קרב שין בשין ||| על עוגת יום ההולדת ההפוכה של נתניהו

יום הולדת 65לראש הממשלה היה אתמול יומולדת והשמחה בלשכתו הייתה גדולה ("גם קרי התקשר לברך!"). בימינו הדבר הכי חשוב הוא לחגוג בדף הפייסבוק, ובאמת לשכת העיתונות הממשלתית העלתה אלבום תמונות קצר של החגיגות המתוקות עם בלונים ויין ועוגה. וכראוי למנהיג שיש לו יותר ממיליון אוהבי-פייסבוק, וכנראה עוד כמה מיליוני אוהבי-וואטסאפ וטוויטר – ועוד כמה אוהבים מהשטח, מהשוק ומאמריקה – אנשים רבים ברכו את נתניהו בתגובות בעמוד שלו: "מזל טוב לאיש מספר אחת אשר שומר על הארץ המובטחת…", "מזל טוב לראש הממשלה הכי טוב בעולם", וכיו"ב דברי שבח אוהבים וממותקים.

עוגת יומולדת נתניהו 2014

שין עוגת יומולדתגם אנחנו מצטרפים, כמובן, לברכות: "שיהיה בריא ושיאכל הרבה עוגות ופירות יבשים" וכל זה. אבל מה שהפריע לי, קטנוני וזוטולוג-של-טיפוגרפיה שכמוני, בכל המסיבה הצנועה הזאת הייתה דווקא האות ש' שעל גבי עוגת היומולדת עתירת הקלוריות של רה"מ. פעמיים היא הופיעה בברכה המתוקה ופעמיים עם מקל אמצעי הפוך! ולא די בזאת, כשחיפשתי בגוגל עוגות קודמות להשוואה, מצאתי שגם בעוגה מלפני שנתיים, כשחגג רה"מ 63, ה-ש' הייתה הפוכה! כלומר יש כאן שיטה, שאם לא ננסה להילחם בה עוד עשויה להפוך לנורמה טיפוגרפית. כי ממי הציבור לומד צורתה של אות (וגם דברים מקולקלים אחרים) אם לא מלשכת ראש הממשלה.

עוגת יומולדת נתניהו 2012

כדי להיות הוגן הבאתי כאן שתי עוגות נוספות שמצאתי בגוגל מ-2011 ו-2012 (כמה שנים הוא כבר יושב שם, מנהל את המדינה ואוכל עוגות עם פרחים ורודים?). בעוגות האלה האותיות יחסית בסדר. הריווח בין האותיות והמילים אמנם קצת משובש בעוגה הימנית – אבל לא מוכרחים להיתפס לקטנות כשמדובר בעוגות כל-כך חשובות.

עוגת יומולדת נתניהו 2011  עוגת יומולדת נתניהו פקער 2012

כמובן שאינני חושד בביבי שאינו יודע צורת שין מהי (למרות שהיא האות הפותחת בביטוי "שלום-שמלום" שאיננו תחום עניינו), וגם לא סביר ששרה היא שהכינה את העוגה, אבל ייקח נא הממונה על העוגות במשרד ראש-הממשלה אל תשומת ליבו את הדוגמאות הטיפוגרפיות הפחות ממותקות שאביא כאן ואולי בשנה הבאה יתוקן המחדל הקטן.

PhoenicianS-01האות ש' התפתחה מהאות הפיניקית דמוית האות W והיא סימלה במקור את המילה "שיניים". היא נמנית עם חמש האותיות השיניות זסצר"ש, (כלשונה הבהירה של ויקיפדיה: מבחינה פונולוגית ש' ימנית מייצגת עיצור בתר-מכתשי, חוכך, אטום) ובכל הגופנים העבריים היא מעוצבת כך שה"מקל" האמצעי אנכי, או נוטה קצת ימינה ומחובר למקל השמאלי של האות או לבסיסה. כמו שאפשר לראות במקבץ הדוגמאות של הפונטים הקלאסיים האלה:

שינים סריפיים
פונטים קלאסיים "נכונים". מימין לשמאל מלמעלה למטה: פרנק-ריהל, דרוגולין (מרגליות), הדסה, שוקן, קורן, דוד, אביב (ארבל), נרקיס בלוק, נרקיס תם, דרום-מערב

שינים ישרים
פונטים קלאסיים עם "מקל" אמצעי ישר: מרים, חיים, אהרוני, ספיר

בימינו נפוצים גם גופנים בהם המקל האמצעי של ה-ש' איננו מחובר בכלל (כמו באות "אורון" החלוצית), אבל אף פעם לא נהוג לחבר את המקל הזה אל החלק הימני של האות. בחיבור כזה מתקבלת בעצם שין הפוכה, שכאילו פוסעת משמאל לימין, הפוך מכל חברותיה לשורה.


שינים עם רווח
פונטים עם "מקל" מנותק: הצבי, נרקיס קלאסי, נרקיסים, אורון, ספיר, בלנדר

שין קומיקס(הערה זוטולוגית: בפונטים מסוימים המנסים להיות שובבניים-חובבניים, כמו האות "קומיקס" של מסטרפונט, מותרת הסטייה הימנית הזאת) ראו דוגמא כאן משמאל.

שינים סריפיים הפוכים

ואם מלשכת ראש הממשלה יוצאת, ובאופן שיטתי כפי שראינו, בשורת ה"שין ההפוכה" מה הפלא שהעם נעשה יותר ויותר ימני. גם אם הדרך הזאת, לפחות מבחינה טיפוגרפית, נחשבת מוטעית לחלוטין (כפי שאפשר לראות בדוגמאות שמימין).

ולסיום, נאחל לראש-הממשלה מזל טוב ושפע ברכות ונקווה שבשנה הבאה, כשתגיע שעת השין הוא יידע להבחין בין ימין לשמאל, לפחות באות ש' ויפסיק להטעות את העם (שכידוע, כיוון האותיות וגם כיוון השלום – מעניין את רובו כשלג דאשתקד).

לאן אתה חושב שאתה הולך

_______
לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, בדפי הארכיון, הכוללים כל אחד 200 רשומות.
קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה טיפוגרפיה, פוליטיקה, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

10 תגובות על קרב שין בשין ||| על עוגת יום ההולדת ההפוכה של נתניהו

 1. אסתר הגיב:

  האם יש קשר בין העובדה שראש הממשלה איטר יד ימינו לבין הש' ההפוכה? והאם הכותב שאב השראה מהסיפור "עלילות פרדיננד פדהצור הראשון בקיצור"?

  • igalz הגיב:

   בקשר ל"איטר יד ימינו" כבר כתבתי פוסט שלם לא מזמן, כשרה"מ לימד את ילדי כיתה א' בשדרות איך כותבים "שלום כיתה א'".
   וגם על פרדיננד פדהצור והמשתמע מסיפורו כבר כתבתי (עם דפים וציורים מהספר).
   כנראה שכיסיתי כבר את כל הנושאים וסתם אני נטפל, כהרגלי, לזוטות

 2. יעל הגיב:

  הש׳ ההפוכה אינה שגיאה שנובעת מבורות. היא אמת נכונה שצפה למעלה מבלי משים. ראש הממשלה באמת ממוקם הפוך במשוואה. הוא עומד עם פניו לעבר הכיוון ההפוך, אל עצמו, ולא עם פניו אל העם שבחר בו. כך מצוקות הציבור נסתרות מעיניו.

 3. רפי מוזס הגיב:

  לראש הממשלה היה אתמול יום הולדת, לא הייתה. 🙂

  • igalz הגיב:

   תודה על התיקון, רפי. חשבתי על "מסיבת-יומולדת" אז יצא ככה. טוב שמגיבים ומתקנים, כמו שאני השתדלתי לתקן את העוגה של השנה הבאה.

 4. רפי מוזס הגיב:

  זוקף אגודל לעומתך. 🙂

 5. סמדר הגיב:

  רק לפני כמה פוסטים הראית לנו שהוא דווקא כן יודע לרשום ש' כמו שצריך, כשהוא מאוד רוצה.
  כנראה מישהו כאן לא מאוד רצה, וברור שצריך להתאמץ קצת יותר. ששששלום עושים עם אויבים (או עם בצק סוכר, שזה בעצם אותו דבר).

  • igalz הגיב:

   נכון. אני עוסק יותר מדי בכותרות שעוסקות יותר מדי בנתניהו. לא ה-ש' של העוגה של נתניהו מעכב את השלום. אבל אני מבין רק באותיות (וגם זה רק עד גבול מסוים).

 6. צחי דבורי הגיב:

  הייתי שמח לספק פה תגובה מצויינת לפוסט הזה אבל אין לי. העבר לקוראייך את התנצלותי בבקשה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.