כוכבים ותקלות ||| סיפור על הסכם שלום מוצלח וכרטיס טלכרט פחות מוצלח

היום לפני 20 שנה בדיוק(!) נחתם הסכם השלום בין ישראל לירדן. משום מה האירוע ההיסטורי הזה (בלי שום ציניות ובלי מרכאות) עבר היום בדממה כמעט מוחלטת (מלבד איזו תזכורת שראיתי בוואלה במסגרת "חמישה דברים שאתם צריכים לדעת היום", סעיף אחד לפני המשחק החשוב של צ'לסי מול מנצ'סטר יונייטד שיתקיים הערב והוא ודאי חשוב הרבה יותר).
בניגוד לסיפורים היסטוריים יותר רחוקים עליהם התעכבתי, האירוע הזה לא קרה כל-כך מזמן. רובכם ודאי זוכרים היטב את טקס החתימה שנערך באוהל שהוקם במעבר הגבול בערבה, צפונה לאילת, ואת סופת החול שהביאה את הנשיא קלינטון לדמוע מול מצלמות הטלוויזיה. הנשיא האמריקאי הגבוה ההוא (שהיה לא פחות אובססיבי ממזכיר המדינה קרי בניסיונותיו להביא שלום באזורנו) חיבק את יצחק רבין ראש הממשלה הישראלי, ואת המלך הירדני חוסיין וגם את הנשיא הישראלי עזר וייצמן, ואת שמעון פרס (כולם כבר זיכרונם לברכה, חוץ מפרס יבדל"א, וגם קלינטון, כמובן).

הסכם השלום ישראל-ירדן 1994

האנקדוטה שבגללה החלטתי לציין גם כאן את התאריך ההיסטורי קשורה בכרטיסי חיוג "טלכרט" דווקא. באותו זמן ב-1994 ניסינו לקדם את מכונת הדפסת הכרטיסים המתקדמת היפנית שרכשו בדפוס שלנו. לכן, בהוראת ההנהלה השאפתנית ושוחרת השלום, שלחנו צלם-שליח הרחק לערבה כדי לתעד את הטקס ההיסטורי (לצערי שם הצלם לא נרשם ואם הוא קורא פוסט זה – אשמח להוסיף אותו).
הצלם חזר ובמצלמתו מספר תמונות של האישים המרכזיים שהשתתפו בטקס: רבין, חוסיין וקלינטון וגם הנשיא וייצמן, ומהם עיצבתי, בכמה דקות ובלי יותר מדי קומפוזיציות, את הכרטיס. הוא הודפס בזריזות רבה בכמה מאות עותקים אותם רצינו להציג לגורמים האחראים על הפקות כרטיסים בחברת בזק.

אלה היו ימים אחרים, ימים של תקווה גדולה, רגע לפני שהרוצח יגאל עמיר נכנס לתמונה ושינה את ההיסטוריה (ועכשיו לאט-לאט הוא הופך לגיבור-לאומי, ועוד מעט אולי גם הוא יזכה לכרטיס משלו). הכרטיסים שהדפסנו נשלחו יום אחרי הטקס למחלקת הטלכרטים של בזק. הם כמובן לא התרשמו במיוחד מהזריזות (ואולי גם מהקומפוזיציה הלא-סימטרית) ודחו את ההצעה. מאוחר יותר הוצע כרטיס נוסף עם גרפיקה סמלית של מפגש דגלי ישראל-ירדן (עיצב אותו סטודיו למל גלזר) וגם הוא, נדמה לי, לא הופק. כזכור לאספני טלכרטים מקצועיים יצא עוד קודם כרטיס אחר רשמי המתעד את לחיצת היד ההיסטורית של רבין והמלך חוסיין על מדשאות הבית הלבן ביולי 1994, כשקלינטון מוחא כפיים ביניהם.

טלכרט פגישה 1994 טלכרט בזק שלום ירדן-ישראל 1994

דגל ירדן נכון-לא נכוןמגן דוד שגויאבל כאן מתחילה האנקדוטה (שברשת מוגדרת "פאשלה"), והיא הרבה פחות משעשעת. גם בכרטיסים שלנו (שלמזלנו לא הודפסו באופן רשמי) וגם בכרטיס הרשמי של בזק, נפלה טעות מביכה בציור הדגל של ממלכת ירדן. מי שלא הכיר את הנושא ישמח ודאי ללמוד שהכוכב המופיע בדגל הירדני הוא כוכב עם 7 קודקודים. יש המפרשים אותו כ"כוכב האיסלאם" המסמל את שבעת היסודות שבקוראן. ויש הגורסים שהכוכב בן שבעה הקודקודים מסמל את שבעת האזורים של ירדן. והנה מתקנים אותי בתגובות (רוני ה.) ומסבירים ש"האסלאם בנוי על חמישה יסודות ("עמודים") ולא על שבעה. בויקיפדיה האנגלית יש הסברים אחרים: שבעת הפסוקים בפרק הראשון בקוראן; אחדות עמי ערב; שבע הגבעות שרבת עמון בנויה עליהן".
כך או כך, הכוכב בכרטיסים של בזק (וגם שלנו) הוא בן 8 קודקודים! טעות שאולי נראית לכם זניחה. אבל מה הייתם אומרים אם מישהו היה מצייר את דגל ישראל עם מגן דוד בן שבעה קודקודים, במקום שישה (ראו המחשה למעלה)? את הסיפור המלא על הפאשלה המביכה תוכלו לקרוא בפורום האספנות "קולקט".

במקרה שלנו, החיפזון הוא אולי מן השטן, אבל אפשר להתנחם שהכרטיס לא זכה להפצה רשמית (אם כי פעם ראיתי אותו באתר אספנות כלשהו שציין ששוויו 200 דולר!), אבל גם הכרטיסים הרשמיים של בזק הודפסו עם אותה טעות! מסתבר שאיטיות התגובה ואי-החיפזון לא בהכרח מונעים טעויות גרפיות מביכות. ולנו לא נותר אלא לסיים בידיעה שלפחות השלום עצמו (עם ירדן) לא התגלה כטעות, והלוואי ותהיה לנו האפשרות (לבזק ולדפוס בארי) להדפיס גם את כרטיס הסכם השלום שבו יופיעו אבו-מאזן, נתניהו ואובמה. ואז נשתדל יותר למצוא את הדגלים הנכונים של המדינות שישתתפו בטקס החתימה. נדמה לי שכבר אין יותר טלכרטים וגם אין יותר הסכמי שלום. הכל חלומות באספמיה. אבל, לפעמים, חלומות מתגשמים.

טלכרט המלך חוסיין 1999 טלכרט הסכם שלום דמיוני
כרטיס טלכרט רשמי של בזק שהופק עם פטירתו של המלך חוסיין ב-1999 (מימין), וכרטיס דימיוני של הסכם דימיוני שכנראה לא יופק בעשור הקרוב (משמאל).

שבוע טוב לכל אספני הטלכרטים והדגלים ולכל חולמי השלום (אם נשארו כאלה) באשר הם שם ואי-שם.

_______

לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, בדפי הארכיון, הכוללים כל אחד 200 רשומות.

קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה גרפיקה ממוחשבת, היסטוריה, פוליטיקה, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

14 תגובות על כוכבים ותקלות ||| סיפור על הסכם שלום מוצלח וכרטיס טלכרט פחות מוצלח

 1. צחי הגיב:

  זה בגלל שעבדת בלי תיק

 2. רוני ה. הגיב:

  ההסברים לשבעת הקודקודים של הכוכב הירדני לא מדויקים. האסלאם בנוי על חמישה יסודות ("עמודים") ולא על שבעה. בויקיפדיה האנגלית יש הסברים אחרים: שבעת הפסוקים בפרק הראשון בקוראן; אחדות עמי ערב; שבע הגבעות שרבת עמון בנויה עליהן.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Flag_of_Jordan

 3. סמדר הגיב:

  בזק עדיין מנפיק קצת טלכרטים, ואפשר אפילו למצוא פה ושם איזה טלפון ציבורי, בעיקר בשימוש עובדים זרים ואסירים. כך שלא לשווא טרחת על הדמיה ממוחשבת מעודכנת ומתוקנת, עם הכוכבים הנכונים ועם ה"כוכבים" המדיניים התורנים.
  אתה יוצר את מציאות חייך!
  !Fake it until you make it
  !Visualize your success, then go and do it
  תמשיך בכיוון הזה, אולי זה יעזור בעתיד לכמה חולמי שלום. או עובדים זרים. או אסירים.

  • igalz הגיב:

   למען הסר ספק: ה״טלכרט״ האחרון עם אבו מאזן, נתניהו ואובמה הוא מפוברק ובדוי לחלוטין (וגם הסכם השלום??? המתואר בו).

 4. נמרוד הגיב:

  הנושא של שבעת העמודים/עקרונות אולי יושב אצלנו בתת מודע כזכרון לאיש מופלא שחי ופעל באזורנו לפני כ 100 שנה.
  http://www.booksefer.org/index.php?dir=site&page=catalog&op=item&cs=25960

  • igalz הגיב:

   אני לא משוכנע שלורנס איש ערב היה מעורב בקביעת הכוכב האיסלאמי, אבל סיפורו ללא ספק שווה ספר, או סרט (שזה בעצם מה שרבים זוכרים ממנו, כלומר את פיטר אוטול)

 5. אסתר הגיב:

  איזה יופי. יש לי שני טלכרטים שלא הספקתי לנצל והם עמי עד היום. אחד עם התצלום של קלינטון מוחא כפיים ובאמת הכוכב בן 8 קודקודים. השני עם לוח שנה של תשנ"ז. לא ידעתי שאפשר למכור אותם… תודה.

  • igalz הגיב:

   זה הכרטיס הרשמי של בזק. הוא ודאי הופץ באלפים ורבבות. אז הוא כנראה לא שווה הרבה כל-כך. אבל תחפשי בגוגל.

 6. אסתר הגיב:

  ועוד משהו – אצלך הצבעים האדומים הפכו לכתומים.

  • igalz הגיב:

   דווקא הכרטיס ״שלי״ (העליון הגדול) הוא די אדום. הכתום זה הכרטיס הרשמי. אולי הבעיה בסריקה או שהצבע דהה עם הזמן (כמו הסכם השלום עם ירדן). תבדקי בכרטיס שבידיך.

 7. טל הגיב:

  מעניין מאוד, יגאל תודה רבה על ההעלאה.
  מצחיק איך דווקא אתה כ"נודניק", לא הערת על כך שתרגמו את HM ל"הוד מעלתו" ולא "הוד מלכותו".

 8. igalz הגיב:

  טל, תודה על התוספת.
  עברו כבר ארבע וחצי שנים. מי עוד זוכר. רוב הדמויות בכרטיסים כבר לא איתנו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.