הנבחרת של זאב ||| סיפור על קריקטורות מקוריות שעוד לא ראיתם

עידכונים ממחסן הספרים: לכאורה סיפורי מונדיאל,  ובעצם הרבה יותר מזה!
עם סיום שלב שמינית הגמר 2014 ובחירת שמונה הנבחרות המובילות בעולם.

72074את הסיפור המעניין הזה אפשר לספר מכמה זוויות: זאב והמעריץ הצעיר, זאב ומונדיאל 1970, ואולי גם סיפורם של ספר חשוב שאיבדתי מזמן, וחוברת לא פחות חשובה שמצאתי השבוע.
את זאב (יעקב פרקש) בכיר הקריקטוריסטים הישראליים, חתן פרס ישראל ועוד פרסים מכובדים רבים אחרים, הערצתי עוד כשהייתי ילד. קצת אחר כך, כשזאב צייר את עמוד הקריקטורות "על כל פנים" ב"הארץ", הייתי מתעמק בעמוד המצויר דקות ארוכות ומנסה לפענח את התמונה הגדולה. וגם את הפרטים הסמויים הרבים שהיו תמיד חבויים בתוך שלל הדמויות שמילאו את כפולת העמודים המשעשעת והמחכימה.

פעם, בשבוע הספר בתחילת שנות השבעים, ניגשתי לדוכן הספרים כדי לרכוש את אוסף הקריקטורות שיצא בספר, ששמו כשם העמוד של זאב: "על כל פנים". הקריקטוריסט המפורסם זאב, בכבודו ובעצמו עמד שם בצניעות וחתם לרוכשי הספר על הצד הפנימי של הכריכה. הוא כתב לי הקדשה: "ליגאל היקר מזאב" (או משהו דומה) והוסיף את ציור הפרוטרט העצמי המפורסם, עם האוזניים הגדולות, תשע השערות המתבדרות ומכחול הדיו הנוטף טיפות. לצערי הרב, כמו במקרים אחרים, איבדתי את הספר היקר הזה, עם ההקדשה של זאב, באחד המעברים שלי מבית לבית ועד היום לא מצאתי אותו.

וכאן מגיע הקטע המרכזי: לפני כמה חודשים קיבלתי בירושה מספר ספרי אמנות וגרפיקה. בין הספרים המהודרים נמצאה גם חוברת מאולתרת של קריקטורות מעיתונים שהודבקו על ידי אספן אלמוני בפורמט אלבומי גדול. עד השבוע לא עיינתי בדקדקנות בחוברת הזו, אבל ידעתי שיש שם הרבה עמודי עיתונות מצהיבים מודבקים, ובהם קריקטורות ישנות של זאב.

חוברת קריקטורות

השבוע, משום מה, החלטתי לדפדף בעמודי החוברת הישנה הזאת, ואת מה שמצאתי אפשר להגדיר כתגלית אמנותית גרפית של ממש! בין כל הדפים שעליהם מודבקות קריקטורות גזורות מעיתוני שנות השבעים (גולדה וספיר, ניקסון וברז'נייב, חוסיין וסאדאת, וגם רוחו של נאצר) מצאתי תגלית בעל ערך רב: אחת עשרה קריקטורות מקוריות(!) של "נבחרת העולם בכדורגל", המורכבת מהכדורגלנים המצטיינים של טורניר גביע העולם במקסיקו 1970 (המונדיאל היחידי של נבחרת ישראל עם הגול המפורסם של שפיגלר). ואיך אני יודע שאלה האורגינלים של ציוריו של זאב? במבט מקרוב, בעזרת זכוכית מגדלת, אפשר לראות את גווני השחור של הדיו של זאב ואפילו את תיקוני האיור המועטים שנעשו בצבע לבן. יש לי כאן אחד-עשר ציורים אוריגינליים של גדולי הכדורגלנים ששיחקו על השדה במקסיקו 1970 (ועוד שלושה של דמויות משדה הפוליטיקה). הציורים נגזרו ברשלנות, לצערי, על פי הצללית של הדמויות וכך ניזוק קצת הקו הווירטואוזי המוכר של מכחולו של זאב, הקריקטוריסט בעל הקו הגאוני. בכמה מקומות הוסיף האספן האלמוני קווים משלו, ובכל העמודים נוספו שמות השחקנים בכתב יד אמנותי שכזה. ולמרות הנזקים הקלים האלה, בפינות ובכנפי האיורים, יש כאן צירוף של גדולי הכדורגלנים של הימים ההם (וחלקם  גם של כל הזמנים) כפי שתוארו במכחולו של גדול הקריקטוריסטים של ישראל.

זאב_קריקטורות עיתון

בנבחרת העולם של 1970 השתתפו כוכבים ענקיים, שעד היום שמותיהם זכורים לי ולכל חובב כדורגל ותיק. חלקם היו, כאמור, מהגדולים ביותר שרצו ובעטו על מגרשי גביעי העולם: השוער גורדון בנקס האנגלי, הבלם פרנץ בקנבאואר מגרמניה, האיטלקים ריווה, ריוורה ופקאטי, המפציץ, מלך השערים של כל הזמנים עד 2006, גרד מילר (להבדיל ממולר, המפציץ הנוכחי) המצויר על ידי זאב כמפציץ של ממש עם רגל-תותח, פשוטו כמשמעו. הקיצוני הברזילאי ז'אירזיניו ומעל כולם – פלה, גדול שחקני הכדורגל בכל הזמנים (ויסלחו לי אוהדי ארגנטינה עם מארדונה ו"יד האלוהים שלו").

אני מציג כאן את הקריקטורות של כל אחד-עשר המופלאים של 1970. תוכלו להגדיל כל קריקטורה בלחיצה ולהתבונן בקווי המכחול הווירטואוזיים של זאב (וגם בכמה מה"תיקונים" והתוספות של האספן האלמוני). ואם מישהו ממשפחתו של זאב או מאוצרי המוזיאון לקריקטורה וקומיקס, יחשוב שמקומן של הקריקטורות שגיליתי השבוע באקראי (אחרי שהיו חבויות ונסתרות במשך 44 שנים) צריך להיות עם יתר העבודות באוסף של זאב – אשמח להעביר אותן לשם.

זאב_גורדון בנקס

  

 

 

 זאב_זאירזיניו

ולסיום –  שלוש קריקטורות נוספות של זאב מתוך חוברת האוסף. גם הן נראות לי כאיורים מקוריים של זאב: גיבורי התקופה – משה דיין האיש והעתיקות (עם תוספת כיתובים אניגמטיים-משהו, של האספן האלמוני), אלון, אבן, גולדה ו… דה-גול.
ומי יצייר לנו את גדולי השחקנים של מונדיאל 2014? ימים יגידו, ואולי הם גם יגידו מי יהיה האספן האלמוני (שאולי עוד לא נולד) שימצא את הקריקטורות האלה בשנת 2058.

זאב_דיין אלון אבן גולדה

זאב_דה גול זאב_משה דיין

_______

לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.

 קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה איורים, היסטוריה, ספרים, עם התגים , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

9 תגובות על הנבחרת של זאב ||| סיפור על קריקטורות מקוריות שעוד לא ראיתם

 1. יובל בר הגיב:

  יגאל. נדמה לי שהקווים ונקודות הנוכחי הוא במיוחד בשבילי אז קודם כל תודה רבה על העלאתם באוב של קרל היינץ שנלינגר, נער הזהב ריברה וחבריהם
  מאחר ומונדיאל (גביע עולמי אז) 1970 היה הראשון שלי (ב- 66 רק שמעתי בבי.בי.סי את הגמר) אני זוכר כל קריקטורה של נבחרת העולם וגם של שחקנים נוספים וגם הרכבים שלמים של נבחרות ששיחקו והרבה תוצאות גם משלב הבתים
  מ- 1970 אני זוכר יותר פרטים מכל המונדיאלים שבאו אחריו. נראה שהדבר החסר ביותר היום הם הקריקטורות האלו של הגאון זאב. במיוחד אלו של שלישיית השינים וטלבי וויסוקר רוזן ושייע, היו זמנים. האמת שלפעמים אני מתגעגע לקריקטורות האלו פשוט מאסטר פיס!
  וכמובן ברזיל של 70 שנחשבת עד היום לטובה אי פעם בתולדות המונדיאלים היא עבורי הקבוצה האולטימטיבית מפליקס בשער, בריטו ופיאצה המגינים קרלוס אלברטו ואוורלדו במרכז ההגנה ריבילינו, קלודואלדו וגרסון במרכז וז'אירזיניו פלה וטוסטאו בחוד. אלופים אחד אחד. פעם היה כדורגל אחר. היום אני נרדם אחרי 30 דקות מאופסות
  ואז אני חולם ששדר אנגלי אולטימטיבי יצרח למיקרופון
  rivilino – waht a goal

  • igalz הגיב:

   יובל, תודה על ההרחבה. אני כמובן לא זכרתי את כל השמות שאתה ציינת וזאב צייר. שנלינגר, שהאספן האלמוני קרא לו שלינגר וק. ת. ניוטון לא אמרו לי הרבה. אבל כנראה טוב עשיתי שהעליתי את הקריקטורות הנהדרות לרשת, כי כשחיפשתי את הקריקטורה שהזכרת על שלישיית השינים – לא מצאתי דבר ברשת. אבל את גביע העולם 1970 עם הקריקטורות ש"נתגלו" ושרק אתמול העליתי – מצאתי גם מצאתי. אז אולי נסתפק בקריקטורה של זאב עם מכבי ת"א בשנות השבעים של ברודי, ברקוביץ (מ.י.ק.י.) וארואסטי.

 2. רמי חרובי הגיב:

  יגאל ידידי
  בשעה זו יירטה "כיפת ברזל" טילים שנורו אל שמי ישראל…
  "טילי קנזיס" – כמופיע באחד מאיורי זאב ששלחת

  • igalz הגיב:

   מאז ימי מלחמת ההתשה בסוף שנות ה-60 (כמופיע בקריקטורה של זאב), עם גולדה וניקסון והטילים הסובייטיים – דבר לא נשתנה.
   עדיין יורים עלינו טילים – ואורי גלר עם כל ה"טילי-קנזיס" שלו (וגם עם הפרסומת של פיקוד העורף) לא עוזר יותר מדיי. אולי צריך להחליף את הקוסם?

 3. הגשש החיוור הגיב:

  מאיפה המחברת?

 4. נמרוד הגיב:

  20 שנה אחרי – אריק אנשטיין- ואלה שמות http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%95%D7%90%D7%9C%D7%94_%D7%A9%D7%9E%D7%95%D7%AA
  וגם מיוטיוב- הביצוע עצמו https://www.youtube.com/watch?v=LFM0WbOQ6Ak

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.