה ביותר בעולם במשקל 460 ק"ג הוכנה ע"י מתנדבות האגודה למען החייל, חיילים ומאפיית אנג'ל. האוזן המן ששברה את שיא גינס הוכנה מ-180 ק"ג קמח, 120 ק"ג מרגרינה, 600 ביצים, ו-100 ק"ג פרג טחון".


תחליפי המןהמן הרשע, איור מקורי מתוך חוברת צביעה לילדים (ראשון מימין) והצעות ל"כיסי המן" ו"כובע המן"

אופני המןעכשיו כשנתנו לי בלוג כדי להביע את דעותיי החריגות והמופרכות, אני קורא מכאן לשר החינוך ולשרת הבריאות, לרב הראשי (האשכנזי ואולי גם הספרדי), למנהל מחלקת אף-אוזן-גרון באיכילוב, לאחראי על מאסטר-שף, וגם לקוראים-באשר-הם-קוראים, לשנות לפחות את השם של "אוזני המן". אפשר לקרוא למאכל הפורימי "כיסי המן", על שום כיסיו של הרשע החמדן, שהיו מלאים, כידוע, בגרגרי זהב וכסף שהשחירו עם השנים. או "כובע-המן", על שום כובעו של הצורר שהיה תלוי לו על אוזניו כמצנפת פרסית משולשת שכנפיה מקופלות. או "אופני המן", על שום האופניים שקיבל אביו-של-ויזתא מהאחשדרפן הפרסי הראשי כעונש על רשעותו, כדי לנסוע בהם לשושן הבירה ולסבול בכל העליות והסיבובים. כל השמות האלטרנטיביים האלה נשמעים קצת יותר הומניים, ואולי גם יותר טעימים מאשר הנוהג הנפסד של אכילת "אוזני" היריב.

ושיהיה חג שמח עם "בגדי המן" החדשים, או איך שתחליטו לקרוא להם. אם גם אתם מסכימים לצורך בשינוי גסטרונומי-סמנטי-הומניסטי – תנו לייק, ויתכן שבפורים הבא כבר לא יעלו אוזניו של המן (הרשע ימ"ש) על שולחן החג.

__________
​לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, בדפי הארכיון, הכוללים כל אחד 200 רשומות.
קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס.

פוסט זה פורסם בקטגוריה איורים, היסטוריה, חגים ומועדים, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

5 תגובות על פרשת "אוזני המן" מסתעפת ||| נתגלה שבט קדום הנוהג לאכול את אוזני אויביו

 1. סמדר הגיב:

  "
  1. אתם הסמולנים אין לכם שום כבוד למסורת עוכרי ישראל שכמותכם אותכם בעצמכם צריך לתלות על העץ הגבוה ולאכול לכם את האוזניים כולל המילוי פרג
  2. בחודש אדר מצווה להרבות בשמחה בכלל ובמחיית זרע עמלק בפרט בום-בום-טררררררר חג פורים שמח לכולם
  3. איפו המתקוןןןן???????!!!!!!!
  4. במה אפשר להחליף את החלב זה אחרי ארוחה בשרית
  5. אפשר לשנות מבצק פריח לבצק אלים
  6. אפשר שהמילוי יהיה פיסטוקים
  7. אפשר שייצא לי בקלאווה כי אוזני המן עושים לי צרבת

  "

  • igalz הגיב:

   ידעתי שאסור לי להסתבך בנושא כל-כך רגיש. אבל להגנתי אומר שעד כמה שהבנתי, אוזני ההמן לא ניתנו לנו מן התורה ואפילו לא מגדולי המפרשים, אלא מכל מיני אופים-ממרכז-אירופה. וגם הם התכוונו בכלל ל"כיסוני-המן", כפי שהצעתי גם אני הקטן. לכן אין לראות בי "עוכר-ישראל" גמור. ומה"בצק הפריח" הזה אפשר להפריח עוד אלפי מאפים שלא ייקראו ע"ש אוזניו של הצורר ימ"ש.
   נדמה לי שאפילו הרב וייס בקישור ששמתי, לא נתן גושפנקא תורנית ל"אוזניים-באשר-הן-אוזניים" של המן הרשע. אלא שאת הקישור שלו (שכשהכנסתי אותו, אני נשבע שיכולתי להיכנס אליו) לא ניתן לקרוא מכל המחשבים. זו פרשה מוזרה בפני עצמה: ב"אינטרנט" מצנזרים דברי רבנים? בעברית? נסו להיכנס ותראו מה קורה:
   http://www.xn--5dbfeqa2c3b.com/?page_id=4558
   או
   http://www.הרבוייס.com/?page_id=4558

   • igalz הגיב:

    עדכון: מסתבר שאתר הרב קרס או נחסם זמנית, אולי עקב ריבוי הפניות בנושא אוזני המן. כשתתוקן התקלה – נפרסם הודעה ברורה.

    האתר של הרב וייס עלה – תוכלו לברר שם כל שאלה שרציתם.

 2. אני בדיוק כותב על הנושא הזה.חכה להפתעה.

  • igalz הגיב:

   ברוך הבא, אליהו. מצפה להפתעה. מעניין איזה כיוון פרשנות תיתן לאכילת אוזני הצורר האגגי. אולי נגלה גם אצלך, ככתוב אצל הרב וייס "שהכל אינו אלא אוזן המן אחת גדולה, טעימה ומתוקה."

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.