הצעה לשטרודל חדש ||| איך אתם שולחים את כתובת המייל שלכם?

כבר הרבה זמן מפריעה לי תופעה שאולי תראה לחלק מהקוראים שולית לגמרי. אבל אסור לזלזל בתופעה החמורה הזו. בגללה יכולות לקרות הרבה אי-הבנות (ובאמת קורות): עניינים מסתבכים, ממשלות יכולות ליפול חס וחלילה, או תקציבים עלולים להיעצר רחמנא ליצלן. ועוד הרבה צרות צרורות – והכל בגלל אי-הבנה תקשורתית קטנה, ולפעמים בגלל קוצה של אות אחת בלבד. התופעה שאני מדבר עליה – שסביר להניח שכל אחד נתקל בה – היא הצורה המיושנת, המגומגמת והבעייתית שבה אנשים מעבירים את כתובת המייל שלהם למבקשי קרבתם.

SME illustration

לא פעם ולא פעמיים שמעתי בחלל העבודה שיחות שבהן המשוחח התבקש להעביר את כתובת המייל שלו – לצורך משלוח חוות דעת, או העברת מסמך אסטרטגי, או לחתימה על מכתב תמיכה, או סתם לרכישת טובין כאלה ואחרים. ותמיד זה נשמע כל-כך מגוחך ומיושן. האדם המתבקש להעביר את המייל שלו נידון לשימוש חוזר באלפבית הצלילי (האלפבית הפונטי, כמו זה הצבאי למשל: יוֹנָה-גִּימֶל-אָלֶף-לֵאָה). או למצוא תחבולות אחרות כדי ששום אות לא תתבלבל ותשתבש במהלך ההעברה. זה נשמע בערך ככה: "תרשום: igalz. לא, בלי Y! אַיי (i) כמו אייפון! – ג'י (g). כן, ג'י כמו גמל. לא, לא נָמָל!! גמל כמו גימל – אֶיי (a) כמו אֶפל. לא, לא ואפל. כמו תפוח!!! אֶל (L) כמו אל-על, כן, כמו למד!!!! ו-Z קטנה, כמו זֶד. זי, כמו זלמן!!!!". ואם אחרי השטרודל (@) בא ה-gmail הגואל יש סיכוי שהסאגה תיגמר כאן. אם לא, העניין עוד מסתבך יותר כשצריך לאיית את הסיומת – למשל beeriprint. "בי (B) כמו בלאגן, דאבל e. לא, לא דבל-יוּ, פעמיים אי. ואחרי זה פרינט, בלי רווח" וכו' וכו'.

הסיפור יכול להימשך עוד כמה דקות טובות שבסופן יישלח המייל המבוקש לכתובת מייל שלפחות אות אחת בה שגויה וכמובן שהוא לא יגיע ליעדו. את כל התשדורת המגומגמת הזאת אפשר לשמוע בכל מקום ובכל יום וצריך לזכור שלפעמים, במקרי חירום או מקרים דחופים אחרים, פספוס של אות אחת יכול לעצור את כל המבצע (השיווקי או הצבאי).

אחעזקוהצעתי היא פשוטה ביותר. אני מציע לפנות ל"אחראי על האינטרנט", ול"אגף האי-מיילים המרכזי" ולבקש שיחוקקו חוק חדש שיקבע סימן מוסכם חדש. הסימן יימצא בכל מקלדת (וירטואלית או פיזית) וגם באפליקציית חובה שתותקן בכל סמארטפון וטאבלט. ואולי אפילו יופיע הסימן ככפתור קטן מתחת לכפתור הגברת הווליום. לחיצה על הסימן המוסכם תשחרר בדרך פלא (באופן טכנולוגי שלא כאן המקום לפרט אותו) את כתובת המייל של השולח כשהיא בדוקה, מסודרת ונטולת שגיאות. כל-כך פשוט שכנראה כבר חשבו על זה קודם (כלשון חותמת אחעז"ק השמורה איתי למקרים כאלה). אבל עובדה היא שלפחות בסביבתי לא ראיתי שיש פתרון טוטאלי מובנה בתוך הטכנולוגיה, וסביר שגם אתם עדיין שומעים את שיחות ההבהרה וההעברה המשעשעות שתיארתי.

iphone_sme

Send_My_Email iconומכיוון שכאן לא רק מתלוננים אלא מנסים לפתור בעיות (וגם להמציא אותן) – אני מציע את הסימן החדש לשירות החיוני: (SME (Send MyEmail. עיצבתי אותו בהשראת השטרודל המפורסם (כרוכית) שעד כמה שביררתי הוא נמצא לראשונה במסמך בנקאי שנשלח על ידי פרנצ'סקו לאפי (אתם בטח זוכרים אותו) מסביליה לרומא ב-4 במאי 1536(!). אלא שבמקום חותמת עגולה, יקבל השטרודל החדש מעטפת ריבועית עם חץ המסמלת מעטפה שנשלחת אל הרשת העולמית. כל כך פשוט שקשה להאמין שעוד אין דבר כזה.
אני מקווה שהאחראי על האינטרנט יאשר את הצעתי וכך ייחסך לקופת המדינה ולמשק הלאומי זמן יקר מאוד, אותו נוכל לבזבז להקדיש לגלישה באתרי בידור ולשטויות אחרות.

_______

לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, בדפי הארכיון, הכוללים כל אחד 200 רשומות.

 קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה היסטוריה, טיפוגרפיה, לשון, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

8 תגובות על הצעה לשטרודל חדש ||| איך אתם שולחים את כתובת המייל שלכם?

 1. סמדר הגיב:

  יוזמה מבורכת וסמל מצוין, רק שנראה לי שקצת איחרת, והרי Timing is everything!
  לשלוח כתובת אימייל זה כל כך אוקטובר 2014… בדצמבר 2014 אנחנו כבר עמוק בתוך ה[[האינטרנט של הדברים]], כך שהפתרונות הטכנולוגיים הם חכמים בהרבה: אם האור במרפסת מנחש אותך כשאתה נמצא 20 מטר מהבית ונדלק לקראתך, מכונת הקפה מסונכרנת כך שהיא יודעת שעוד רבע שעה תחזור מהעבודה, והסיר לבישול איטי מתחיל לעשות טשולנט באופן עצמאי ערב לפני כל שבת גשומה – מה הבעיה ל"אחראי על האינטרנט" גם לנחש שבן שיחך צריך את כתובת המייל שלך ולשתול אותה בסמארטפונו, או אפילו ישירות במוחו הסינגולרי, הרבה לפני ששיח-החרשים שתיארת התבצע?
  את התקשורת האנושית אפשר יהיה אז להקדיש לדברים חשובים באמת, כמו משלוח הדדי של סמיילים, אייקונים-של-המבורגר-גלידה-וקקי-של-כלב, לשמחת כל הנוגעים בדבר (?!)

  • igalz הגיב:

   כן, גם אני קראתי על ״האינטרנט של הדברים״ אבל בינתיים עדיין נשמעות פה ושם קריאות האי-מייל בצורה המבולבלת שתיארתי. כנראה ייקח עוד קצת זמן עד שהסינגולריות תגיע לנגב המערבי.

 2. אסתר הגיב:

  הכי פשוט: לסמס את הכתובת ובעל הסמארטפון כבר ידע מה לעשות אתה.

  • igalz הגיב:

   אבל עובדה שעדיין אנשים רבים מנסים להעביר את המייל בצורה ווקאלית. לכן הצעתי ״פתרון״ יותר טוטאלי ויותר פשוט, ואולי מישהו כבר ירים את הכפפה ויחסוך גם את פעולת הסימוס.

 3. יהודה הגיב:

  מה גם שאם קובעים לסמארטפון, כמו לסלולר שקדם לו בדור אחד, השלמת מילים, הוא מעלה את המייל השלם באות הרביעית. בדקתי אצלי.
  עם המשפט האחרון אני מזדהה לחלוטין אבל גם זוכר שלפני עידן משלוחי הסמיילי והקקי של הכלב, הכלומניקיות האנושית מצאה לה אפיקים אחרים של ביטוי. אז זה לא שהיא גברה בגלל הסמארטפון אלא שבגללו היא מיוצגת במיטבה ברשת.

  • igalz הגיב:

   אבל כל זה נשמע מסובך מדיי. ונכון שהסמארטפון לא אשם. הוא רק רוצה להעביר סמסים בשקט (ולצלם חתולים).

 4. איתי הגיב:

  מסתבר שיש לזה כבר אפליקציה (רק לאנדרואיד בינתיים)
  http://www.telecomnews.co.il/e-for-e-mail-אפליקציה-בחינם-למשלוח-דוא-ל-בעת-שיחה.html
  אבל אני עד שחשבת על זה הרבה לפני שהייתה אפליקציה אמיתית.

  • igalz הגיב:

   איתי, אתה רואה שכמו שאמרת (בערך) "כל אחד יכול לחשוב על רעיון, השאלה מי עושה מזה משהו". כמו הדוגמא על הרעיון המבריק ש"אנשים יוכלו לעוף בשמיים". עכשיו לך תעשה מזה אפליקציה או פטנט.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.