בחירות 2021א׳ ||| כל המפלגות (בסביבות אחוז החסימה) כל תמונות הנושא וכל הפרופילים

״עוד שישה ימים מגיע (שוב) הרגע המכריע  – מדינת הבחירות הכרוניות (בְּחִירוֹתִיס כרוֹנית – Chronic Bhirotisֿ, או אלקשנשוּס – Electionshus בעמוד השדרה) הולכת למערכת בחירות 4.0. בסקרים האחרונים מפלגת ״הנאשם בשוחד מרמה והפרת אמונים״ מובילה ויש פרשנים שטוענים שאפילו ״פותחת פער״ ושהמצב הוא ״בסך הכל טוב״ (או פחות גרוע מהסקר הקודם).

ועכשיו פרשנות גרפית של ״קווים ונקודות״: מתברר בסקר שאיש המפתח בסבב הנוכחי הוא מנסור עבאס מרע״מ שיקבע לאיזה גוש יש 61 מנדטים כדי להקים ממשלה זמנית (שתוקם ותתפרק לקראת בחירות 5.0).

כאן ב״קווים ונקודות״ לא כל כך מאמינים לכל הסקרים האלה ומנסיוננו הקצר – הבלוג קיים מאז ספטמבר 2012 וכבר סיקר (מהזווית הגרפית) חמש מערכות בחירות מאז הבחירות לכנסת ה-20 בינואר 2013 (עם בוז׳י וציפי לבני ואפילו עאזמי בשארה)- זה לא נגמר עד שזה לא נגמר… וגם אז זה לא מסתיים אלא מוביל לבלגן ומהומה עד הבחירות הבאות. כמו שאמרנו: ״ארץ הבחירות הכרוניות״.

הבטחנו – והבטחות בחירות צריך לקיים כידוע(?) – שלקראת מועד הבחירות נפרסם את כל הלוגואים של המפלגות שנשארו בתמונה עם פרשנות גרפית מקצועית וסאטירית (במסגרת המדור ספפ״ה – סאטירה, פרודיה, פארסה, הומור).

אספנו את כל הלוגואים ותמונות הנושא מדפי הפייסבוק הרשמיים של המפלגות שעוברות אחוז החסימה על פי הסקר האחרון של מנו גבע מ-N12. הנה התמונות לשיפוטכם, עם כמה הערות ותובנות הכרחיות:

 

מפלגת ״הליכוד״ שומרת על הלוגו הוותיק עם הלָמֶדֶּגֶל שכבר סוקר רבות כאן ובמקומות אחרים. הוא לא נראה במיוחד מודרני, אבל אם עובדות קשה להתווכח ואפילו סמלי ה״לֵך״ שמשתמשים בלמד הליכודית הישנה לא שינו בינתיים את התמונה. שימו לב כמה אהבה בשלוש שפות, עם שלום ואחדות יש בתמונת הנושא הכחולה של המפלגה המאוהבת (מעניין במי?).

 

בלוגו הבחירות של ״יש עתיד״ מנצלים את החרוז ״המסוים״ שנותן שמו של ראש הרשימה עם שם המפלגה והחידוש הוא העיגול הכתום (סמל השמש העולה?) במקום הספרה 0 בשנת הבחירות 21🟠2. הבעייה שלא לקחו בחשבון את איכות ההדפסה המוגבלת של שלטי השמשונית שפוזרו בשטח, ובחלק מהם ה״שמש״ נראית כמו כתם בוץ. לא שיש כאן רמז למשהו. סביר שבבחירות 2021ב׳ ה״שמש״ תוחלף למשהו קצת יותר בטוח.

 

המפלגה החדשה של ״תקווה חדשה״ היא הראשונה כאן (ולא האחרונה) שמציגה את תמונת היו״ר שלה בתמונת הנושא. דבר מתבקש כשרצים בפעם הראשונה (והאחרונה?). הלוגו החדש משתמש בכל הסממנים השבלוניים המקובלים במערכות הבחירות של ימינו: גווני כחול עם ניחוח ירקרק מסוים, אותיות מוטות קדימה וליתר ביטחון שם המפלגה גם מסובב 5 מעלות כלפי מעלה. האות ת׳ שקיבלה המפלגה מתכתבת עם מפלגת התחייה מנוחתה עדן, אבל גם, באופן קצת מוזר, עם אחדות העבודה (תו) ז״ל.

 

מפלגת ״ימינה״ מציגה גם היא את תמונת המנהיג שלה המסמן את עצמו כראש הממשלה הבא. בתמונה המוזרה במקצת הוא נראה מתאפק לא לצחוק ולחשוף את שיניו המפורסמות. בלוגו המפלגה יש בלבול מסוים עם האות יוד הפותחת – המעצבים ניסו לחבר אליה את פסי הדגל הפונים לכאורה ״ימינה״, הבעייה שבשפה העברית הנכתבת מימין לשמאל זה יוצא כאילו הלוגו מופנה אחורה. נראה שגם נקודה זו תיפתר בקרוב, במערכת הבחירות הבאה.

״הרשימה המשותפת״ מתאפיינת בצבע טורקיז ייחודי בתוספת לשחור־לבן ולא מתקשטת ביותר מדי קישוטים ויזואליים. אפילו את הפתק הייחודי עם ארבע האותיות ״ודעם״ מוצנע בגודל מיקרוסקופי. השימוש באותיות עבריות נוסטלגיות מימי דפוס הבלט, בתוספת לערבית הקישוטית, נותן בידול נוסף מהמפלגות האחרות המעודכנות לכאורה.

 

במפלגת ״שס״ לא משקיעים יותר מדי בעיצוב גרפי. בתמונת הנושא שמו צילום מכנס בחירות כלשהו, עם הרבה תומכי המצטופפים לפי מגבלות הקורונה ועם סיסמה מסורתית אופטימית: ״ושמחת בחגך…״ שמונת המנדטים מובטחים למפלגה בכל מקרה, לפי כל הסקרים.

מפלגת ״ישראל ביתנו״ נחשבת במושגים של ימינו למפלגה ותיקה והזיהוי הברור שלה עם אביגדור ליברמן לא מחייב את הצבת תמונתו בתמונת הנושא. אבל ליתר ביטחון הוסיפו סימן קריאה ו״הברשת מכחול״ עם סלוגן באדום: ״ממשלה בלי חרדים!״. גם הלוגו בתמונת הפרופיל כבר ותיק עם רמז לגג של הבית. הכל בגווני כחול, כמובן.

 

נראה שמפלגת ״יהדות התורה״ (והשבת! על פי פתק הבחירות) מתכתבת עם ישראל ביתנו: בפונט אדום דומה (וגדול יותר), עם סימן קריאה כמובן, הם מכריזים: ״קודם כל יהודים!״

 

למפלגת העבודה יש בעיות מיתוג ישנות: באופן סמלי היא לא החליטה/החליט על מקומה/ו ואיך להטות את הלוגו – קדימה או אחורה, וכיום מעדיפות.ים שם לוגו ישר שלא מוטה לשום כיוון.
בולטת עוד יותר הנטישה בפירסומים ובשלטים של המותג ״העבודה״ והתמקדות באותיות הקלפי ״אמת״. ובאמת – אם חושבים על זה בצורה אובייקטיבית – המותג ״אמת״ המורכב כזכור מה-א׳ של מפא״י, ה-מ׳ של מפ״ם וה-ת׳ של אחדות העבודה (תו בקלפי) הוא צירוף בהחלט חיובי, לעומת צירופים מקריים כמו ״מחל״ (מזוהה עם ״מויחעל א טויבעס״ או ״מחלות רקע״ כלשהן), ״פה״  – המזוהה עם ״נס גדול היה (או יהיה) פה, או ״ודעם״ (״ודע עם מי אתה הולך״).

 

ועכשיו למפלגות שעל גבול אחוז החסימה (לפי הסקר האחרון כולן עוברות)

 

את הלוגו הגנרי הסתמי של ״הציונות הדתית״ תיאר באופן מדויק עודד בן יהודה בסקירת מיתוגי מפלגות 2021 ב״הארץ״: ״במבט ראשון, ׳הציונות הדתית׳ מציגה לוגו שנראה כמו חיקוי מרושל של ׳זהות׳ של פייגלין, עם קו גלי שמזכיר דגל מתנפנף, וגם כאן הלוגו סובל מכיוון קריאה כפול, ושאר הקלישאות העיצוביות המקומיות״.

מפלגת ״כחול לבן״ משתמשת באופן טבעי בצבעי כחול לבן (אם כי במסגרת העיסוק ב״פיספוסים של גנץ״ היה צפוי למצוא בלוגו גם ירוק כתום). תמונת הנושא שלה היא יוצאת דופן וקצת מוזרה: שילוב, עם קרע מתחייב, בין פניהם של ״ראש הממשלה הנאשם״ שתמונתו נוטה כלפי מטה וראש הממשלה החליפי המתרומם כלפי מעלה. גנץ מופיע בצבעים טבעיים פחות או יותר, וגם קצת מלוטש בפוטושופ ונתניהו בצבעי דואוטון חומים עכורים. המיתוג ״זה בני בכנסת״ מול  ״או ביבי לתמיד״ מנסה לנגן על הסלידה במחנה לא קטן מראש הממשלה הנאשם הכרוני. זו המפלגה היחידה שבתמונת הנושא שלה מפרסמת (בחינם) יריב פוליטי.

 

מרצ, שנוקטת ב״קמפיין הגעוואלד״ המפורסם, לא מתביישת להשתמש בצבע ירוק בוהק בתמונת הפרופיל שלה וגם בשלטים בשטח. בתמונת הנושא הסיסמא ״אסור לאבד את מרצ״ מופיעה עם רקע ספק שחור ספק כחול כהה.

____
הערה קטנה: כבר כמה שנים טובות שכסמולני גאה, מרצ היא המפלגה שאני מצביע עבורה. וגילוי נאות קטן נוסף: הלוגו של ״מרצ״ מעוצב כבר כמה שנים בפונט שעיצבתי כסטודנט בתרגיל בבצלאל, הרבה לפני הקמת המפלגה. הגופן הפך זמין בלטרסט בשנות ה-80 ומאוחר יותר נמכר כגופן מחשב. זהו גופן ששאב את השראתו מהאות הישנה ״מרים״ שעיצב רפאל פרנק, עם ריכוך ברדיוסים וכך רציתי בזמנו ליצור משקל מודגש של האות עם כוח מרוכך בקצוות. מתאים או לא מתאים למפלגה – ימים יגידו (וגם אתם).

 

״הרשימה הערבית המאוחדת״ של מנסור עבאס ממותגת גם היא בירוק, עם כמה גוונים. האות הערבית מעוצבת באופן מודרני בסגנון שגם הגופנים המודרניים בעברית עוצבו כשבוטלו התגים והקישוטים של הסגנון הקליגרפי הקלאסי .א
כאמור, פרשנים (מכל הצבעים) גורסים שרשימה זו, אם תעבור את אחוז החסימה, היא שתקבע את עתיד ממשלת ה-61 הבאה. ימים יגידו.

ובינתיים – לכו להצביע, לא חשוב הלוגו, הצבע ותמונת הפרופיל. אתם תקבעו איזו מדינה תהיה כאן ואם יהיו בחירות נוספות ונוספות.

המעוניינים להציץ בהיסטוריה של אותיות הקלפי מוזמנים להיכנס לטבלה שפירסמתי ועדכנתי כמה פעמים (ואעדכן בקרוב סופית לבחירות לכנסת ה-24)

__________
לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, בדפי הארכיון, הכוללים כל אחד 200 רשומות.
קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס.

 

פוסט זה פורסם בקטגוריה ישראל, מיתוג, פוליטיקה, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.