טיול נוסטלגי ||| על מסעות שלמה המלך – משחק הקופסא של החכם באדם

מסעות שלמה הוראות_1בזה לקח לי קצת זמן עד שהתפניתי לסרוק את לוח המשחק של "מסעות שלמה המלך". בשל גודל הלוח נדרשו חמישה מהלכי סריקה נפרדים, ורק אחר-כך המפה השלמה של ממלכת שלמה (כולל מסעותיו בים וביבשה) חוברה לה יחדיו בפוטושופ.
אני מדבר, כמובן על משחק הקופסא הפופולארי "מסעות שלמה המלך" בהוצאת "עמרנה". משחק שהיה נפוץ מאוד בארץ פלשת לפני למעלה מחמישים שנה (ראו גם קישור לרשימתו של אלי אשד ב"יקום תרבות"). מימין – קטע מדף הוראות המשחק (את ההוראות המלאות תוכלו לקרוא למטה, בין הכתמים וחורי העש שנוספו לדפים מאז ימיו של המלך שלמה).

אני עוד זוכר את הימים שהיינו זורקים את הקוביה ומפליגים, בשליחות שלמה המלך, אל האי כפתור (לימים – כרתים? המיקום בלוח לא כל-כך מדויק), או יוצאים מארץ פלשת (שם אנחנו גרים עד היום) דרך מוף ונֹא אמוֹן שבמצרים, עד ארץ כוּש. משם היינו עוברים דרך הים האדום למלכות שבא (שנמצאת בלוח המשחק בתימן. ואני חשבתי, בטעות, שהממלכה הזו הייתה רק באתיופיה). ועוד היינו נוסעים במסגרת המשחק הזה לארץ בני קדם(?) ולארץ אופיר -הנמצאת, על פי הפרשנויות השונות בחצי האי ערב, או בקוצ'ין שבהודו, או בסומליה או באריתריאה, או באטלנטיס, או בפיליפינים ואפילו אולי באוסטרליה (ובזמנו גם באופירה שבשארם-א-שייח').
אני זוכר עד היום איך הותקפנו על-ידי שודדים בנווה המדבר בארץ בבל ואיך עברנו, עם הגמלים מהפלסטיק, בממלכת צור, ועם האניות הזעירות בדרכנו לאי כיתים (היא לרנקה שבקפריסין).


מסעות שלמה המלך"מסעות שלמה המלך" – לוח המשחק ברזולציה גבוהה (תוכלו להגדיל ולנסוע בעקבות מסעות המלך)

כן, היו זמנים – ויש בינינו כאלה שמתגעגעים אליהם וחולמים לשחזרם – שממלכת שלמה השתרעה מהנגב ומואב וגלעד וגולן, ועד תדמור ואף יותר. ומסעותיו של המלך, שהיה גם סוחר נבון, זכו לאהבת הילדים בארץ הקטנה והמובטחת. אחר-כך משחק-הקופסא החביב והצבעוני נשכח אי-שם במרתפי הזיכרון של עליות הגג (ואיתו גם השאיפות לנהל ממלכה אזורית ענקית), ועכשיו כשחיפשתי את המשחק מצאתי רק צילום מוקטן של הקופסא והלוח באתר של נוסטלגיה און-ליין (הצילום למטה לקוח מהאתר החשוב הזה). בכל רחבי הגוגל -מארץ כוּש ועד ארץ האש וסיביר – לא מצאתי סריקה ראויה באיכות גבוהה של לוח המסעות. אז החלטתי לשחזר את ימיה היפים של ממלכת שלמה (ושל הוצאת עמרנה) לטובת מחפשי המטמונים והאוצרות וחובבי ממלכות ישראל לדורותיהם.


משחק קופסא-מסעות שלמה---
"מסעות שלמה המלך" – הקופסא המלאה (מתוך האתר "נוסטלגיה און-ליין")

כששיחקנו בהתלהבות בשנות השישים במשחק ההיסטורי הזה, והיינו קופצים במחי הטלת קוביה, מעל המכשולים שהוצאת עמרנה זימנה לנו, לא שיערנו ששנים מספר אחר-כך נגיע למצרים בגשר מעל התעלה, שבימי שלמה עדיין לא נחפרה. ושתשע שנים מאוחר יותר – נגיע גם לממלכת צור (ושתי אצבעות מצידון) רכובים על רכבי הצבא של יורשי-המלך-שלמה.
אז, בילדות, זה היה סתם עוד משחק, כמעט כמו ה"מונופול" ו"סולמות וחבלים" – והמשמעות ההיסטורית שלו וגם מרכזיותה של ממלכת שלמה הגדולה בתודעת העם היהודי, לא עניינה אותנו יותר ממה שנדרש כדי להטיל את הקוביה, להתקדם עם הגמלים עוד שלוש משבצות (עיגולים, בעצם) במסע אל הניצחון.

מסעות שלמה הוראות_1מסעות שלמה הוראות_2
ההוראות המלאות של המשחק (למתעניינים בפרטים – ניתן להגדיל בלחיצה ולקרוא)

מסתבר ששלמה המלך ידע מה הוא עושה. לא במקרה הוא נתן את הזכויות על תיאור מסעות-המסחר שלו להוצאת "עמרנה". הוא היה הרי "החכם באדם" – מה הפלא שלא התקשה להמציא משחק כל-כך משוכלל ויפה. ואם גם אתם זוכרים את "מסעות שלמה המלך" בערגה ילדותית – נסו לחפש את המשחק הצבעוני הזה באתרי האוספים הנוסטלגיים, או שבמקום זה תשחקו ב"מונופול" (כי לזה האחרון, שלא כמו ל"מסעות התיירות והכיבוש" של שלמה, יש הרבה מהדורות-המשך חדשות).

עדכון אחרי 3 שנים
חובבי נוסטלגיה אקטיביים ביקשו ממני להוסיף את קלפי המשחק המלאים: כרטיסי הארצות (מלכות שבא, תרשיש, ארץ בבל, הודו, כוש וכיו״ב) והערים (באר שבע, גזר, מגידו ודמשק), שטרות שקלי הזהב ואת כרטיסי התדריכים למסע. שלחתי להם ועכשיו אני מוסיף אותם גם לבלוג. אני מקוה שהוצאת עמרנה (או ממשיכיה) ישחזרו את המשחק המרתק – ואז מומלץ לרכוש אותו תמורת כמה שקלי זהב חדשים, וכך גם אתם תוכלו להפליג לתרשיש או לארץ בני קדם. מומלץ אחרי החגים כשהמחירים יירדו.

  

  

_______
לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.
קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

 

פוסט זה פורסם בקטגוריה בית ומשפחה, ישראל, מפות, שעשועים, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

14 תגובות על טיול נוסטלגי ||| על מסעות שלמה המלך – משחק הקופסא של החכם באדם

 1. סמדר הגיב:

  מקסים, איזה רה-נוסטלגיה!
  איך בא לי לחזור שוב לשנות השישים שבהן בא לי לחזור שוב לימי קדם…

  (רה-נוסטלגיה זה געגועים לנוסטלגיה שהיתה לנו בעבר. הרגע המצאתי את זה, חם מהתנור)

 2. Hana Raanan הגיב:

  מקסים. לא הכרתי את המשחק הזה…חנה

  • igalz הגיב:

   תודה, חנה. לכן אני מפרסם, שמי שבמקרה לא הכיר – יכיר עכשיו. שלמה המלך בטח מרוצה, במקומו שבשמיים, או בארץ בני קדם.

 3. נו, מתבקש לשים בסוף הפוסט לינק לשיר עציון גבר עם אילנה רובינא היפה.

  • igalz הגיב:

   נכון מאוד. איך הייתי יכול לשכוח. אז הנה השיר בכיכוב ספני שלמה המלך מחיל הים הישראלי, היישר מיוטיוב:

 4. איל הגיב:

  שלום לך,
  אני חולם להשיג את המשחק הזה כבר הרבה מאוד זמן.
  האם יש אפשרות לסרוק גם את הקלפים? המשימות? הכסף?
  כל מה שאפשר. אני מאוד רוצה להכין מהמשחק עותק לשימושי האישי כמובן, כי לא ניתן לקנות את המשחק בשום מקום. אני זקוק לחצי שעה-שעה על מנת לצלם את הכל, במקום.
  האם קיימת אפשרות כזו ?
  תודה

  • igalz הגיב:

   איל שלום. כשאמצא שוב את המשחק,אולי אסרוק גם את הכסף ואת המשימות. אנחנו נמצאים רחוק. אמנם לא בתרשיש אבל בנגב המערבי. כך שלבוא לצלם זה לא מעשי. אם אסרוק – אעדכן אותך.

 5. אלי הגיב:

  יגאל שלום
  "מסעות שלמה המלך" זה המשחק הארץ ישראלי של שנות השישים.
  אני מעוניין להכין עותק אישי של המשחק.
  הדפסתי את לוח המשחק שסרקת (איכות הסריקה מעולה).
  אשמח אם תוכל לסרוק את 10 תדריכי המסע של המשחק.
  תודה

 6. igalz הגיב:

  שלום אלי, אם אמצא את התדריכים הסרוקים – אשלח לך.

 7. אלי הגיב:

  שלום יגאל
  מודה לך על הרצון הטוב.
  חמישים שנה כף רגלי לא דרכה על אדמות העיר "נא אמון",
  גמלי לא צעדו בארץ כוש, וספינותי לא הפליגו לארץ "אופיר".
  אם אכן תמצא את התדריכים אזכה שוב לסיור מרתק ברחבי המשחק המדהים הזה.

  תודה
  אלי

  • Eyal Even-Chen הגיב:

   באיחור של 5 שנים נוספות, אני מצטרף לאלי בבקשה לקבל את תדריכי המסע – אני מעוד אשמח לצאת למסע בעקבות מסעות המלך שלמה, ובמיוחד לקחת את הדור הצעיר (שלי) למסע הזה…
   תודה מראש

 8. יעל הגיב:

  פרוייקט מדהים ועשוי באיכות גרפית מעולה! תודה
  חיפשתי את המשחק באינטרנט ומצאתי אצלך. אני לא זוכרת מה הם 10 התדריכים, אבל אם חסרים פריטים אשמח להשלים.
  מודה לך
  יעל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.