העתיד כבר כאן! ||| מדפסות תלת-מימד מדפיסות בסין את הכפר הגלובלי

house-3d-printed-shanghai-10מדפסות תלת-מימד הן כבר לא בגדר חדשות מרעישות. יש לא מעט חברות, כולל אובג'ט הישראלית, שיודעות להדפיס חפצים תלת-ממדיים שניתנים למישוש ולשימוש. הנושא של הדפסה תלת-מימדית הוא נושא שכל העתידנים מדברים עליו נכבדות. גם הספר "המדריך לעתיד" של רועי צזנה, דוקטור לננו-טכנולוגיה וחוקר במרכז הבינתחומי לניתוח ותחזיות טכנולוגיות ליד אוניברסיטת תל אביב, מתחיל מחזון הדפסת החפצים וממשיך ומתווה את הדרך כיצד תראה התרבות האנושית בעתיד הקרוב (מאוד!). בשבוע שעבר נחשפתי דרך הפייסבוק של "המדריך לעתיד" למפעלותיה של החברה הסינית שלא רק מדברת ומבטיחה עתיד תלת-מימדי חדש, אלא מיישמת את הדבר בגדול. מה זה בגדול? בענק! כבר היום ייצרה מדפסת הבטון של WinSun כפר שלם של בתים שכולם "הודפסו", מן המסד עד הטפחות, בעזרת המדפסת הענקית המדפיסה בטון! (כמה שזה נשמע מוזר ועתידני).

house-3d-printed-shanghai-8 house-3d-printed-shanghai-7
למעלה: דוגמאות מהבתים שהדפיסה המדפסת התלת-מימדית הסינית השנה (2014) למטה: דוגמאות "צריפי החבורות" מהכפר שלנו בשנות ה-50 עד ה-70 של המאה שעברה

צריף חבורותהצצתי קצת באתר של החברה (אפשר לעבור למצב אנגלית, לא חייבים ללמוד סינית, אם כי נראה שבעולם החדש לא תהיה ברירה אלא להבין קצת סינית) וראיתי את העתיד שכולם מבטיחים לנו, ממומש ממש היום! הסינים כבר הצליחו להדפיס כפר שלם, שנראה אגב, בדיוק כמו הצריפים הראשונים אצלנו בכפר. צריפים שנקראו, באופן המרמז על רוח התקופה של הימים ההם – "צריפי חבורות". ואותם סינים שרק לפני שנה סיימו לבנות אצלנו ממ"דים בבנייה קונבנציונלית לגמרי, יודעים כבר היום (לא בניחושים של עתידנים מקצועיים חולמניים) להדפיס כפרים שלמים.

צריפי חבורות_1967למעלה: דוגמאות "צריפי החבורות" ב-1967 (בצריף השמאלי גרתי בתקופת הצבא ואחריו, ללא שירותים ועם כיור משותף לכמה צריפים, כפי שניתן לראות במרכז התמונה).
למטה: דוגמאות מדהימות של הדפסה תלת-מימדית מהאתר של חברת WinSun הסינית.

limg1000_2 limg1000_3

אם כך עלה במוחי רעיון מופרך חדש: אם כבר ניתן תוך כמה ימים להדפיס בתים לכפר שלם (בעלות של 4,800 דולר לבית של 60 מ"ר) הרי ברור שעוד חמש-שש שנים יוכלו להדפיס עיר שלמה, ובעוד עשר שנים נוכל להדפיס ארץ שלמה! ואז נוכל סוף-סוף גם לפתור את כל הבעיות שלנו. אחרי ששתי ההצעות הקודמות שהצעתי: האחת הרילוקיישן של ישראל לצפון-מערב הים התיכון, והשנייה חילופי האוכלוסין עם נורבגיה לא התקבלו, נדמה לי שמתבקש פתרון חדש ותלת-מימדי שהוא כאמור כבר ממש בהישג יד.
עד שוועדות השלום וההתנגדות ייפגשו שוב ויכריזו על "הקפאה" ועל "הפשרה" בשיחות שלא מובילות לשום מקום, נוכל לבנות את מדינת ישראל-פלסטין התלת-מימדית והדו-קומתית החדשה.

הרעיון הוא פשוט מאוד (ואני בטוח שהפעם לא תהיה ברירה לוועדות ההתנגדות, אצלנו ואצל הפלסטינאים, אלא לקבל אותו): מדפסת התלת-מימד הסינית תדפיס הכפלה מדויקת של הארץ המובטחת (לשני העמים) ותיצור קומה שנייה, זהה בדיוק בגודלה ובאופיה לארץ-ישראל שלמטה. כדי למנוע טענות קיפוח מצד שני הצדדים – נחלק את שתי הקומות האלה בצורה שוויונית, בדיוק כמו בבית דו-קומתי קונבנציונלי: הפלסטינאים יקבלו חלק מהמדינה למעלה וחלק בקומה התחתונה, ואותו דבר – אנחנו, הישראלים. הרעיון הוא עדיין ראשוני לגמרי ולא כל הבעיות באו על פתרונן. למשל ״בעיית ים המלח״ – מכיוון שהקפדתי לחתוך את המיפלסים של ״ארץ הקומתיים״ באמצע העיר ירושלים, בהכירי את רגישות הנושא, יצא ככה שחלקו הצפוני של ים המלח עלול להישפך לקומת הקרקע ולהרטיב קצת את המדרגות. אבל לעומת הסוגיות הקשות ו״נושאי הליבה״ שכן נפתרו – אני רואה בזה בעייה מינורית, שלא תפריע לנו להתקדם לעבר הפתרון המפתיע. israel_3d 2014

Komataimמניסיוני כדייר בבית קומתיים, שגר בקומה שנייה כעשרים שנה, אני יודע שיש יתרונות וחסרונות למגורים למעלה או למטה. מצד אחד – מלמעלה רואים את השקיעות היפות והרעש של השכנים לא כל-כך מפריע, ומצד שני – הדיירים למטה לא צריכים לטפס במדרגות, וגם יש להם גישה מיידית לגינה ולדשא. לכן אפשר כבר עכשיו לעשות את התוכניות העקרוניות. אני מציע (אבל לא חייבים לקבל את ההצעה שלי – בשביל זה יוקמו עוד הרבה ועדות, ומים רבים עוד יזרמו בירדן ובשפד"ן) לתת לכל עם חצי קומה למעלה וחצי קומה למטה, בהצלבה. כך יוכל כל עם ליהנות גם מחוף הים שלמטה וגם מהמראה היפה של קפריסין ואסדות הקידוח מלמעלה (וגם מהשקיעות היפות).
היתרון המיוחד, בתוכנית הבנייה התלת-מימדית והדו-קומתית, הוא שבתכנית החדשה אף אחד מהעמים לא ייצטרך לוותר אפילו על שעל אדמה אחד מארץ הקודש ונחלת האבות שלו.

יש להניח שגם אחרי שתיושם תוכנית ההדפסה והחלוקה, ימשיכו להתקיים, כמו בכל בית דו-קומתי, מריבות-שכנים. אבל לפחות אף אחד לא יוכל לטעון לקיפוח והמריבות יהיו רק על "מי ינקה את המדרגות" ו"מי יחליף נורה בכניסה". ויתכן (אולי, בעזרת השם, או בעזרת האמריקאים והסינים) שייווצרו דווקא יחסי שכנות יפים, בזכות הפתרון הטכנולוגי המתקדם. ואז יקדם דייר פלסטינאי, העולה במדרגות לקומה השנייה של פלסטין, את הישראלי מקומה א' כשייצא לשכשך בים, בברכת "ברוך הבא". והישראלי מהקומה העליונה יברך את הפלסטינאי מקומת הקרקע בברכת "מרחבה" ו"תפדל" ואולי גם ימלמל איזו ברכה בסינית. ממש "וממול נגש החורש לקוצר / מה נשמע, 'מרחבתין?', הוא אומר" – כמו בשיר "תחת עץ האקליפטוס" של חפר ורוזנבלום (עם להקת פיקוד המרכז או עם להקת "אחרית הימים" במנגינה אחרת).

ובא לציון (ולפלסטין) גואל. והגואל הזה הוא המדפסת הסינית התלת-מימדית משנחאי.
מה תגידו על החזון? נשמע מופרך? אולי. נחכה עשר שנים ונראה (בתקווה שההנהגה הנוכחית של שני העמים תפנה עד אז את מקומה להנהגה חדשה, הנהגה שהטכנולוגיה של המדפסת התלת-מימדית מדברת אליה יותר מההיסטוריה הדו-לאומית).

הערת המחבר: אני מודע לכך שהעיסוק במציאת פתרונות מקוריים (ומופרכים) לסוגיית "ניהול הסיכסוך" או "תהליך ההידברות", או איך שקוראים לזה היום – הוא אובססיבי אצלי. אבל מה לעשות? למרות מה שחושבים שרי-ביטחון מסוימים, האובססיה הזאת לא ייחודית למזכירי-מדינה רחוקים. גם לכותבי בלוגי-שוליים מותר.

_______

לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.

קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה בית ומשפחה, גרפיקה ממוחשבת, ישראל, מדע וטכנולוגיה, שעשועים, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

10 תגובות על העתיד כבר כאן! ||| מדפסות תלת-מימד מדפיסות בסין את הכפר הגלובלי

 1. סמדר הגיב:

  ועכשיו, מכיוון שפתרת את רוב סוגיות הליבה – יש לי רק שאלה אחת למומחה שלנו באולפן:
  "כשאני עולה במדרגות והשכנה יורדת, מי צריך לומר שלום – זה שעולה או זה שיורד?"

 2. נמרוד חפץ הגיב:

  ישר ממך לקרי, לאינדיק ולמי ששכחתי שעוסק בנסיון למצוא פתרון- אין כמוך – איך הם לא חשבו על זה קודם?
  שבת שלום

  • igalz הגיב:

   הם פשוט היו עסוקים ואובססיבים. עכשיו שיש להם את מפת ההסדר (הכפולה) על השולחן – סביר שתהיה התקדמות בנושא (או שלא).

 3. קושיה שמטרידה אותי: ברור שהמצב העדיף הוא לקבל את החלק התחתון של הנגב והחלק העליון של הצפון. החלק התחתון של הנגב יקבל את הצל של הקומה העליונה. אני מציעה רוטציה במגורים.

  • igalz הגיב:

   רוטציה היא אפשרות שנשקלה, למרות שחשבתי שדווקא תושבי הקומה העליונה ירגישו שהם שיחקו אותה – הם מעל השכנים ולא שומעים מהתקרה את הרעשים, בעיקר בלילה.

 4. נ' מעבר לדשא הגיב:

  אם כבר שתי קומות, לא נעשה פרגולה?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.