כביסה עדינה ||| גופיות, חולצות גרביים, מגבות ומכנסיים בצוק איתן

מגבות מרחב מוגןהגיע הזמן לספר משהו בשבחי הכביסה והמכבסה שלנו. כל מי שאי-פעם גר קצת בקיבוץ יודע שאחד המוסדות החשובים ביותר בקיבוץ הוא המכבסה ומחסן הבגדים. עד כדי כך הוא חשוב שבקיבוצי השוה"צ קוראים לו "קומונה", כאילו הוא מגלם בתוכו את תמצית עקרון השיתוף. אצלנו זו אמנם סתם "מכבסה" ו"מחסן בגדים" – אבל זה לא מפחית במאומה מחשיבות מוסדות הבגד האלה.
מוצאי שבת ובוקר יום א' הם הזמנים של מה שנקרא אצלנו טקס "זריקת הכביסה". עשרות ומאות נציגים מובחרים ממשפחות הכפר ממהרים, רכובים על גבי אופניים, קלנועיות ורכבי שטח, אל אחורי המכבסה, כדי להביא את שקי הכביסה המלוכלכת אל נקודת האיסוף המרכזית ושם לעסוק במלאכת המיון המסורתית והמסובכת.

פנימי בהחלט כביסהעבור אנשי הקיבוץ הוותיקים הדילמה הקלאסית של מוצאי-שבת: לאיזה תא יש "לזרוק" את מכנסי הערב הכהים העשויים מבד סינתטי עשויה לגרום להתלבטות קיומית ממש. מגוון התאים, עם החלוקה השרירותית: "סינתטי כהה", "שקיות עם תוכן בהיר" או "מגבות קטנות" – עשוי לבלבל אפילו מכונת מיון אוטומטית משוכללת. עד כדי כך הבעיה רצינית שכבר לפני יותר משנות דור זכה הנושא לכיסוי בספר הקריקטורות הקלאסי "פנימי בהחלט" של דן גלברט, שהיה בזמנו חבר קיבוץ אלונים. בקריקטורה הישנה נראה חבר קיבוץ, כפי שנהגו לציירו בשנות ה-50, עומד אובד עצות ומתלבט באיזה תא יבחר לשים את הפיז'מה-טריקו הצבעונית.

סינתטי כהה מרחב המוגן  שקיות למרחב המוגן

תאי כביסה מרחב מוגן  מצעים לבן מרחב מוגן

והנה במבצע האחרון של "צוק איתן" נוספו לשלטי תאי-הכביסה הרבים גם שלטים מעודכנים של "מרחב מוגן". ואנשי המכבסה האמיצים – שהפעילו במהלך המבצע את מכונות הכביסה במשמרות ארוכות על מנת להספיק לכבס את כל הבגדים של החיילים הרבים ששהו אצלנו – לא שכחו גם את הסכנה האפשרית המרחפת על ממייני הכביסה של מוצ"ש. סכנת טילים ופצמ"רים שלפעמים היא אפילו מוחשית יותר מהסכנה של ימי רגיעה: לטעות ולשים את שקית הלבנים הכהים בתוך תא הכביסה הבהירה (ולהשחיר בכך את הלבנים של חצי מבני הכפר). במקרה של אזעקת "צבע אדום" (שאין לו תא משלו) – נקראו ממייני הכביסה בעיתות הלחימה ללכת עד קצה קיר תאי-הכביסה, מעבר למגבות ולמצעים הבהירים אפילו, ושם לרדת אל המרחב המוגן שאחרי המצעים הכהים, אי-שם בין מכונות הכביסה הענקיות.

פנימי בהחלט מחסנאיתונושא משלים המלווה גם הוא את חברי הקיבוץ משחר נעוריהם הוא עניין מחסן הבגדים ומספרי הכביסה. כידוע לכל מי ששהה בקיבוץ כמה שבועות – לכל חבר ותושב ובמב"ח יש מספר כביסה סידורי המוצמד בטכנולוגיה מתוחכמת של הדבקה אל כל בגד שהולך לכביסה. המספר הזה לא נופל בחשיבותו ממספר תעודת הזהות או מהמספר האישי הצבאי.
בקריקטורה ישנה נוספת של דן אפשר לראות את עובדת מחסן-הבגדים מזהה כל חבר שהולך בשבילי הקיבוץ על פי מספר הכביסה שלו (ולא כאן המקום לפרט את אוצרות המידע וצינורות ההפצה הנוספים שיש לעובדות-המחסן האלה).

בארי 227ולסיום, לא אתאפק ואביא כאן מידע בלעדי שעד היום, ובמהלך כל מבצע "צוק איתן", נשמר בסיווג "סודי ביותר". סודי אפילו יותר ממספר המנהרות וכמות הנפילות והאזעקות שירדו על הכפר שלנו. עכשיו כבר מותר לגלות: לכל ישוב בארץ, ובעיקר ב"עוטף עזה" חולקו מספרים סידוריים מטעם פיקוד העורף. אתם יודעים, המספרים על הפסים הכתומים האלה שריצדו על המסך כל הקיץ האחרון והפכו לחלק בלתי נפרד מההצגה הטלוויזיונית. ובכן, רצה הגורל (או שאולי אין כאן שום מקריות אלא התערבות שמימית) שנפל בגורל הכפר שלי לקבל בדיוק את מספר הכביסה שלנו: 227. המספר הזה מלווה אותנו הרבה לפני עליית החמאס לשלטון בעזה ולפני שדרוג תאי-הכביסה. בעצם הוא המספר שלנו מאז שהתקבלנו כלקוחות במחסן-בגדים. ושמחנו לראות שבפיקוד העורף כנראה התחשבו בזה. כך שברגע שמופיעים על המסך הפס הכתום עם המספר "227", ועוד לפני שהקריינים אומרים במין רוטינה שגרתית "אזעקה בבארי, אזעקה בבארי", ולעתים אפילו עוד לפני כריזת ה"צבע-אדום-צבע-אדום", ובמקרים מסוימים אפילו לפני הנפילה – אנחנו כבר יודעים שהפעם "זה אצלנו". (הם כנראה מנסים לטווח את תא הכביסה שלנו שמספרו 227, אבל עד עכשיו זה לא הצליח להם וכל המגבות והמכנסיים שלנו שבו בשלום מהכביסה).

תא כביסה 227  תאי כביסה

עוטף עזה-227  שטיחוני מקלחת 227

מה זה אומר על איתנות העורף ועל איכות הכביסה העדינה? אין לי מושג, אבל כבר אמר מישהו שאין מקריות בחיים. לכן לא פנינו לפיקוד העורף בבקשה להחליף את המספר, וגם במחסן בגדים זה לא כל-כך פשוט לקבל מספר חלופי.
עד כאן בנושא כביסה ואזעקות, אנחנו מקווים שבעוד שבועיים, כשיסתיים פסק-הזמן שהממשלה שלנו השיגה בצורה לא לגמרי ברורה, נישאר רק עם דילמת תאי הכביסה: "סינתטי בהיר או כהה" (לא כולל "צבע אדום"), אבל זה לא תלוי בנו ובעובדי המכבסה והמחסן (ואולי גם לא בממשלה שלנו).

_______
לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.

קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה בית ומשפחה, צבא וביטחון, קיבוץ, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

9 תגובות על כביסה עדינה ||| גופיות, חולצות גרביים, מגבות ומכנסיים בצוק איתן

 1. סמדר הגיב:

  מה "גורל", איפה "התערבות שמימית"?! באמת נראה לך שמדובר בכוח עליון?
  חשפת פה סוד מסווג ביותר. על פי ההיערכות החדשה של פיקוד העורף, לא רק שכל ישוב קיבל מספר אישי, אלא שבימים אלה מותקנת מערכת התראה עוד יותר משוכללת, שתבוא לידי ביטוי מלא כבר בסבב הקרוב: אזעקת צבע אדום תופעל, בסלולר כנראה, רק עבור מי שתא הבגדים שלו עומד לחטוף פגיעה ישירה! כל מה שהוא לא אותו תא ספציפי – ייחשב שטחים פתוחים.
  זה די מרגיע לדעת שבפעם הבאה כאשר תופיע הכתובית הטורדנית על הפס הכתום עם הכיתוב "עוטף עזה 227" – אני, למשל, אוכל להישאר אדישה לגמרי ולא לרוץ לשום ממ"ד ב-15 שניות (כי זה לא דומה בכלל ל"עוטף עזה 466"!). להיפך, אוכל דווקא לצאת החוצה בחדוות אקשן, ולהסתכל על השמיים לחפש יירוטים של כיפת ברזל, כפי שהדבר נהוג במרחב גוש דן.

  ברור שהממונים על בטחוננו צוברים ניסיון ומשתפרים מסבב לסבב, למרות שלדעתי "שטיחוני מקלחת הם עדיין שטיחים", ולבעיית "השארת פריטים על הספסל" – פקע"ר טרם מצא מענה הולם.

  • igalz הגיב:

   אני דווקא חשבתי על אפליקציה של ימי שלום: האפליקציה תתריע כל פעם שהמגבות (הקטנות) והמצעים (הכהים) מכובסים, מגוהצים ומקופלים בתא במחסן הבגדים (227 למשל), וכך לא נצטרך לנחש: "יש לי כביסה נקיה או אין עדיין" ונחסוך הרבה הליכות ונסיעות מיותרות. אפליקציה הכרחית, נדמה לי.

 2. משונה שמכל הדברים שנעלמו בקיבוץ, הכביסה דווקא נשארה משותפת. מעניין אם יש בזה לפחות חסכון כספי או אקולוגי, כי זה נשמע די מטריח להוציא ולהחזיר כל פעם את הכביסה מהבית.

  • igalz הגיב:

   רוזה, עוד לא הבנת שאצלנו זה לא מה שמספרים לך בתקשורת? חדר-אוכל משותף והאוכל חופשי. הבריכה בחינם, המכוניות של כולם, והמכבסה בכלל לא מטריחה. לכבס מצעים (בהירים וכהים!) ומגבות (גדולות וקטנות!) זה לא עסק כזה פשוט בבית. שמעתי שגם במקומות שונים באירופה כבר עושים שת"פים במכוניות ואולי בקרוב גם במכבסות. חוץ מזה, כרגיל לא התייחסת לנושא העיקרי של מצב החירום הביטחוני במכבסה, בדרום ובעולם.

  • igalz הגיב:

   חס וחלילה שאני אכעס עליך, מגיבת הזהב הוותיקה. רק ניסיתי לעמוד על כבוד התנועה והמכבסה. וזה שאת מוצאת בכל תגובה זווית מקורית תורם עומק מיוחד לבלוג שמלאו לו שנתיים החודש (בהזדמנות, מזל טוב לכולנו, כותבים/ות ומגיבים/ות).

 3. יוני הגיב:

  בדרך כלל מגבות שייכות לכביסה צבעונית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.