ארץ, עיר, צבע ||| אופטימיות צבעונית במיתוג הערים בישראל

כבר הרבה זמן מונחים אצלי בתיקיית המחשב כל הלוגואים וסמלי הערים (כמעט) בישראל, בכוונה להפוך אותם לפוסט ארכיוני שמציג במקום אחד את הסמלים של כל 76 הערים בישראל. זה נושא גרפי-היסטורי חשוב מאוד, שיפה אם היה מטופל על ידי משרד התרבות או משרד הפנים. אבל אצלנו אין, כידוע, יחס חם במיוחד לסמלים כל כך שוליים, ורק יוזמות פרטיות מנסות ליצור ארכיונים מאולתרים ולא רשמיים.

כשניסיתי לאסוף את סמלי העיריות גיליתי, לשמחתי, שרוב הערים הגדולות כבר עברו מיתוג מסודר. בחנתי את הלוגואים החדשים, על מיתוגיהם הצבעוניים והסיסמאות הכלולות בהם ומצאתי שיש משהו משותף לכולם: הצבעים האופטימיים של כתום, תכלת, ירקרק ואדום נמצאים ברוב הסמלים החדשים. רובם מקפידים לשים את הסמל הישן, הבנוי ברוב המקרים בצורת מגן קלאסי עם מוטיבים הקשורים להיסטוריה של כל עיר (אריה לירושלים, מגדלור לתל-אביב, תפוזים ומיקרוסקופ לרחובות, עוגן לאשדוד וכו׳).
לכל הצורות הצבעוניות החדשות יש הסבר וסיבה (המבנים של ירושלים, הכוכב של הרצליה וסמל האטום ברחובות), אבל בסופו של דבר התוצאה די דומה מבחינה ויזואלית והסיסמה המופיעה בחלק מהסמלים די גנרית: שווה לחיות בירושלים (למה דווקא בה?) אנשים בונים עיר (רק במודיעין?), בירת ההזדמנויות של ישראל (רק בבאר שבע יש הזדמנויות?). בהרצליה בחרו לצטט את הרצל בסלוגן: ״אם נרצה״.

סמלי ערים

זה נושא רחב ומורכב ולא כאן המקום למנות את היתרונות והחסרונות של כל לוגו (בשביל זה יש בלוגים כמו ״מיתוג ערים ומדינות״ של איל צאום והבלוג ״סמליל״ של אורן פייט, ואפשר לראות שם תיעוד מקיף של כל המיתוגים האלה (וגם של ערים בארצות אחרות). ראוי להזכיר שיש ערים שלא שותפות לכיוון הצבעוני העליז והאחיד. למשל חיפה, פתח תקווה, ובאר שבע בחרו בצבעים ייחודיים ורבות מהערים הקטנות עוד לא התפנו למיתוג מחדש ונשארו עם הסמלים הישנים.

2 סמלי עריםהסיפור הכי מוזר שייך לעיר נתניה שגם היא דבקה בקדחת המיתוגים והציעה לתושביה סמל חדש, עם מיתוג דומה לסגנון הצבעוני של רוב הערים. נבחרה גם סיסמא אטרקטיבית: ״נתניה – הריביירה של ישראל״. במהרה התגלה שהסמל לקוח ממאגר תמונות לשימוש בעיצובים מזדמנים, והוא הורד מאתר העירייה. בעיר חדרה לא ברור עדיין מהו הסמל והסלוגן: "עיר עם טבע משלה״ או ״עיר עם אנרגיה״.

logonetanya2015 Hadera_logos

ואם כבר כולם ממתגים ומתמתגים חשבתי שראוי להוסיף את ההצעה שלי למיתוג ברוח הצבעונית הסלוגנית האחידה, גם למדינת ישראל כולה. מה דעתכם על הכיוון הזה:

סמל המדינה_החדש

שבטי ישראל מקראבחרתי את הכיוון הגנרי המקובל ומצאתי ברשת איור סימבולי של עיגולים בצבעים הולמים למדינת מיזוג הגלויות הסובלנית שלנו. ישנן בלוגו 22 קשתות – המסמלות את שנים עשר שבטי ישראל + עשרת הדברות. כל צבע גם מסמל שבט או מגזר במדינת ישראל המתחדשת והסלוגן ״ארץ זבת חלב, גז ושמש״ לקוח מדבריו ההומוריסטיים של ראש ממשלתנו, כשסגר את נושא ״מתווה הגז״. הגופנים בשם המדינה – ״נרקיס חדש״ שעיצב צבי נרקיס בסגנון ספרדי ו״דרוגולין״ בסגנון אשכנזי – מסמלים את השילוב היפה בין מזרח ומערב, אשכנזים ומזרחיים. סמל המדינה הישן הוקטן ברוח סמלי הערים המתחדשות.
המקרא המצורף (משמאל) יעזור לכל אחד מכם למצוא את מקומו במיתוג החדש. והתוצאה הכללית כפי שמעיד הנחתום הוותיק ״משובבת את הלב, מרעננת את המותג הישן וצופה אל העתיד״. מה דעתכם? חשובה לנו דעת האזרחים, כמו בכל נושא, ולא ניישם את המיתוג בלי הסכמה רחבה.

_______
לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, בדפי הארכיון, הכוללים כל אחד 200 רשומות.
 קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

 

פוסט זה פורסם בקטגוריה ישראל, מיתוג, עיצוב גרפי, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

12 תגובות על ארץ, עיר, צבע ||| אופטימיות צבעונית במיתוג הערים בישראל

 1. Bella Gotie הגיב:

  לא פחות מעניין הוא המחיר ששילמו תושבי הערים עבור ה"מיתוג". למשל, בעיר מודיעין תהליך המיתוג שכלל סלוגן גנוב עם תמונה גנובה עלה למשלם ארנונה …. 300,000 ש"ח!

  • igalz הגיב:

   על מיתוג טוב שמחזיק לאורך זמן, צריך וכדאי לשלם. מיתוג רע (שבמילא יוחלף כעבור כמה שנים) לא שווה את הכסף.

 2. נמרוד הגיב:

  ובמשרד הבינוי והשיכון לפני שנתיים במהלך מלחמת קיץ 2014 הידועה במחוזותינו גם כ"צוק איתן" עמלו קשה על שינוי שם ולוגו למשרד הבינוי בלבד. רק עברו חלפו הבחירות וכבוד השר עבר למשרדד החקלאות [יחד עם החטיבה תנופה ועוד] מיהר מחליפו השר מכולנו להחזיר את השם המלא בינוי ושיכון- לגבי הלוגו אין לי מושג אם גם הוא הוחזר/שונה.

  • igalz הגיב:

   באמת השמות – המשתנים בכל קדנציה – של משרדי הממשלה (משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל, למשל) הם נושא שמשעשע אותי הרבה זמן ורציתי לכתוב על זה פעם. לגבי הסמלים המאולתרים שלהם – כבר כתבתי פעם משהו.

 3. סמדר הגיב:

  הסמל שלך נראה לי כמו הקפיץ משחק ההוא של הילדים. קפיץ צבעוני מפלסטיק, אתה שם אותו על המדרגה שבראש גרם מדרגות, והוא יורד לאט לאט בעצמו, כשהוא מעביר את משקלו הקפיצי ממדרגה למדרגה. יורד ויורד עד למטה – כמה סימבולי…

 4. אסתר הגיב:

  הסמל התמים של באר שבע עבר שינויים. בתחילה – עץ אשל, מים מפכים מהצינור בקדמת הסמל ותעשייה מזהמת ברקע, כי מה צריך האדם במדבר אם לא מים, טיפת צל וקצת סירחון מהמפעלים? הסמל מלווה בפסוק התנ"כי "וייטע אשל". אחר כך החליטו מי שהחליטו כי הסמל אינו משקף את הקדמה, האשל צמח בריבועים, הפסוק התנ"כי נשאר, נוסף בניין העירייה עם הצריח. המים והמפעלים נעלמו. הסמל ככל הידוע לי עדיין בתוקף והוא מופיע בצד השמאלי העליון של הלוגו החדש, כה קטן, עדי כי בקושי אפשר להבחין בו ובפסוק הנלווה אליו. הלוגו שהצעת עונה על דרישות העיצוב החדשות.

  • igalz הגיב:

   זאת השיטה עכשיו בכל הלוגואים של העיריות. משאירים את הסמל הישן בקטן/קטנטן בשביל ההיסטוריה, ועושים משהו צבעוני ו״מעודכן״ שיוחלף כשיתחלף ראש העיר (למשל, ברמת הוד).

 5. ברנרד דבורק הגיב:

  הציניות והראייה הריאלית שלך ראויה לשבח. מדינה בדיחה

 6. נ מעבר לדשא הגיב:

  הסמל החדש של המדינה מצחיק (מרעיד) את אמות הסיפים. ברוח זו, החבר ה.י. דורש לחדש את סמל שדרות, לכבוד הגרעין הקשה של אוכלוסית בני בארי המתפתח שם. הוא אמנם לא אמר לי את זה, אבל אני בטוחה שקראתי את מחשבותיו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.