שרשרת הפיקוד ||| עלייה מהירה בסולם הדרגות בשפה העברית המתחדשת

איור שרשרת הפיקודהבלוג "רב-מילים" בעריכת הלשונאי רוביק רוזנטל, הוא אחד הבלוגים הוותיקים והמעניינים שבבלוגוספירה הישראלית. מדי פעם יוצא פוסט חדש הכולל בדרך כלל אוסף מחקרי קצר בנושא מקורות המילים העבריות. הפוסט, שתמיד מעניין לקרוא אותו, מתובל בקורטוב הומור בין המילים והשורות – חגיגה לשונית לאוהבי העברית. לכן גם אצלי בבלוג האקלקטי-חווייתי – שהמחקר השיטתי הוא ממנו והלאה – הבלוג הלשוני הזה ניצב ברשימת המומלצים הקצרה (משמאל למטה) ←↓.
השבוע התפרסם ב"בלוג השפה העברית של מילון רב-מילים" הפוסט על חידושי הלשון בנושא הדרגות של צה"ל: התַרְתָן, הבדאי והתִפְתַחַתנראה היה לי ששווה להתעכב ולהתענג קצת על הנושא, ואולי לעשות ממנו קצת מטעמים בנוסח המטבח הצה"לי, דבר שרוזנטל, בהיותו לשונאי אחראי, נמנע מלעשות.

באיור הישן מרובה קווי רפידוגרף, שעשיתי ב-1972 מתוארים ידו של "המדינאי" המסמנת את "המטרה" ודמויותיהם של הרב-אלוף (לשעבר רב-תַרְתָּן), הסרן (האשדודי או האשקלוני) והחפ"ש (טוראי או שוראי), כשכולם טרודים בהיררכיית הדרגות יותר מאשר באויב שלפניהם (שאיננו נראה בתמונה).

הפוסט בבלוג "רב-מילים" מספר על הדרך ההיסטורית שבה נקבעו (בצורה דמוקרטית בן-גוריונית) שמות הדרגות בצבא, שנדרש להתמסד עם קום המדינה. מסופר שם על הדרגות החדשות: מהטירון והטוראי ועד הסַמָּל, הנַגָּד והקצין. ואפשר למצוא שם גם את תיאורם של בד"א (בני דרגות אחרות) וחפ"שים (חיילים פשוטים) – כולל השתלשלות העניינים עד שהתקבע המונח "חוגר" לחייל-שאינו-קצין .

ואני, שעלייתי המהירה בסולם הדרגות – מטוראי לטר"ש ואחר-כך לסמל ולסג"מ – נבלמה בדרגת סרן (שמקורה, כפי שמתאים לתושב הכפר-שליד-נחל-גרר, הם "סרני פלשתים" התנ"כיים). לצערי הרב, ולמזלו של צה"ל, לא התקרבתי לדרגות הבכירות הנושאות את מילת המפתח "אלוף" (סגן-אלוף, אלוף-משנה, תת-אלוף, אלוף ורב-אלוף). ולא נותר לי אלא להצטער על כך, לפחות מבחינה לשונית.

ציור מערהאלף אלוףכי המילה "אלוף" משמשת אותי עד היום במצגות על טיפוגרפיה ועל יסודות העיצוב הגרפי ומלאכת הדפוס. בדוגמא הקלאסית שאני נוהג להביא, בשקף העוסק במקומן של הפיקטוגרמות (האייקונים) בעולמנו הגרפי, אני נוהג לתאר את המעגל ההיסטורי שהתחיל עם האדם הקדמון שצייר את עצמו – במה שיכול להיחשב ה"סלפי" הקדום ביותר – צד את השור הקדמוני.
מיליוני שנים חלפו ועם מהפכת הכתב הפך ציור ראש השור בכתב הפרוטו-כנעני (שור=אלוף בשפה העברית הקדומה) לאות אלף הפיניקית, הארמית והעברית הקדומה. המהפכה הלשונית הזאת אפשרה לכתוב סיפורים על חיות, אנשים ואלופים באותיות, במקום בציורים ובאייקונים. והיום במעין סגירת מעגל, חזרו האייקונים להוביל, והאות (כולל האלף-האלוף שעסקנו בה) איבדה מחשיבותה ושוב מחליפה אותה, בעיקר בתקשורת הסמארטפונית, התמונה (כלומר האייקון, או ה"סלפי" האופנתית).
icons_animals

100px-IDF_aluf.svgואם נחזור לדרגות שמהן התחיל הסיפור הזה. לפי המסופר בפוסט ב"רב-מילים", כשרצה בן-גוריון לתת לגנרלים הצעירים של הצבא העברי החדש דרגות בעברית, הוא בחר ב"אלוף", כי האלופים היו תמיד חזקים כמו שוורים. ולא עזרו הטענות שאלופים יש רק בספורט.
וכמו שאומרים אצלנו: כל חייל (חפ"ש) נושא בתרמילו (תד"ל) את שרביט (חוטר?) הרמטכ"ל (רא"ל). וכך גם כל טוראי המתגייס לצה"ל עשוי, באופן תיאורטי, להיות פעם רב-אלוף (ורמטכ"ל!). ואם לא יגיע לכך – הוא יכול, אם יצבור מספיק פז"ם, לפחות להיות סמל ראשון! ואם במקרה ייקלע גם לקורס קצינים במהלך השירות הסדיר (כפי שקרה למחבר) הוא עשוי להגיע לדרגת סגן (המקראי) או אפילו סרן (הפלשתי, כאמור). כי כפי שיודע כל טירון: לכל דרג יש… ולכל שבת יש מוצאי שבת, וגם אם הברכה המקובלת "עלייה מהירה בסולם הדרגות" כבר התיישנה קצת, כל טירון (עד כמה שזכור לי) רוצה להיות אלוף, או לפחות סַמָּל עם פז"ם, הפטור משמירות ומתורניות מטבח.

סמל ראשוןולמי שעדיין מתבלבל בין נַגָּד לחוגר ובין קצין זוטר לרב-אלוף, עושה האתר פז"ם של מאקו, סדר בדרגות. שם לא מתעסקים יותר מדי במקורות התנ"כיים של הדרגות – אלא נותנים לטירון הצעיר, הנוחת במחנה הטירונים ואיננו מבין מי נגד מי, הסברים על: "ארונות", "פלאפלים" ו"סיטרואנים" – הכינויים העממיים לסוגי הדרגות על פי הצורות הגרפית שלהם.
מסתבר שהנושא הגרפי של הדרגות הוא נושא שראוי לפוסט שלם עם מחקר קצת יותר מעמיק, לכן אסתפק, בינתיים בצילום מסך מתוך אתר צה"ל / אנשים ברשת / אגף כוח אדם / סמלי צה"ל / אכ"א מחלקת הפרט – אגף המשטר והמשמעת, ואשוב אל הנושא – אחרי הטירונות, או קורס מ"כים או בה"ד 1. יש למה לצפות.

דרגות צהל

עד כאן פרק ההשלמה לתורת הדרגות בצה"ל. שיהיה חמשוּש נעים לכל הטוראים, הטר"שים, הרב"טים, הסַמָּלים והקצינים בכל הדרגות – מסג"מ ועד רא"ל.

בפקודה, סגן מתאם הפעולות בקווים ונקודות, סרן (מיל. ודימ.) י"ז.

_______

לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.

 קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה איורים, היסטוריה, צבא וביטחון, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

4 תגובות על שרשרת הפיקוד ||| עלייה מהירה בסולם הדרגות בשפה העברית המתחדשת

 1. סמדר הגיב:

  משרד התִפְתַחַת… זה גדול.
  מהחבר'ה פה (אחד מְפַתֵּחַ, פז"מוזאורוס בדימוס, ואחד צעיר-לשעבר, עוד חודשיים "נוגע בקיר") למדתי בשנים האחרונות ש"עליה מהירה בסולם הדרגות" זה הכי 1975, ואם אני רוצה להיות קצת יותר בעניינים – שיהיה לי קודם כל ברור שאסור בשום אופן לשאול את השאלה: עד מתי?
  למה? כי מה שהולך היום בצה"ל זה זה:
  תדליק רמקולים בפול ווליום ותיכנס לשיר הזה מיוטיוב. רק ככה יש סיכוי שנלמד להתבטא בעברית (וב"ערכית"…) צה"לית באמת מעודכנת.
  ♫ למה אכלתי אמא? למה הקשבתי לך? רוצה להיות שוב ילד, רוצה להיות אזרח…
  שלוש שנים ודי, תגיד לי עד מתי… ♫
  (אני מקווה שרוביק רוזנטל יעלה בקרוב גם פוסט על שיר השבוזים הנ"ל. או שאתה. או – הם.)

  • igalz הגיב:

   שיר השבוזים הזה הוא באמת מאוד 2014. בימינו (ב-1975 ועוד הרבה לפני) – אפילו עוד לא המציאו את "שביזות יום א'". ולא שלא היינו שבוזים – פשוט לא הייתה לנו המילה הנכונה לתאר את זה.

 2. נמרוד חפץ הגיב:

  מעמיק ומחכים כרגילֹ . ואני חשבתי ב"דא זה בעלי דרגות אחרות ולא בני במו שכתבת כאן. ומעבר לברכת "טיפוס….." זכור לי האיחול : שיפשוף קל וענים. לטירונים שלא טעמו טעמה של "שפשפת" זה נשמע מלא הומור…….

  • igalz הגיב:

   נמרוד, רוביק רוזנטל כותב בפוסט שלו: "הצעה אחרת הגיעה מכיוון חיל האוויר, שם נקרא החייל שאינו קצין ב.ד.א., ראשי תיבות של "בן דרגה אחרת", וזאת בעקבות הצבא הבריטי שם הוא נקרא OR: ראשי תיבות של other rank. דניאל אור, שהחליף את רפאל שפירא שנפטר בפתאומיות, טען שהמונח אינו תואם את הרוח הדמוקרטית של צה"ל, כאילו העיקר בצבא הם הקצינים, והיתר "שאר ירקות". כמו כן, הוסיף, לא יתכן שלחיילים הפשוטים יקראו "בָּדָאִים".
   תמיד ידעתי שבחיל אוויר מדברים בשפה אחרת. אצלנו על הקרקע, בד"א באמת היה "בעלי דרגות אחרות". אבל לך תתווכח עם טייסים (ועם לשונאים).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.