דגל הדיו החסכוני ||| דיאטת הפונטים של CNN ו-Ynet

בסוף השבוע התפרסמה ב-Ynet – בעמוד הראשי, לא בשולי המדורים הפיקנטיים – ידיעה מרעישה: "בן 14 מפנסילבניה הגה רעיון מבריק – "שנו פונט – תחסכו הון!". בגוף הידיעה מסופר על תלמיד "חטיבת הביניים" בן 14 מפיטסבורג, פנסילבניה שחקר ומצא במסגרת פרויקט לימודי, שהחלפת הפונט בכל התכתובות של בית-ספרו – מהפונט "טיימס ניו רומן" לאות  מסוג "גרמונד" – תקטין את צריכת הדיו ב-14% ותחסוך לפחות 21 אלף דולר לשנה! התלמיד הסביר בראיון לרשת CNN שמכיוון שהדיו למדפסת יקר פי שניים מבושם צרפתי באותה כמות – הרי רק על-ידי החלפת הפונט לדק יותר ייחסכו לממשל כולו 136 מיליון דולר לשנה. ועוד 234 מיליון ייחסכו אם כל המדינות של ארה"ב יאמצו את ה"פטנט".

524135053961580640360no

ב-Ynet  אהבו את הרעיון (והראיון) ושם נראה התלמיד, סוביר מירצ'נדני שמו, לא בן 14 אלא לפחות בן 24 או 41 (אבל זה כנראה בגלל העניבה והתאורה) והם גם מציגים, כדי לסבר את העין הישראלית, המחשה מקומית "מעוברתת" של הרעיון. ובדוגמא הזאת, אוי לעיניים שכך רואות, מובא הפונט שנקרא לכאורה "טיימס ניו רומן" בעברית! – מול פונט "מפל" העברי (מזל שלא לקחו את אריאל). ובכן, אנו מכריזים בזאת בקול רם, באותיות בולד ובגרון ניחר: "אין פונט כזה טיימס ניו רומן בעברית!" זה עוד פרק בהשרשת הטעות המיקרוסופטית בקרב אוכלוסיה תמימה של חטיבת-הביניים-הישראלית (ואפילו בקרב חטיבות שאינן-כבר-ביניים, כמו: גולני, גבעתי וחטיבה 7).

wa1
גירסת החיסכון המטעה של Ynet ו-Windows: טיימס ניו רומן "העברי" מול פונט "מפל"

CNN font
גירסת החיסכון המדויקת יותר של סוביר מירצ'נדני בכתבת CNN

נדמה לי שלמרבה הצער, הטעות ההיסטורית הפכה כבר לעובדה בשטח. ובכן, הגיע הזמן לתקן. הטיימס ניו רומן של ווינדוס בעברית איננו אלא גירסה (לא הטובה ביותר) של האות הקלאסית פרנק-ריהל. האות שעיצב רפאל פרנק לפני יותר ממאה שנה בגרמניה, בשיתוף עם אוטו ריהל. האות ההיסטורית הזו הפכה מזמן לאות המקובלת ביותר בעיצוב והדפסת ספרים ועיתונים. ישנה אומנם אות לועזית בשם "טיימס ניו רומן" וההמחשה שעשה התלמיד החכם ב-CNN הייתה נכונה: טיימס נ"ר מול אות דקה יותר בשם גרמונד Garamond שעוצבה על-ידי קלוד גרמונד, בהשפעת הפונט של אלדוס מנוטיוס (איש הדפוס שהכרתם כבר מהפוסט הקודם). באתר הישראלי טעו והטעו, וחלק קטן מאוד מהטוקבקיסטים עלו על הטעות (וגם הם לא התייחסו לנושא מהזווית הטיפוגרפית המקצועית). מגיבים אחרים בשולי הידיעה המתורגמת, המשיכו כדרכם של הישראלים יודעי-הכל, להתנצח ולפזר בדיחות קרש (שאם היו נחסכות לנו היו  Ynet וחטיבות הביניים והנח"ל חוסכים להערכתנו 28 ש"ח לחודש אם לא יותר).

20_fonts_times_new_roman-1-
זהו הפונט טיימס ניו רומן (מהאתר www.creativebloq.com)

אבל כשמשווים את פרנק-ריהל (גם בגירסת הטנ"ר של ווינדוס) הפונט הסריפי (בעל התגים), לפונט מפל הסן-סריפי (נטול תגים) זה כמו להשוות תפוחים לחלונות (או לאגסים). ולמרות שכל העיסוק הזה הוא, לכאורה, קצת "זוטולוגי" – זה יפה שהגענו לעיסוק בטיפוגרפיה בעמודי החדשות הראשיים.

Berthold_pg36   Berthold_pg35
וזהו הפונט פרנק-ריהל המקורי (מתוך קטלוג Berthold,1924)

ואם גם הממשל הישראלי רוצה לחסוך באמצעות טיפוגרפיה חכמה, מן הראוי שהוא יקבע תקן מחמיר יותר לשימוש בפונטים במערכת החינוך ובמשרדי הממשלה: "חוק הפונטים והדיו, ה'תשע"ד – נוסח משולב (סן-סריף 12 פוינט)". בחוק הזה ייאסר השימוש באריאל במכרזי המדינה, במשרד החינוך ובתכתובת הבין-משרדית, ויוטלו קנסות על מפירי ההוראה. במקום אריאל יאומץ הפונט החינמי החדש "אלף", כפונט נטול-תגים לאומי. ובתור פונט סריפי (עם תגים) חדש – תפותח גירסה דקה של פרנק-ריהל המוכר לכל ילד מראשית לימוד הקריאה (ובחטיבת הביניים!).

M3ניסיון להעביר עיתון יומי מוביל (בשעתו) לפונט חדש, ערך המעצב והמורה פרופ' שמעון זנדהאוז בשנות ה-80, בעיתון "מעריב" (שיזכה לימים טובים). הוא ניסה לעצב את כל העיתון בפונט נרקיס החסכוני (והדק יותר) במקום באות פרנק-ריהל הישנה (פירוט של כל הסאגה תוכלו לראות ברשימתו של חנוך מרמרי באתר העין השביעית). כזכור הניסיון הזה לא צלח ומעריב חזר אחרי שנתיים וחצי ללכת בתלם הפונטים השגרתי של העיתונות העברית (כלומר בפרנק-ריהל הישן והטוב). אבל לפחות זה היה ניסיון מעניין, שאולי הקדים את זמנו (תיאור מקצועי של הנסיון, מפי זנדהאוז עצמו, תוכלו לקרוא בבלוג "על פונטים, אותיות וגופנים" של עודד עזר). למעלה מימין: דוגמא מתוך קובץ הנתונים וההנחיות לעיצוב מעריב, 1985 של זנדהאוז.

בקיצור, הבנתם כבר שטיפוגרפיה ועיצוב פונטים ואפילו בחירתם והתאמתם לשימוש על פי צרכי הקוראים, היא עניין לאנשי מקצוע (אולי כמו עוד דברים כמו: כלכלה, ביטחון, חינוך ותחבורה). ולא תמיד כדאי למהר לאמץ הצעות פופוליסטיות. במקרה של הפונטים והדיו – יתכן שהנזקים שייגרמו לדור הקוראים הצעיר שיתחנך על פונטים קלוקלים יהיו בלתי הפיכים: כאבי עיניים ממושכים, עיכוב בלימוד הקריאה, פזילה סמויה ועוד צרות צרורות אחרות. וכך, החיסכון השולי שיושג עם החלפת הפונט (שאיננו טיימס ניו רומן, אני חוזר ומדגיש) לאריאל, יביא לקופת המדינה הוצאות שלא נלקחו בחשבון בהכנת תקציב המדינה החדש.
וחוץ מזה, לא יהיה מוגזם לבקש מיצרני הדיו למדפסות להשוות את מחירו לפחות למחיר השאנל 5, אם לא למחיר הקוטג'.
שתהיה קריאה נעימה, לכל החטיבות – בטיימס ניו רומן, בפרנק-ריהל, או אפילו באריאל.

_______

לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.

 קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה היסטוריה, טיפוגרפיה, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

8 תגובות על דגל הדיו החסכוני ||| דיאטת הפונטים של CNN ו-Ynet

 1. yaronimus הגיב:

  אילו פוסטים נפלאים!!
  באמת הגיע הזמן לזנוח רשמית את פרנק, אבל אני חושב שהממשל כבר חוסך המון כשהוא משתמש בגופן הטוב ביותר למטרה – דוד. גם אות רזה יחסית, מינימליסטית, ומעניינת. אבל אני חושב שהגיעה העת להתחדש, לתת לצעירים קצת צ׳אנס. אולי לשכור מעצב על מנת ליצור את ״האות הרשמית של מדינת ישראל״ (ולא חס וחלילה וחס, ב״תחרויות עיצוב״).

  • igalz הגיב:

   תודה, ירונימוס. גם לדוד, הדור הצעיר בוגר-ווינדוס, קורא ״דייוויד״ והלב נחמץ (כמעט). ובקשר לפונט לאומי בהזמנת המדינה – אתה מכיר מדינות שיש להן פונט כזה? אם כן, ספר לי כי אני מתעניין בפרחים, ציפורים ופונטים לאומיים.

 2. סמדר הגיב:

  טעות, אם אתה חוזר עליה מספיק פעמים – מתקבעת בסופו של דבר כאמת (אף אחד חוץ ממך לא באמת מאמץ את המושג ילש"ט כדרך חיים). אבל יפה שחברים זועקים את עוולות הפונטים המעוותים. זה בטח מרגיש כמו להיות הילד ההולנדי ההוא עם האצבע בחור של הסכר.

  ואותו נער אמריקני בן 14? יזם טכנולוגי בן הדור שלא ממש ידע את האות המודפסת, מקסימום את זו שמרצדת על המסך – ממנו אני מצפה שלא יתעסק עם טכנולוגיות אנכרוניסטיות, אבל אם בכל זאת – אז שימליץ על הדפסת האותיות (לא באמת משנה איזה פונט) בדיו סתרים בלתי נראית. החיסכון יכול להגיע כך לאינסוף אחוזים!
  ומה יעשה אז אותו נער מחונן?
  אני מניחה שיקום ויצעק באומץ את האמת שאיש לא רואה מרוב חיסכון: "הדף הוא עירום! לא כתוב כאן כלום!"
  וואלה?! לא שמנו לב. אבל נתנחם בכך שהכלום הזה כתוב ב-Ynet, בצורה חסכונית, סיב על גבי ביט.

  • igalz הגיב:

   אני מרגיש כמו הילד ההולנדי בן ה-14 מחטיבת הביניים, ומחטיבה 7 (לשעבר)…
   שהמתיק סודות עם סביונים ושחפים.

 3. אופיר הגיב:

  בתור חייל באג"ם חטיבה 7 אני רוצה להביע מחאה על האשמה שנכתבה למעלה. הייתי דואג להעביר את כל מה שעבר דרכנו לדוד כדי ליצור קצת אחידות בעין (מי כותב בחיים ואז בפרנק ריאל ובהמשך באריאל???) ושיהיה נוח לקריאה במסך ובהדפסה. אולי לא הכי מקורי אבל הצורך היה יעילות ונוחות בכמויות גדולות.

  • igalz הגיב:

   אופיר, איש חטיבה 7, עשית מעשה יפה וגרמת לפחות לחטיבה 7 להיות מוכנה יותר לאתגרים. אני משוכנע שבזכות המסמכים בפונט דוד הייתה החטיבה טובה יותר. בהחלט מגיע לך צל״ש טיפוגרפי. אבל, לצערי, בחטיבת הביניים עדיין יש המשתמשים בטיימס ניו רומן.

 4. ניצן הגיב:

  לא הבנתי.
  אתה ממליץ לעבור לפונט "אלף" ובשום אופן לא אריאל.
  האם פונט אלף משמעותית חסכוני יותר מאריאל? האם פונט אלף זה נוח לקריאה ומתאים להוראה?
  אם כך הדבר, אני מחר מעבירה ביה"ס שלם לפונט אלף.
  אגב, אם יש עוד רעות חולות (פונטים לא ממולצים מסיבות שונות..) אשמח לשמוע!
  אשמח לתשובתך,
  מורה שהסביבה חשובה לה.

  • igalz הגיב:

   ניצן שלום,
   עברו כבר יותר מ-5 שנים מאז שפירסמתי את הפוסט הזה. מאז גוגל שיחרר פונטים חינמיים גם בעברית. כולם (כולל אלף) טובים יותר מאריאל (שעוצב בצורה רשלנית ולא מקצועית, וגם כחיקוי לפונט מקצועי של צבי נרקיס). מתוך הפונטים של גוגל הייתי ממליץ על אסיסטנט שעיצב בן נתן והוא מופיע בשישה משקלים (עוביים), כך שגם אם רוצים לחסוך בדיו – הוא משתלם.
   פונט חינמי נוסף בכמה משקלים, קריא מאוד והרבה יותר טוב מאריאל (ראי בוויקיפדיה את ההערה וגם שם למטה בהערות) – אופן סנס Open Sans Hebrew של יאנק יונטף, ניתן להורדה כאן. אתר ״הארץ״ מסודר כולו בפונט הזה, תוכלי להתרשם.
   נקווה שבעזרתך יצמח כאן דור שיידע להעריך גופנים (פונטים) מקצועיים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.