בייגלה בן 70 ||| מסע ברשת בעקבות סיפורו של הכלב בייגלה (פרעצל) וסיפורם של יוצריו

Pretzel_coverבייגלה וזהובהבייגלה היה צריך לחכות יותר משלוש מאות פוסטים עד שיגיע תורו. והוא, בייגלה, הרי היה תמיד כלבלב סבלני, שחיכה גם לאהובתו זהובה יותר מעשרה עמודים עד שהתרצתה והסכימה לקבלו. הכלב בייגלה לא נבח בקוצר רוח ולא רקע ברגליו הקצרות, כי ידע שכמו שזהובה הסכימה בסוף להצעת החברות שלו (ספוילר), כך גם כאן בבלוג יגיע בסוף תורו. אחרי שכתבתי כבר  על כלבים מקומיים-יותר כמו פלוטו ובוּקי, וחיות ספרותיות אחרות כמו במבי והפיל-של-עליקמא והזאב-של-פטר ועוד חיות רבות נוספות – הגיע גם תורו של בייגלה הסבלני.

הספר על בייגלה (Pretzel באנגלית) שכתבו ואיירו בני הזוג מרגרט וה. א. ריי ב-1944, היה אצלנו בן-בית מיום צאתו לאור בעברית ב-1975 בהוצאת הקיבוץ המאוחד. השבוע הקראתי את הגירסה הקשיחה של הספר (שהודפסה בסין, כמובן) לילדה ורודה מהדור השלישי, שאוהבת כלבים בעיקר אם הם בספר, ונזכרתי בבייגלה ובסיפורו המרגש.

החלטתי לצאת ל"מסע" אינטרנטי בעקבות כלב התחש הארוך והמפורסם (והיפה ביותר בעולם!). בדרך כלל, רוב הסיפורים והמעשיות בבלוג הזה נסמכים על חוויות וזיכרונות אישיים, אבל קורה כמו במקרה הזה, שבעזרת כמה חיפושי-רשת נטווים החוטים סביב דמותו של גיבור ספרותי ושל היוצרים שלו. לפעמים אלה יוצרים רחוקים, שמעולם לא ניסיתי להתחקות על עקבותיהם. לכאורה כל אחד מהקוראים יכול לעשות בעצמו את החיפושים בגוגל, אבל בדרך כלל רובכם (כמוני) לא עושים את זה כי: א' – "אין לכם זמן!" (כמו במקרה של צ' למשל). ב' – אין לכם סבלנות. כי למי יש זמן וכוח לחפש יוצרים של כלבים ספרותיים – אפילו אם הם כלבי תחש (נקניק) ארוכים ויפים שתופסים את שני צדי הכריכה הכחולה של ספר ילדים פופולארי? למי יש זמן כשיש ברקע חדשות כל-כך מסעירות על "אבודים" ו"מחוברים" ו"מנהלי משק-עם-קרטוני-חלב" ו"דוברים עם מחשבים-מלאי-סודות", ועוד מיני אירועים שהופכים את החיפושים אחרי מקורותיו של בייגלה למשניים בחשיבותם, שלא לומר מגוחכים.

בייגלה עטיפה

The_Reysאבל הבלוג הזה לא חושש להיות מגוחך ואזוטרי, אז יצאתי לברר פרטים על יוצריו של בייגלה. ומסתבר שגם להם יש  סיפור אישי מרגש, המשולב בהיסטוריה היהודית במאה שעברה. מרגרט והאנס אוגוסטו ריי (בצילום מימין) היו שניהם יהודים ילידי גרמניה. מרגרט, שאביה היה חבר ברייכסטג הגרמני למדה בבאוהאוס, באקדמיה לאמנות בדיסלדורף ובמינכן, והאנס היה איש-מכירות כשנפגשו ב-1935 בברזיל. הם שבו לאירופה לפריז, התחתנו, והספיקו להימלט רכובים על אופניים שהאנס בנה(!) מפריז לספרד, כמה שעות לפני שהגרמנים כבשו אותה ב-1940. אחר-כך הם המשיכו בנתיב בריחה ארוך, לליסבון ומשם לברזיל ובסופו של דבר לארצות הברית. שם התיישבו ופרסמו כמה סדרות של ספרים מצוירים לילדים שזכו להצלחה רבה. סיפור נדודיהם של בני הזוג מומחש יפה בטיימליין מאויר באתר הזה (זהירות פלאש! לא מתאים לאייפונים ואייפדים). תמונה מתוך האתר הזה צילמתי מהמסך, כדי שתרצו להיכנס לקישור.

Reys escape 1940

בייגלה 1ואחרי כל ההקדמה ההיסטורית-אמנותית, הגיע הזמן לחזור לבייגלה הכלב ולהציג כמה מעמודי הספר. למרות שהספר לא ארוך במיוחד – לא אציג כאן את כל הדפים. כדי לא לפגוע בזכויות היוצרים וגם כדי לדרבן אתכם לרוץ לחנות ולקנות עותק כחול אחד, למי שבמקרה אין ספר כזה על המדף.

וזה תקציר העלילה: בייגלה הוא כלב מסוג תחש שכבר מילדותו  מתגלה כחריג, בשל אורכו הרב. תכונה זו מקנה לו פרסים בתחרויות-כלבים, אבל לא מסייעת לו לזכות בליבה של  זהובה אהובתו (גרטה בשפת המקור), הכלבה שמעבר לפינת הרחוב. זהובה זו "לא אוהבת כלבים ארוכים" וכל ניסיונותיו של בייגלה לזכות באהבתה בעזרת מתנות שהוא מביא לה לא נענים. עד ש…כמו בכל סיפור טוב קורה האירוע הדרמטי: זהובה נופלת לבור עמוק ואף אחד לא יכול להושיע אותה. מלבד בייגלה, כמובן, שבעזרת אורכו החריג משתלשל אל הבור ומציל את אהובתו הסרבנית. מה שסוף-סוף גורם לה להתאהב בו. אבל גם אז היא מדגישה שזה "לא בגלל האורך, אלא בגלל שהוא הציל אותה ולכן היא אוהבת אותו". הפי-אנד כלבי, עם מוסר השכל אנושי קיטשי וסנטימנטלי.

בייגלה 2

בייגלה 4

בייגלה 6

בייגלה 7

בייגלה 10

בייגלה 11

בייגלה 12

בייגלה 13אם תרצו, יש כאן מסרים רומנטיים-שוביניסטיים קלאסיים על הנסיך המציל את אהובתו. ומי שפחות ציני וביקורתי יוכל למצוא כאן סיפור על כוחה של ההתמדה, ועל האהבה שאינה תלויה דווקא בצורה החיצונית. בחיפושי אחרי ביקורת ספרותית מצאתי שכרגיל, לא כל הקוראים מתמוגגים מהמסרים האלה ויש גם לא מעטים שאפילו מתנגדים להם מבחינה חינוכית ("למה כלבים מתחתנים?" ו"לפעמים קלסיקות צריכות להישאר בארון הספרים הישנים מעלי האבק"). אבל לי נדמה שלא במקרה הספר שרד שבעים שנה וזכה להצלחה רבה בארצות רבות, וגם למהדורות לא מעטות בעברית.
כנראה שהעולם צריך עדיין בייגלך כאלה, יוצאי דופן וקצת תמימים, ובעיקר מאוהבים עד קצה הזנב של גופם הארוך. בסופו של דבר זה סיפור אהבה המסתיים בהפי-אנד קיטשי סנטימנטלי עם חתונה ותהלוכה של כל כלבי השכונה. כי האהבה תמיד מנצחת, לפחות אצל הכלבים. לפחות אצל אלה המצוירים. מזל טוב בייגלה (פרעצל) ליום הולדתך ה-70. ותמסור ד"ש גם לזהובה (גרטה) שלך.

_______

לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.

 קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה איורים, בעלי חיים, ספרי ילדים, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

3 תגובות על בייגלה בן 70 ||| מסע ברשת בעקבות סיפורו של הכלב בייגלה (פרעצל) וסיפורם של יוצריו

 1. צחי דבורי הגיב:

  These Pretzels are Making Me Thirsty

 2. סמדר הגיב:

  לא טוענת שאין לי זמן, ודווקא יש לי סבלנות – ובכל זאת לא עלה בדעתי מעולם לגגל תחקיר אחר מקורותיו של בייגלה הזכור לטוב. בשביל זה יש אותך, והקוראים יכולים להמשיך לכלות את הזמן שאין להם מול מאסטרשף ותואמיו.
  הגילוי הזה שלך שבייגלה נקרא במקור פרעצעל – סידר לי משהו בראש: כי ברור שיכולתו של כלב להתקפל לצורת פרעצעל ("בייגלה משקפיים") ראויה להערכה רבה יותר מיכולתו להתקפל לצורת סתם בייגלה עגול פושטי. כל מי שהכין בימי חייו ולו רק פעם אחת "בייגלה" ופעם אחת "פרעצעל" – יודע שפרעצעל דורש גלגול נקניק בצק באורך גדול בהרבה מבייגלה רגיל שסוגרים לעיגול…
  לכן, בזכותך, עכשיו אני מעריכה אותו הרבה יותר, ודווקא כן בשל אורכו! (ואת ה"לא מפני שהוא ארוך אלא מפני שאני אוהבת אותו" – אני אשמור לצילומי הטסטמוניאלס, כי מה לעשות, הבמאי דורש את ליטרת הקיטש מחולל הרייטינג שלו)

 3. שרי אלדן הגיב:

  דווקא כן "בגלל האורך" נעור בי זיכרון ויזואלי ישן ויפה: זה היה "כאן", ז"א באחד מגליונות העיתון "כאן".היו אלו דפים גדולים וארוכים.בגלל אורכם קיבלנו אותם מקופלים באורכם למחציתם.באחד הגיליונות,מצד שמאל שלו,התנוסס לו במלא אורך מחצית הגיליון עמוד חשמל ארוך-ארוך.(ובראשו חשמלאי,נדמה לי, שר'). קראתי את כל הכתוב,ואז פרסתי את מלוא אורכו של הגיליון ולהפתעתי התברר שהארוך-ארוך הזה המשיך והתברר כארוך-ארוך-ארוך אפילו יותר. מלוא כל העין (ואורך הגיליון) הדרו. כשהחשמלאי מקבל תוספת גיבוריות על היותו בראש הארוך,אמנם,מחובר ברצועות בטחון. זה היה יופי של עצוב ויזואלי גם לצורה גם לאמירה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.