ים השיבולים (ומה שמסביב) ||| לה-לה לה-לה-לה לה-לה לה-לה-לה – על שיר האביב המיתולוגי

בשבוע שעבר הלך לעולמו חיים אגמון מלחין השיר "ים השיבולים", שיר שהפך לסמל ואייקון של תרבות הכפר של פעם. במקרה יצא לי לראות בטלוויזיה את יצחק קינן, מחבר מילות השיר, מספר ביום שישי בתוכנית הבוקר של "קשת", על הרקע לכתיבת השיר שהפך לסמל הקלאסי של חבורת הגבעטרון – הלהקה הקיבוצית החקלאית האולטימטיבית (תוכלו לראות את הראיון באתר "מאקו", לצערי לא באייפון ובאייפד – כי נדרש פלאש, אבל אתם מוזמנים לנסות).

ים השיבולים 2013ים השיבולים שמסביב לכפר, בשנה שעברה, רגע לפני הקציר

יצחק קינן, כמה מפתיע, איננו קיבוצניק כלל. הוא מורה ומחנך וסופר, הוא שימש כמנהל בית-ספר, היה ראש המועצה המקומית בית-שאן וכיהן בעוד תפקידים ציבוריים חשובים. הוא ציין בראיון הטלוויזיוני שמוצאו ממרוקו ומעיירת פיתוח, ולא מאחד מקיבוצי העמק (הוא כתב גם את השיר "עמק שלי" שנגיע אליו בסוף הפוסט). למרות שאיננו איש קיבוץ, הוא לא מרגיש ניכור או ניתוק מהנופים החקלאיים של העמק, אלא דווקא הזדהות מלאה ועמוקה עם שדות השיבולים ועם העמק החלוצי כולו. הוא סיפר בתכנית הבוקר אנקדוטה על שדות שיבולים שראה במרוקו, כשליווה אוטובוס של שליחים מישראל שנסע מפאס למארקש. וכשראו הנוסעים באוטובוס את השדות פרצו כולם כאיש אחד בשירת ״ים השיבולים״. באמצע הסיפור המעניין קטע אותו צמד המנחים האסרטיביים והאטרקטיביים, ומיהרו לעבור לפרסומות.

בשבילי, ובשביל כל בן-כפר, ים-השיבולים נמצא באופן תמידי ברקע החיים. כולל במבט יומיומי מחלון המרפסת שלנו – זהו מראה רגיל של שדות פתוחים, שאני נוהג לצלם ולהעלות כתמונת הנושא בפייסבוק של הבלוג. תמונה זו מתעדכנת – יחד עם השדה – מדי כמה ימים או שבועות. אמנם עכשיו זאת היא עונתו של הגזר, אבל אם רק נזיז את המצלמה 15 מעלות שמאלה – נוכל לראות גם את ים השיבולים שמסביב, שבשבוע שעבר הפך לחבילות עם ניחוח חציר.

שדה באביבים השיבולים שהפכו לחבילות חציר: מראה השדה הקצור שנשקף מהחלון, לפני שבועיים

עומר 2012ים השיבולים של חג העומר לפני שנתיים, עם ילדה מתוקה-במיוחד שבאה מהשרון לכבוד חגיגות הקציר

קציר שנות ה50נדמה לי שעבור עם-ישראל הפחות-חקלאי, "ים השיבולים" (שמסתבר שנכתב, כפי שסיפר מחבר השיר, ב-1971 ולא בימי חלוצי-ההתיישבות הראשונים) הוא במקרה הטוב מיתוס נוסטלגי. ובמקרה הפחות-טוב הוא משמש כתירוץ לפתיחת הדיון הישן על מצבם האומלל (או המצוין) של הקיבוצים והחקלאים בכלל. נושא שתמיד גורר שובל של טוקבקיסטים טובי-לב המשחררים בשפה נלעגת השמצות על "הקיבוצים סוחרי-הנדל"ן", על "מחזיקי-קרקעות-המדינה ומנצלי אדמתה", כאילו לא היו החקלאים האלה גם המתיישבים הבלתי-מפונקים ש"קיבלו" אדמות טרשים, שמרו עליהן בגופם והפכו אותן ל"ים של שיבולים" בזיעה ועבודה קשה, עם קומביינים פתוחים ובלתי-ממוזגים וטרקטורים ומחרשות שהעלו עננים של חול אבק.

את הדימוי הנדל"ני היה כמובן מי שדאג לטפח, כשעלה לשלטון ב-1977 (שנים בודדות אחרי שנכתב "ים השיבולים"). שמחתי לשמוע מיצחק קינן שגם המלחין חיים אגמון אהב לעבוד עם הגבעטרון מקיבוץ גבע ועם חבורות-זמר אחרות, וגם הוא לא חשב ש"ים השיבולים" שייך רק לאנשי גבע ולמגזר הקיבוצי. ועכשיו תוכלו גם אתם להצטרף לגבעטרון, באחת מעשרות ההקלטות של השיר, ולשיר יחד עם חברי הלהקה את המילים הכל-כך אופטימיות ועליזות שכתב יצחק קינן מבית-שאן (המילים בגוף היוטיוב):

"ים השיבולים שמסביב / על גליו יצא הרוח / אלף חיוכים אלי שלח האביב / שמש חביבה יצאה לשוח / לה-לה לה-לה-לה לה-לה לה-לה-לה…" (מי שמתקשה, יכול לשיר רק את השורה האחרונה).

יצחק קינן סיפר בראיון לפורטל העמק והגליל: "כשכתבתי את 'ים השיבולים' הרגשתי כנפיים של מלאך מתפרשות עליי ומלוות אותי…". הוא סיפר שם שהשיר "ים השיבולים" נכתב "בבית-שאן בשיכון א' 92 בצד שפונה לוואדי". מה יותר סמלי ויכול-היה-להיות-מאחד, אם גם המסרים שהוכתבו מלמעלה היו חייכניים כמו שדה השיבולים של העמק המרמז על בוא האביב.

שיר מפורסם נוסף, "עמק שלי" – שגם אותו כתבו קינן ואגמון ושרה חבורת הגבעטרון – הוא שיר כבד וטעון יותר. שיר על גורלו של העמק והגלבוע (מדובר על עמק בית שאן לפי קינן, לא עמק יזרעאל כפי שניתן היה לחשוב) בין המלחמות השונות מימי שאול על הגלבוע ועד הימים בהם נכתב השיר.

.
גלעד מחזר אחר הירדן / 
גלבוע מביט ורוטן. 

כוכב הרוחות מאיר לילותיו / נושבות אגדות בשדותיו. 
ירח אסף אורו המכסיף / כוכב רק אחד לא הכזיב. 
ילד קטן בפתח מקלט / מביט אל הרי הגלעד. 

עמק האש, עמק הדם / זמר הקרב עוד לא נדם. 
עמק יפה, עמק שלי / יקרת לי, עמק שלי. 

גם עם המוטיב הזה קל לי להזדהות. ב"ספטמבר השחור" של 1970 (שנה לפני שנכתב השיר "עמק שלי") בשלהי תקופת השירות הסדיר, חנינו עם הטנקים של חטיבת בית הספר לשריון בין החורשות שעל הגלבוע. ישבנו שם כמה ימים בצפייה דרוכה להיכנס, דרך הגשר על הירדן, לממלכה השכנה ולעשות "סדר" בארץ גלעד. ירדן הייתה נתונה אז במאבקים סוערים עם "הארגונים הפלסטינים המזויינים" כשגם הסורים מחכים בפינה. למרבה המזל תקופת ההמתנה לא התממשה למלחמה של ממש וירדנו אחרי כמה ימים מהגלבוע ושבנו לביסל"ש כלעומת שבאנו. שלוש שנים מאוחר יותר כיפרנו על ההחמצה ב"גלעד" ועברנו (עם חטיבה אחרת) את הגשר על הסואץ בדרך ל"ארץ גושן". אבל זה כבר סיפור אחר לגמרי.
התחלתי את הפוסט הזה בעניינים של "שיבולים" ו"אביב" ו"חיוכים ושמש", איך גלשתי שוב (בעקבות מילות השיר על העמק) לסיפורי שריון שאין להם שום קשר ל"ים השיבולים שמסביב".

הערת-אגב  שלא ממש שייכת: בחיפושי אחרי מידע על השירים שנזכרים בפוסט הגעתי לאתר מעניין בשם "מימה". באתר ניתן לקבל תשובות מועילות ונחמדות לכל מה שלא הבנתם, או לא ידעתם את מקורו, בשירים הישראלים. למשל איפה הן "חורשת האקליפטוס" ו"שדרת קזוארינות", מי זה "ועקנין הגיע לפלוגה" ומי הוא "מואיז הקטן" (החיפוש והמיון קצת לקויים, אפשר להשאיר את המלאכה הזאת לגוגל הכל-יכול בתוספת הקידומת "מימה").

_______

לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.

 קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה בשדה ובניר, חגים ומועדים, מוזיקה, קיבוץ, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על ים השיבולים (ומה שמסביב) ||| לה-לה לה-לה-לה לה-לה לה-לה-לה – על שיר האביב המיתולוגי

  1. אסתר הגיב:

    את "ים השיבולים" שמעתי לראשונה בשנת 1972, בדרך מבאר שבע לשדרות. הכביש הצר התפתל בין שדות שיבולים והייתי בטוחה שזהו שיר ישן שהיה כאן מאז ומעולם. המחבר ממוצא מרוקאי, המלחין ממוצא טורקי, המבצעים ממוצא רוסי והשיר, ישראלי. תודה לכולם.

  2. נמרוד חפץ הגיב:

    לא יעזור כלום, מי שעבר את אוקטבר 1973 בחאקי , תמיד יחזור בצורה כזאת או אחרת לשם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.