ההיסטוריה של אותיות הקלפי ||| ח – חל – חל־טעם – מחל, א – את – אמת ועוד

למי שמגיע לכאן ביום הבחירות 4.0 לכנסת ה-24, 2021 – מומלץ לראות את הפוסט המעודכן כאן

Kalpi_israel_18בכל הקלחת של מערכת הבחירות המעט-אינפנטילית וקצת מצחיקה (לכאורה) שנפלה עלינו – יש נושא שלא מספיק נחקר והונגש לציבור. אני מתכוון לנושא אותיות המפלגות. אתם יודעים: הפתקים האלה ששמים במערכה האחרונה בקלפי והם אלה שמכריעים (לכאורה, לכאורה) לאן המדינה תלך.
לכן יצאתי לחקור בכל בסיסי הנתונים והאתרים ההיסטוריים את השינויים הרבים שחלו בתחום החשוב הזה. בכל המקומות הצפויים – ויקיפדיה, ארכיון המדינה, הספריה הלאומית, אתר הכנסת, אתר נוסטלגיה אונליין – מוצגים מאגרי נתונים יפים ומשובבי נפש, אבל נראה שעדיין איש לא טרח לחבר את כל 19 מערכות הבחירות שכבר עברנו לדף אחד ברור שיסביר את השתלשלות העניינים שהביאה לשימוש באותיות שנצטרך להכריע ביניהן במערכה הנוכחית.
את המשימה הסיזיפית והחשובה הזאת נטלתי על עצמי וגירסתה הגרפית הראשונה (שוודאי איננה נטולת שגיאות, בשל היקף העבודה ההיסטורית) מוצגת כאן לציבור.
בתמונה למעלה מופיעים פתקים מהבחירות לכנסת ה-18 (מתוך ויקיפדיה). מאז חלו שינויים נוספים ובבחירות הקרובות האותיות קצת זזו והשתנו, עקב איחודים וביטולים. כאן תוכלו לראות את הרשימה המלאה ל-17 במרץ 2015.

וזאת הטבלה שערכתי כדי להסביר, בעיקר לעצמי, איך הגענו לאן שהגענו אחרי 66 שנות בחירות. הנתונים לוקטו מתוך האתרים שמניתי למעלה ויתכן שנפלו טעויות מסוימות בעת ההעתקה. לכן אני מזמין את כל מי שמצא טעות לשלוח לי תיקונים והערות כדי שאעדכן את הפרטים ולא אטעה את הציבור. הרשימות מסודרות לפי הגודל מימין לשמאל, ובצד מופיעה תמונת ראש הממשלה שכיהן בתפקיד בעקבות הבחירות (לא תמיד, כזכור, זה היה ראש המפלגה הגדולה ביותר).

מערכות הבחירות בישראל

אפשר ללחוץ על הטבלה להגדלה וצפייה בפרטים (מספר המנדטים של כל מפלגה מופיע בתוך הריבוע הקטן). גירסה הרבה יותר קריאה (ב-pdf) של תרשים אותיות הבחירות בכל המערכות – תוכלו לראות אם תלחצו על הקישור הזה: מערכות הבחירות בישראל 

170px-MAHAL

המערךהשאלה הראשונה שעלתה היא איך הגיעו שתי המפלגות הגדולות: העבודה והליכוד (גם כשהחליפו שמות פעמים רבות כתוצאה ממיזוגים ופילוגים) לצירוף של שלוש אותיות לכל מפלגה, כשאחת מהן היא מם – אמת ומחל. למי שלא הבחין, נדגיש שבשתי המפלגות האלה אין כיום גוף שמזוהה עם המם הזאת. ההיסטוריה המשתקפת בטבלה הנאה שערכתי מדגימה את החיבור של הא' של מפא"י עם הת' של אחדות-העבודה (תו) ב-1965. בבחירות 1969 הצטרפה גם מפ"ם – שזוהתה מתחילת הדרך עם האות מ' – למערך. אבל זה היה רק לרגע היסטורי קצר, וכבר בבחירות 1988 המ' של מפ"ם עברה לרשימת רצ שהפכה למרצ. והסימן אמת שכבר היה כל-כך מזוהה עם המערך/העבודה/ישראל אחת/המחנה הציוני נשאר שם במקומו עד ימינו.

חל-טעםמקרה דומה ואפילו מוזר יותר קרה עם ה-מ' של מחל (הליכוד). ב-1965 התלכדו מפלגות חירות והליברלים ויצרו את גח"ל, שסימנה היה כצפוי – חל. ב-1973 הגיעו האיחודים לקיצוניות טיפוגרפית מקסימלית, עם רשימת חל-טעם שכללה את הליכוד/הרשימה הממלכתית/המרכז החופשי, ועדיין החיבור לא הביא למהפך.
המהפך קרה כזכור, ב-1977 כשהליכוד ויתר על הטעם המוזר ואז התקבעו הרשימות הגדולות עם סימני האותיות מחל ואמת. מאז ועד היום לא נרשמו יותר שינויים במפלגות אלה (מבחינת אותיות בלבד, אני מתכוון).

טלחיש עוד סוגיות מעניינות רבות שאפשר להעלות כתוצאה מעיון בטבלת אותיות הבחירות המלאה של 1949-2013, למשל השאלות האלה:
• מה היה גורלה של האות ט' (מסומנת בטורקיז) בכל תהפוכות הדורות והמפלגות?
• מי המפלגה והאות הכי מתמידות ושמרניות (כנראה זו המפד"ל עם סימן הב' שלה, עד שבא בנט והוסיף את הט' ההיפסטרית שעברה גלגולים רבים ושונים קודם).
• מתי מפלגות משתמשות באותיות סופיות? (למשל ץ' כאות היחידה של צומת)
• איזה צירופים הכי מצחיקים? (למשל ףץ , זץ, זך – בבחירות הקרובות)
• מה היה גלגולן של האותיות ד' ל' ו-ק'?
• דודה הגידי לנו כן: נושא מעניין במיוחד הן המפלגות שאימצו את צמדי האותיות החיוביות בגילגולם המגוון – החל מה-כנ של מפלגת שלומציון הנשכחת (1977 עם אריאל שרון), המשך ב-כן של מפלגת תל"ם של משה דיין (1977, 1981) ה-הן של שינוי (ששמרה על האותיות מ-1981 עד 1988 והפכה ב-1999 ל-יש, עד שנעלמה ב-2006), ועד ה-כן של ישראל בעלייה (נתן שרנסקי 1996-2003), וגמור ב-כן המנצח של קדימה ב-2006 ו-2009 (עם 29 ו-28 מנדטים בהתאמה) ועד שנמוגה ב-2013 והשאירה את האותיות פנויות למפלגה חיובית חדשה. מענין שאף מפלגה לא בחרה אותיות המסמלות שלילה: לא, אל, אין, בל וכיו"ב, כנראה שכולם כאן בעד כולם.
• ועוד ישנן שאלות רבות ומרתקות שקצר המצע(?) לפרט אותן כאן.

אתם מוזמנים להעלות תיקונים, השגות, מסקנות והערכות וניתוחים לפי הבנתכם.

_______
לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, בדפי הארכיון, הכוללים כל אחד 200 רשומות.
 קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה אינפוגרפיקה, היסטוריה, ישראל, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

8 תגובות על ההיסטוריה של אותיות הקלפי ||| ח – חל – חל־טעם – מחל, א – את – אמת ועוד

 1. כל הכבוד על ההשקעה! אני צופה לטבלה הזאת עתיד גוגלי מזהיר.
  טעות אחת שקפצה לי לעין: המפד"ל מופיע פעמים בבחירות 59

  • igalz הגיב:

   רוזה, תודה על התיקון המהיר. אפשר להגיד עליך שהיית "הראשונה שזיהתה". הלכתי לבדוק ומסתבר שכל תוצאות שנת 1959 היו משובשות אצלי. תיקנתי מייד ואמשיך לתקן כל קילקול (כמו הממשלה…) שיתגלה. אגב, בבדיקות עם "המקורות שלי" גיליתי שאפילו באתר הספריה הלאומית(!) נפלה טעות – גם מפ"ם וגם מק"י קיבלו את האות מ'. כך שכדאי להמשיך לחשוד (או פשוט לתקן) בכל מקום.

 2. סמדר הגיב:

  טבלה מאוד נאה ומשובבת נפש! איכשהו זה שיבוב הנפש היחיד שאני יכולה לחשוב עליו בהקשר של הבחירות, הללו לפחות.
  אני מצביעה טלח, עם קווים ונקודות. מה שבטוח.

  • igalz הגיב:

   אבל רשימת טלח נפסלה ע"י ועדת הבחירות המרכזית, מכיוון שהיא כוללת את אותיות חל של גח"ל (בגין) ו-ט' של מולדת (גנדי). חבל, אבל כל המקדים זוכה… באותיות השוות.

 3. נמרוד הגיב:

  אכן ריכוז נתונים מרשים, לטובת הצעירים שלא ידעו את "גד" לדוגמה, היה רצוי להוסיף קווקווי איחוד ופרוד ממערכת בחירות למשניה, כך גם במ+רץ ואחר כך +שינוי, כן גם מפלגות תקומה "ט" כמדומני שנשאר מהתחיה ושל "ב" שיצר את הבית היהודי שקם על שלד המפד"ל לשעבר ויש עוד, ובכן זה דורש עבודת חקר היסטורי לעומק. ושוב ישר כוח

  • igalz הגיב:

   נמרוד, תודה על התמיכה במפעל ההמחשה המורכב. ודאי שיש עוד עבודת עיצוב רבה. כאן הוצג רק השלד העקרוני וממנו אמשיך לפתח אינפוגרפיקות לרוב, ככל שיותיר הזמן. כבר הוספתי את ההדגשה של אותיות החיוב: כנ, הן וכן שסומנו בקו היקף ירוק בקישור הרלוונטי.

 4. יובל בר הגיב:

  מחלתי על האמת שינסתי את כל המרץ כדי להיות פה לעם ולאמר כן לקול ה…צף

  • igalz הגיב:

   יובל, תודה על הפתגם הספרותי. גם אני ניסיתי למצוא היגיון בצירופי האותיות. ומה שיצא לי, אם תסתכל על הבחירות הראשונות, הוא משפטים מעניינים ב"ארמית", שפרשנים פוליטיים עם זיקה היסטורית וידע בסיסי בשפה הקדומה ודאי יוכלו לפרש ולהסביר. הנה כמה מהדוגמאות (שאפשר לראות גם בחלק העליון של הטבלה):
   1949 – אמ בחצ פסק יד טונל – פירוש משוער: אם תירה חץ עם יד תפגע בתעלה
   1951 – אצמוח קפיד גס צד בנלע – צמיחה מוקפדת בצד הגס תעלה את בן-לעדן
   1955 – אחצב תו מגד קפיד נע – אחצוב סימן נגינה משבט גד בתנועה מוקפדת
   1959 – אח במצתו גדפ קרא יא ע – אח עם מצה קילל וקרא יא אללה
   1961 – אחלב מתוק גדיא רא – אחלוב גדי מתוק וראוי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.