האדם שבמונדיאל ינצח ||| מסתבר שאנחנו לא מין כזה מיוחד כמו שחושבים

דרווין במונדיאלאין הסכמה מוחלטת מה אמר הפרופסור הדגול ישעיהו ליבוביץ בקשר למשחק הכדורגל. ישנן כמה גירסאות: "11 חוליגנים רצים אחרי כדור", "22 מטומטמים/אידיוטים/משוגעים רצים אחרי הכדור" או משהו דומה.
לקראת המונדיאל ההולך לנחות עלינו עוד רגע יש רבים שמצטטים את דברי הפרופסור, שכנראה לא היה חובב גדול של כדורגל. אבל אולי כן חובב של "האדם באשר הוא אדם" כלשון החיקוי המוצלח.
עד כמה שזכור לי, אפרים קישון (שלא היה פרופסור) כתב על הכדורגל משהו כזה: "האדם הלבן עושה כשפים. הם מתאספים 22  אנשים בלבוש צבעוני ואחד בשחור. השחור נותן שריקה, ומייד מתחיל לרדת גשם (אגדה אפריקאית)".

אבל בפוסט הזה לא נעסוק במונדיאל ובכדורגל, אלא במין האנושי עצמו, שיש המשערים שלמעלה ממחציתו – כחמישה מיליארד פריטים בהערכה גסה – עומד עוד רגע ללבוש בגדים צבעוניים ולהתיישב בכורסאות מתכווננות מול מסכים בגודל של בית ממוצע ולצפות ב-11/22 חוליגנים/מטומטמים/קוסמים רצים ובועטים, נופלים ומקללים, בוכים וצועקים. מין טקס שמקיים היונק הבכיר של כדור הארץ. זה שפילוסופים, הומוריסטנים ואנתרופולוגים עוד לא עמדו על מלוא יכולותיו.

Habitat-homo-sapiens.svgמפת התפוצה של היונק מסוג "אדם" (למעלה). של הדוב הסורי (מימין למטה) ושל הטיגריס הסיבירי (למטה משמאל). מתוך ויקיפדיה

Syrian_Brown_Bear_Distribution  1280px-Panthera_tigris_altaica_dark_world

את המפות המעניינות האלה מצאתי לא באתרי המפות המשעשעות שכבר סקרתי לא פעם. מסתבר שגם ויקיפדיה השבלונית והיבשושית לכאורה, יכולה לספק תובנות מעניינות מאוד, אם יודעים איפה להסתכל. המפה הגדולה העליונה היא "מפת התפוצה של המין האנושי" והיא מופיעה בערך "אדם". בוויקיפדיה המפה משקפת את תפוצת בעל-החיים הקרוי "אדם". מה שיפה במפה הזאת היא השוויוניות הגמורה בהתייחסות ל"אדם" (מין יונק בשם המדעי הומו סאפייינס סאפיינס) בהשוואה למפות של בעלי-חיים אחרים, כמו הטיגריס הסיבירי, הדוב הסורי, הפיל או הלוויתן. בשביל ויקיפדיה – כולם בסך הכל בעלי חיים ממחלקת היונקים.
האדם, נזר הבריאה כביכול, שליט העולם הבלתי מעורער – הוא עוד יונק, שתפוצתו אמנם רבה והוא איננו נמצא בסכנת הכחדה (על פי סולם שהמציא אותו האדם עצמו, ולא דוב הנמלים הענק למשל), אבל הוא בסך הכל, על פי ויקיפדיה, "מין או תת-מין של יונקים השייך למשפחת ההומינידים, היחיד מהסוג Homo ששרד עד ימינו".

השר פירון_ויקימדיה

Man Wiki Italiano De Vinciלא שזו תגלית מדהימה, עבור מי שהתחנך על תורת האבולוציה של דרווין (ראו אותו למעלה באיור האבולוציוני המפורסם יושב בכורסת המונדיאל), ושל שר החינוך פירון, שהשבוע בדיוק נפגש עם נציגי קרן ויקימדיה כדי לחזק את הקשר עם תומכי האבולוציה המוזרים האלה. (ראו בתמונת היחצנות הפייסבוקית למעלה את החבורה עומדת כרקע לעמוד השער של ויקיפדיה, כשעל דש חולצתו של שר החינוך מוקרנות  באופן מקרי דווקא המילים: "בוצע אך יש שגיאות…").

לשוויוניות והאחידות שבהן מתייחסת אנציקלופדית הרשת אל כל בעלי החיים בעולמנו יש יופי מדעי חתרני במקצת. זהו יופי ששם אותנו בני האדם – ממציאי הדת והמדינה והכתב והאינטרנט – בשורה אחת עם העורב והשועל והפיל והעכבר.
אין אחידות בייצוג הוויזואלי של האדם בוויקיפדיות בשפות השונות. בוויקיפדיה בעברית בחרו לשים כייצוג ויזואלי של האדם, זוג נחמד בלבוש מסורתי, שנראה ממזרח אסיה, והוא המסמל את המין האנושי כולו. בהרבה גרסאות אחרות בחרו כייצוג ליונק מסוג "אדם" לשים את הדמויות הסימבוליות, זכר ונקבה ללא לבוש, כפי שהודפסו על גבי לוח אלומיניום, במה שנקרא "דיסקית פיוניר" שנשלחה לחלל על רכבי החלל פיוניר 10 ו-11 ב-1972. האיור עוצב כדי לתאר למינים אחרים ביקום כולו, איך נראים היונקים שליטי כדור הארץ (או בלשון ויקיפדיה: "להעביר מסר מהאנושות לחוצנים תבוניים").
יש ויקיפדיות אחרות, נועזות יותר המציגות אדם ואישה לבנים עירומים כביום היוולדם, מלפנים ומאחור, ממש כאילו היה האדם שימפנזה או חמור הבר. הגרמנים מציגים כנציג האנושות ציור של קארל פון לינה, זואולוג ובוטנאי שבדי, מייסד שיטת המיון המדעית לעולם החי, שחי במאה ה-18. האיטלקים דווקא נועזים מאוד ומציגים משפחת נודיסטים, אבא אמא וילד, יוצאים מהים בלבוש אדם וחווה (הם נראו לי נועזים מדי ואפילו בלי פיקסלים במקומות המתאימים – כך שתסתפקו בקישור). כמובן שהם לא שוכחים לצרף גם את האיור המופתי של דה וינצ'י המופיע כאן למעלה.

Man Wiki Russian Mensch Wiki Human_Body_02
דמות האדם בויקיפדיות הרוסית והגרמנית

וכרגיל באידיש זה הכי מצחיק. כך כתוב על המין האנושי בוויקיפעדיע ביידיש (יש דבר כזה) ובלי אף תמונה. שימו לב למטה לכינויים החביבים המוכרים גם למי שכמוני אינו דובר את השפה: "בובאלע, קינד, יונגערמאן, זיידע ואלטער איד – כולם נציגים מדעיים של המין האנושי ביידיש!

מענטש- פון-וויקיפעדיע

לשם השוואת הערכים של היונקים השונים תראו שהדוב הסורי החום, הטיגריס הסיבירי, הלוויתן גדול הסנפיר והאדם – כולם קיבלו יחס דומה ושווה בדפי אנציקלופדיית הרשת החופשית, זו ששר החינוך שלנו ממליץ עליה לתלמידים ולמורים.

דוב חום סורי טיגריס ולויתן גדול סנפיר אדם ויקיפדיה

אם תשאלו אותי הייתי הופך את דפי בעלי החיים האלה במבנה האחיד הזה – מחמור הבר ועד האדם – לאטלס החיות הגדול ומפיץ אותו בכל בתי הספר היסודיים, ואולי אפילו בגנים – למען ידעו גורי-האדם הרכים, הלומדים במערכת החינוך של ההומו סאפיינס (סאפיינס) ושל מדינת ישראל, שעם כל הכבוד להמצאת האלף-בית והאייפד ולעוד המצאות שהמוח האנושי המציא מאז התפצלנו מהומו ארקטוס, בסופו של דבר מדובר על יונק אחד, די קטן מממלכת בעלי החיים / מערכת המיתרניים / מחלקת היונקים / משפחת ההומינידים / שבט ההומיניניים / סוג האדם / מין האדם הנבון. לא פחות, אבל גם לא יותר. ובינינו ובין השימפנזה והלוויתן והפיל מפרידים בסך הכל כמה כרומוזומים או סנפיר וחדק.

ורצוי שיידע כל גור אדם, שאמנם לפני כמה עשרות אלפי שנים השתלטנו על העולם, אבל אנחנו רק עוד מין אחד בין כל חיות תבל. נכון שהמין הזה איננו נתון בסכנת הכחדה, על-פי מדדי האיגוד הבינלאומי לשימור הטבע, אבל כבר הוכחנו לפני 70 שנה שאין לנו שום בעיה להכחיד, בכוחותינו הפיזיים ובמוחותינו המשוכללים והמפותלים, את כל כדור הארץ עם כל החי והצומח שלו.
ובסופו של דבר, אם לא מדברים על צבים ולטאות ונחשים וציפורים, כולנו שייכים למחלקת היונקים – מהעכבר ועד הפיל והאדם. וכפי שאמר לי בנעוריי א"א, המורה הארגנטינאי שלי לסדרוּת-יד: "מי שלא צועק לא יונק!" (בספרדית זה יותר מצחיק).
קדימה מסי, תראה לשאר היונקים במה נבדל האדם מהדוב (הסורי)!

(וראו גם לסיום, את הדודל המקפץ של היום, עם שש אותיות הלוגו הצבעוני של גוגל מקפצות כאחד האדם בהריען לפתיחת משחקי המונדיאל שהמציא ההומו סאפיינס לפני 84 שנה). שיהיה מונדיאל שמח, בני-אדם!
google-world-cup-doodle

 

 

 

 

 

__________
לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, בדפי הארכיון, הכוללים כל אחד 200 רשומות.
קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס.

פוסט זה פורסם בקטגוריה בעלי חיים, היסטוריה, מדע וטכנולוגיה, מפות, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על האדם שבמונדיאל ינצח ||| מסתבר שאנחנו לא מין כזה מיוחד כמו שחושבים

  1. סמדר הגיב:

    שנאמר: דע מאין באת ולאן אתה הולך ולפני מי אתה עתיד ליתן דין וחשבון:
    באת מטיפה סרוחה של איזה אוסטרולפיתקוס מתקופת הפליוקן, ואתה הולך למקום רימה ותולעה של איזה סייבורג עתידי. ואתה עתיד ליתן את הדין לפני מלך מלכי המלכים: גוגל (כך על פי מעשיהו לייבניץ, ביוטיוב שצירפת בהתחלה – פשוט נפלתי ברצפה מצחוק…)
    מה שבטוח – בין לבין, את רוב זמנך עלי אדמות אתה מבלה במצב שימור שבין "קרוב לאיום" ל"בסכנת הכחדה (עצמית) חמורה".
    קדימה מסי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.