אולימפיאדת הסלפי בריו ||| מהר יותר, רחוק יותר, צבעוני יותר

Olympics_2016_-_Rioאולימפיאדה היא אירוע משמח מאוד. ואולימפיאדה בברזיל, בריו(!) אמורה להיות האולימפיאדה השמחה ביותר בכל הזמנים. זו האולימפיאדה הראשונה של ״קווים ונקודות״ והשמחה אכן גדולה. אמנם לא קמתי בשתיים בלילה לראות את טקס הפתיחה הצבעוני, אבל ראיתי חלק מהשידור החוזר. ומה יש לדבר, למרות שהמנהג שלנו (ושל תושבי כל מדינה אחרת) הוא להתרכז במשלחת שלנו – יש הרבה מה לראות במצעד המשלחות הגדול והצבעוני מעבר לנציגי ישראל. לדאבונו הגדול של העולם, שרת הספורט שלנו לא הייתה יכולה לעמוד ביציע עם כל המכובדים בשל השבת. אבל מנהיגים עולמיים אחרים חיפו על היעדרה. למשל, מזכיר האו״ם באן-קי-מון, ואפילו מזכיר המדינה האמריקאי ג׳ון קרי, שלא התבייש ושלף את הסמארטפון, כמו המוני המשתתפים האחרים בטקס, כדי להנציח את האולימפיאדה האחרונה שלו כמזכיר.

Rio_2016_1

Rio_2016_2 Rio_2016_3

מה שצד את עיניי בטקס היו רוכבות (ורוכבי) האופניים התלת-גלגליים הברזילאים שנסעו לפני כל משלחת עמוסים בעציצים ופרחים לרוב. ממש כמו רוכבי אופניים מסוג זה אצלנו בכפר, הנושאים את מרכולתם מהמרכולית והכלבו. עוד בלטו במצעד השנה ילדים חמודים שצעדו לצד נושאי הדגלים עם עציץ-במבוק וצמח משגשג בתוכו.
כל משלחת לבשה את המלבושים שנראו לה מתאימים לאירוע – מכיסויי ראש משונים ועד גלימות צבעוניות וחצאיות מתנפנפות. הגיוון הרב המחיש את יופיה של הרוח הספורטיבית האנושית. כך צעדו, לפי הא״ב הברזילאי, גם המשלחת הישראלית וגם המשלחת הפלסטינאית. משלחת הפליטים מכל אזורי הסכסוך בעולם צעדה תחת הדגל האולימפי והעולם נראה לכמה רגעים צבעוני ועליז ומבטיח.

Rio_2016_Israel Rio_2016_Palesstine

Rio_2016_kerry Rio_2016_Refugee

נושא נוסף שבלט מאוד הוא כמות הסמארטפונים המנציחים את החוויה החד-פעמית. לא רק ג׳ון קרי שלף את האייפון כדי לצלם, גם רבים מהספורטאים היו עסוקים בהרמת מוטות הסלפי יותר מאשר בנפנוף ידיים ודגלונים. צריך להתרגל לכך שזהו מנהגו של העולם החדש. האולימפיאדה הראשונה שצולמה בטלוויזיה הייתה בברלין 1936 (אם כי היא צולמה במעגל סגור בברלין בלבד, ובאיכות נמוכה), ומאז, מסתבר שהאנושות צעדה צעד וחצי גדול קדימה בנושא הצילום והתיעוד הספורטיבי. יתכן שבאולימפיאדה הבאה נראה מקצועות ספורט חדשים כמו ״קפיצה עם מוט סלפי״ ו״התעמלות אמנותית עם מכשירי אנדרואיד״.

olympicsכאן המקום להקדיש כמה מילים לסמל האולימפיאדה. הסמל שעוצב על ידי מייסד המשחקים הברון הצרפתי פייר דה קוברטן עשוי מחמישה עיגולים בצבעים שונים, המשולבים בצורה גרפית נאה שמסמלת את הכוונות הטובות שהיו לפייר דה קוברטן עם יסוד המשחקים האולימפיים המודרניים ב-1894. כפי שהבנתי, צבעי העיגולים לא מסמלים בהכרח את חמשת היבשות, אלא מורכבים מהצבעים שהיו בדגלי המדינות המשתתפות. אבל השיוך הצבעוני לחמשת היבשות עדיין מאוד מקובל (ראו למשל באינפוגרפיקה המעניינת הזאת).

סמל אולימפיאדה ביבי

מאז עיצובו נעשו הרבה וריאציות על הסמל האולימפי והגדיל לעשות ראש ממשלתנו ששיגר אתמול ברכה פייסבוקית עם ציור שצייר במו ידיו(!). בעמוד הפייסבוק שלו הוא זכה לשבחים רבים על הציור הנאה. מה שהפליא אותי הוא לאו דווקא היד (השמאלית?!) האוחזת בלפיד האולימפי, אלא הוריאציה שעשה נתניהו, כשחיבר את חמשת העיגולים האולימפיים בחיבור כפול ומכופל, צפוף ומלוכד. הרבה יותר מלוכד מהסמל המקורי.
יש בסמל שלו מין היפוך מעניין לגישת הפיצול וההפרדה המאפיינת את מדיניותו בתקופה שבין האולימפיאדות. פרשני ספורט וגרפולוגים משערים שהדבר מרמז על שינוי מהפכני הצפוי במדיניותו לקראת האולימפיאדה של 2894 שתיערך אי״ה בבירתנו הנצחית שחוברה-לה-יחדיו. לאולימפיאדה הזאת הכנתי כבר את הוריאציה הציונית ההולמת לסמל המשחקים. אני מקווה שהסמל יאושר בוועדה לטקסים וסמלים שבמשרד הספורט והתרבות.

olympicsMagenDavid

שיהיה שבוע טוב מלא בהישגים לכל הספורטאים – מישראל ומפלסטין, לספורטאים הפליטים והפליטים-לשעבר, וגם לספורטאי הסלפי והכורסא.

_______
לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, בדפי הארכיון, הכוללים כל אחד 200 רשומות.
 קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה ספורט, עיצוב גרפי, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

8 תגובות על אולימפיאדת הסלפי בריו ||| מהר יותר, רחוק יותר, צבעוני יותר

 1. הנה הפתרון שלי לחידת ברכתו של ראש ממשלתנו היקר, המבטאת מצוין את תפיסת עולמו האישית:
  א. היד האוחזת בלפיד אינה השמאלית – כי אם ידו הימנית המסוקסת והבוטחת של המנהיג כפי שהיא נצפית מעיניו…
  ב. חמשת העיגולים המשולבים זה בזה ובזה אינם סמל האולימפיאדה – כי אם פרי חותמן של תחתיות 5 כוסות הקפה איתן מתחיל מנהיגנו את הבוקר, המוגשות לו כמי ששולט בו-בעת ב-5 משרדים ממשלתיים שונים.
  המשך צפייה מהנה ושבוע מצוין לכולנו

 2. במבט נוסף יש אכן בעייתיות קלה בין התיאוריה שלי בתגובה מעלה לבין היד הנראית כשמאלית לכל דבר, אך מצד שני – היעלה על הדעת שנתניהו יבחר דווקא ב-סמול כנושא הלפיד?

  • h/r הגיב:

   מה לעשות שכבוד בעלה של אשת רה"מ הוא….. סמולי!!!

  • igalz הגיב:

   בנושא ״אסמול״ – יכול להיות שהוא רוצה להשלים עם המיגזר הזה, כמו שהשלים עם הערבים (ע״ע ״שגשגו״), מסיבות אסטרטגיות הנעלמות מעינינו.

 3. סמדר הגיב:

  לוגו חמש היבשות שלך הזכיר לי את האינפוגרפיקה הזו.
  זה "אטלס הרגשות" שהעניק לאנושות הדלאי למה בכבודו ובעצמו!
  הגעתי אליו דרך המאמר הזה.
  ההסבר שם אומר: "האטלס הוא מדריך להתמצאות בעולם הרגשי-פנימי שלנו. זוהי למעשה תצוגה גרפית שממחישה באופן ויזואלי ואינטראקטיבי ממצאים ממיטב המחקר הפסיכולוגי העדכני. האטלס מורכב מחמש 'יבשות' של רגשות אוניברסליים: הנאה, עצבות, כעס, גועל ופחד."
  כלומר, הדלאי בטובו צייד אותנו באינפוגרפיקה שימושית ומועילה אפילו יותר מWaze, שבה כל אחד יכול לאתר בכל רגע נתון מה הוא מרגיש לגבי כל דבר (מעניין למה הלמה התמקד בעיקר ברגשות שליליים… אך אין לחקור במופלא ממך).
  נראה שנ', שהוא מנהיג פרקטי, לקח את כל הרגשות השליליים של כולנו, התיך אותם זה בזה לכדי גוש צפוף ומלוכד, תוסס ומבעבע, מסה קריטית יש בה הרבה אנרגיה – וזה הייצוג הגרפי שיצא לו: 5 עיגולי רגשות שליליים, שמחוברים זה לזה בקשר גורדי בלתי פתיר, שאפילו הדלאי למה לא יצליח להתיר, עם כל החיוביות שלו.
  למותר לציין שאני הסתבכתי כבר באינפוגרפיקה האולימפית של אטלס הרגשות של הלמה. אולי אתה תחקור אותה יותר לעומק ותבין קצת יותר טוב ממני איך פועלים רגשותינו. אני לא הצלחתי להתמצא, ועד היום לא ברור לי מה עליי להרגיש ומתי. מזל שיש את FB, שפישט את הכול לשש יבשות עגולות, שקל יותר להזדהות איתן: אהבתי, מעולה, חחח, מדהים, עצוב, כועס…
  (אה, דיברת בכלל על האולימפיאדה… סליחה, עוד לא התחברתי לגמרי.)

  • igalz הגיב:

   נדמה לי שהברון דה קוברטן שעיצב את הלוגו המקורי (וגם את המשחקים האולימפיים המודרניים עצמם), חשב חיובי בערך כמו הלאמה. לצערי גם אני התקשיתי להתעמק במשנתו. משנתו של הדלאי-ביבי הרבה יותר פשוטה, ובנויה על שלושה עיגולים בלבד: ״הסתה, הסטה והסחה״. הסמל למשנה הזו עוד לא עוצב, לצערנו.

 4. נמרוד חפץ הגיב:

  היד השמאלית היא מפני שבנימין נתניהו שמאלי, רוצה לומר כותב ביד שמאל, כמו עוד הרבה אנשים לא שגרתיים בעולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.