״למי אני דומה?״ ||| חזרה לארכיוני לוח המודעות העליזים של פינטרסט

פעם, לפני ארבע שנים – במסגרת מחקרי הרשת האינטנסיביים שעשיתי עם צלילתי לעולם הוירטואלי – נרשמתי גם לרשת החברתית פינטרסט.
למי שלא מכיר את הרשת הנה הסבר קצר מויקיפדיה:
פינטרסט (מאנגלית: Pinterest) היא רשת חברתית מקוונת דמוית לוח מודעות. השירות מאפשר למשתמשיו ליצור ולנהל אוספי תמונות משלהם. מטרתו המוצהרת של האתר היא "לחבר בין כל האנשים בעולם באמצעות 'דברים' שמעניינים אותם". 79% ממשתמשי פינטרסט הן נשים…
הנושא הבולט ביותר בשימוש באתר הוא "מעצבי אופנה וקולקציות", ואחריו הנושא "אומנויות".

מה שקסם לי ברשת ״לוח המודעות הוירטואלית״ הזאת הוא המוטו של האתר: ״לחבר בין כל האנשים בעולם באמצעות ׳דברים׳״.
תמיד ידעתי שאני אוהב ״דברים״, כמו כל האנשים ובעיקר כמו רוב הנשים (ככתוב בויקיפדיה). ובאמת גיליתי בפינטרסט המון דברים מעניינים. אבל לא המשכתי לעקוב, וגם לא העליתי הרבה ״יצירות״ שלי ללוח הוירטואלי.
בימים שעוד הייתי מבלה את ימיי במשרד – מצאת החמה (או לפניה) עד צאת הנשמה (או לאחריה) – היה לי לוח נעיצה אמיתי, ואת כל האסוציאציות והפתקים נעצתי שם בצורה לגמרי מוחשית, עם נעצים צבעוניים אמיתיים! כך נראה צילום הלוח הזה, שאולי אעלה אותו פעם לפינטרסט. למרות שאפשר למצוא אותו בקלות גם בגוגל (נסו לחפש: ״קווים ונקודות קיר במשרד״):

כשנרשמתי לאתר לא הסתפקתי בלראות ״דברים״ וטרחתי גם להעלות כמה דברים משלי. למשל את מיקבץ הגלויות והפוסטרים המתויקים כאן בבלוג תחת הדף ״יסודות וכלונסאות״. אלה ״דברים״ שהכינותי לפני עשרות שנים וחשבתי שבאמצעות פינטרסט הם יקבלו חיי נצח. לפחות עד שהאחראי על האינטרנט יסגור את המרשתת סופית.

מאז ההרשמה פינטרסט טורחת לשלוח לי מייל מדי כמה ימים עם ״דברים״ שלדעתה יעניינו אותי. אבל, כמו לכולנו, ״אין-לי-זמן״ לעיין בכל ה״דברים״ האלה, יפים ומעניינים ככל שיהיו. אולי בגלל שנסחפתי לעסוק בכל הסמטוחה והבלגן הפוליטיים של מר כלוּם וחבריו.

הבוקר נכנסתי לראות מה חדש ב״רשת הדברים״ הפופולארית, ואחרי שחידשתי את הסיסמה, שמזמן נעלמה בין שלל סיסמאות הרשתות והאפליקציות שלי, מצאתי זווית אישית מעניינת שלא הכרתי ב״לוח המודעות של העולם״. גיליתי שפינטרסט מוצאת לכל תמונה או עבודה שאתם מעלים חברות דומות מתוך האוסף האינסופי של כל התמונות שבעולם!
זוהי חדשה מרעישה. הרי כל אחד שואל את עצמו הרבה פעמים בחייו: ״למי אני דומה?״, לא רק במראה הפנים ושפת הגוף, אלא גם בעבודות וביצירות שהוא עושה. מסתבר שבפינטרסט, כמו בכל רשת חברתית טובה, פיתחו אלגוריתמים שמנסים להתאים לכל אימג׳ תמונות דומות. וכאן מצאתי עניין לעסוק בו. בדקתי כמה גלויות ישראליות וישנות שעיצבתי והעליתי לרשת – ורציתי  לראות לאיזה תמונות החבר׳ה מפאלו-אלטו, קליפורניה משווים את עבודותי. איזו אסוציאציות הן מעוררות אצלם?

ההפתעה הייתה גדולה. ברוב המקרים האמריקאים לא התייחסו להקשרים ולרמזים שפיזרתי בגלויות הישראליות, אלא מצאו דימויים ויזואליים־גרפיים מעניינים ומפתיעים!
מצורפות כאן כמה דוגמאות מייצגות ומשונות למדי.

הנה כמה מהגרפיקות שלי, כשלצידן התאומים האמריקאיים: בצד ימין המקור של הגלויות של ״יסודות וכלונסאות״ (מבית ״קווים ונקודות״), ומשמאל ה״אסוציאציות״ של רשת פינטרסט שיש לה (נכון לסוף 2017) 175 מיליון משתמשים, מתוכן 138 מיליון משתמשות!.

  הגלויה של ה״ביצים קשות״ מבוססות על דימוי ישן המבוסס על נסיונו של ״תורן החדר-אוכל״ בהכנת מאות ביצים כאלה לציבור האוכלים הדחוק ממש כמו הביצים עצמן ב״מסעדה״ הקיבוצית. פינטרסט מצאה עבורי סל דומה (אבל בלי ביצים). למרות הניסיון להימנע מאקטואליה קשה, שימו לב שבין קפריסין למגש ״הביצה הרכה״ מסתתרת צוללת שהקדימה את זמנה ב-33 שנים!

  גלוית ״הבלטה הישראלית״ עם המידות הישראליות הבלתי מחייבות כסמל לממלכת פרטאצ׳יה, זכתה למקבילה שנתפסה ל״דוגמא״ (ה״פטרן״) בלי להתייחס לביקורת הדקה והמרומזת.

 גלוית ״צוללות״, שצוירה הרבה לפני פרשת 3000, זכתה למקבילה ״תיכנונית״ (בתקווה שנבין את הרמז?)

אחת העבודות הכי ישראליות, שחזרתי ופרסמתי אותה בבלוג ובפייסבוק, היא הגלויה ״אין בעיות״, עם האולר ה״שוויצרי-ישראלי״, המסמל את זרועו הארוכה של צה״ל המחוברת לאחד מלהביו. בפינטרסט התעלמו מהרמזים המילטריסטיים ומצאו לי אולרים שונים (חלקם בדיוניים). הם גם מצאו דמיון מסוים לעבודותיו של אלכסנדר קלדר, אמן שתמיד אהבתי.

    

 

  
גלוית חוט השדרה, עם מכלול הבעיות של האדם המודרני: האקשנסוס, הדיסקוס, המיניסקוס, האפנדציט וכל השאר זכתה למקבילה בהחלט דומה מ״פסטיבל cccp״ כלשהו.

  הגלויה ״הפסקת חשמל״ שסימלה את התלות של האדם הארץ-ישראלי במערכת החשמל הארצי, זכתה לדימוי ממש דומה למקור, מבחינת הנושא החשמלי וגם בבחירת הצבעים.

  ״גבול גזרה שמאלי״ – גלויה שרק מילואימניק ישראלי של פעם (ואולי גם של היום) יכול להבין – קיבלה מקבילה של מכסחת. אולי אפשר לראות כאן רמז מסוים.

  

הגלויה שמסמלת את המדבר הישראלי הצחיח והשחון ומוצאת בו צל מסוים שמטיל תמרור של אגד זכתה, אחרי פרסומה לפני חמש שנים, להופיע במגזין ״עת-מול״ בכתבה על ״אגד מוביל בכל הדרכים״. המקבילה בפינטרסט: איור של נוף שקט הדומה מאוד לגלויות ולכרזות של ״יסודות וכלונסאות״.

בקיצור, כנסו לפינטרסט וחפשו ״דברים״! ועזבו את כל השטויות והסקרים והסחרירים.
המשך שבוע טוב – לכל עמישראל בארצנו היפה ובכל הארצות – מהודו ועד כוּש.

__________
לנוחיות הקוראים:
 ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, בדפי הארכיון, הכוללים כל אחד 200 רשומות.
 קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן

פוסט זה פורסם בקטגוריה יסודות וכלונסאות, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

4 תגובות על ״למי אני דומה?״ ||| חזרה לארכיוני לוח המודעות העליזים של פינטרסט

 1. טוב שהזכרת לנו את פינטרסט (כי אכן, למי יש זמן…).
  הרעיון שמאחורי "איתור התמונות המשותפות" יפה הן מבחינה קונספטואלית (מה הפרשנות הממוחשבת למושג "דומה") והן מבחינת התוצאות בשטח, שחלקן מפתיעות וחלקן "סתם" יפות.
  בשוליים: קצת כואב הלב על 7 העכברים אשר נראה כאילו תלו את עצמם על לוח המודעות המקורי שלך….

  • igalz הגיב:

   עידן, אל דאגה. העכברים כבר אוחסנו בארכיון, כמו כל הפתקים שלידם. ורק סיכות הנעיצה הצבעוניות עכשיו ננעצות במקומות אחרים (אולי בפינטרסט).

 2. סמדר הגיב:

  וואו, איזה גילוי מרעיש ואילו ממצאים מרשימים!
  קבל את ג'ינגל פינטרסט (מתוך צלילי המוסיקה בביצוע ג'ולי אנדרוס):
  ♫ טל מתייפה על עלה של רקפת / ספל קפה ועליו הר קצפת / אלף סודות בנייר עטופים / אלה 'דברים' שעלי אהובים…
  פת בחמאה ועלים בשלכת / סתיו שבכה כי עליו כבר ללכת / דובשניות ועוגות תפוחים / אלה 'דברים' שעלי אהובים…
  >>> סל של ביצים ובלטה של פעם / משחק צוללות וזיכרון לוח שעם / חוט של שדרה עם הרבה מכאובים / אלה 'דברים' שעלי אהובים… <<<
  אין ידיד לי, אין מקשיב לי ועצוב בדד / אזכור ה'דברים' שעלי אהובים / ושוב אשורר – הידד!!
  הידד לפינטרסט חביב הנשים! (ואני לתומי חשבתי שפינטרסט זה רק מתכונים וסטיילינג…)

  • igalz הגיב:

   איזה שיר מדהיםםםםם!!!!
   גם אני רציתי להוסיף ציטוט שיר על הדברים. האסוציאציה שלי הייתה ״דברים יפים שבגללם / רציתי לחבק שם את כולם״. בסוף שמרתי את זה לתגובות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.