מדליית ארד יותר טובה מכסף 😃🥉☹🥈 ||| על האלגוריתם שגילה שמקום שלישי יותר טוב ממקום שני

כתבה מעניינת פורסמה בסופ״ש ב״הארץ״ עם הכותרת המסקרנת ״האם אפשר לדעת באיזו מדליה זכה ספורטאי רק על סמך החיוך?״. הכתבה מגלה עובדה שכולם (אולי) יודעים אותה מזמן:
״כשאלגוריתם סורק את הבעות הפנים של מאות ספורטאים בחמש אולימפיאדות מגלים שהזוכים במדליית כסף שמחים פחות מהזוכים בארד״.
כך כתוב בכותרת המשנה של המאמר שעוסק בעובדות מעניינות ומפתיעות (לכאורה) ומביא נתונים מדעיים בנושא החשוב הזה (כולל אלגוריתם מודרני לניתוח הבעות פנים!).

כשנכנסים להסבר מגלים – כמו שכולם יודעים מזמן – שהכל יחסי בחיים, תמיד חשוב למי ולמה אנחנו משווים את הישגינו ואת מצבנו.

הנה המשך הציטוט מהמחקר המדעי:
״ליחסיות מתברר יש חוקים משלה. לואנגרת, וובסטר והג'קוק (החוקרים) גילו שלא זו בלבד שזוכי מדליות כסף מאושרים פחות מאלה שזכו בזהב, אלא שהם מאושרים פחות גם מאלה שזכו רק במדליית הארד. הם הגיעו למסקנה המפתיעה הזאת לאחר שניתחו את הבעות פניהם של 413 ספורטאים זוכי מדליות מ–67 מדינות שונות שהשתתפו ב־142 תחרויות ספורט שהתפרסו על פני חמש אולימפיאדות בין השנים 2000 ל־2016. לצורך כך נעזרו השלושה בתוכנת מחשב שיודעת לזהות 20 תנועות שרירים ייחודיות בהבעות הפנים״. (צח יוקד, הארץ 13.8.2021)

ב״הארץ״ בחרו גם הבעות פנים של ספורטאים באולימפיאדה האחרונה ורצו שננחש מי זכה באיזו מדליה? ודווקא כאן, כמעט בטוח שהיינו נכשלים. בגירסה הדיגיטלית של הכתבה שמו את הקונץ של מסך גלילה (בצילום מסך כאן זה לא יעבוד) – טריק שחושף על ידי הזזה את פניהם המלאות/המלאים של הספורטאי/ת, אבל בהיעדר אלגוריתם כמעט בלתי אפשרי לזהות איזו מדליה הם קיבלו, בוודאי שלא ניתן לזהות כשהן עוטות מסכות כנדרש בימינו.

 הזוכות במדליות בקרב־רב התעמלות אמנותית באולימפיאדת טוקיו 2020 (ב-2021)

בחידון שצורף לכתבה שהופיעה בגיליון המודפס לא הצלחתי לפענח אפילו חיוך אחד ולזהות מי זכה באיזו מדליה. סרקתי עבורכם את החידון ושמתי (כמו בעיתון) את הפתרון באותיות קטנות למטה. נסו בעצמכם ותראו שבלי אלגוריתם לא תצליחו לפתור את החידה ולהגיע לגמר.

ואלה התשובות הנכונות שכנראה לא הצלחתם לנחש:

אולי זו הסיבה שהזכיות של ספורטאי ישראל במשחקי טוקיו 2020 בשתי מדליות ארד ושתיים זהב (בלי מדליית כסף) שימחו את עמישראל יותר מעשר המדליות בעבר – כולל אחת כסף (של יעל ארד).

באופן אישי, כמי שלא זכה אף פעם בזהב (בטח לא בספורט כלשהו) ולא בטוח אפילו שהגעתי במשהו למקום השלישי (אלא אם היו שלושה מתחרים בלבד) נעים לדעת שלפעמים גם אלה שלא מגיעים לפודיום יכולים לחייך חיוך רחב, לפעמים אפילו גדול יותר מזה של המתחרים שמקדישים את כל זמנם ואת כל ימי נעוריהם למאבקים על ״חתיכת מתכת״ מסוג כלשהו, שמאשרת שהם ״הכי טובים״, או ״כמעט הכי טובים״, או ״כמעט־כמעט הכי טובים״.

ובאותו הקשר (בערך): זהו הפוסט מס׳ 998 בבלוג ״קווים ונקודות״ שראשיתו לפני כמעט 9 שנים בניסיון מוזר לרכז כל מיני ״קווים גרפיים ונקודות ויזואליות״ בפורמט של בלוג. מערכת הסטטיסטיקות של מנגנון הבלוגים המקבילה (בערך) לאולימפיאדת המתמטיקה או הכימיה, או הכי מדויק למוקדמות האולימפיאדה לזוּטוֹלוגיה אמנותית, אף פעם לא דירגה את הפוסטים שלי בראש הרשימה, אם כי לפעמים היינו קרובים לשם. ולכן הפרשנות החדשה שמהללת את המקום השלישי ומזהה אצלו חיוכים טובים יותר מאלה של המנצחים מעודדת אותי. רגע לפני שנחגוג כאן את פוסט ה-1,000 ומשם אולי נמשיך במרתון המוזר הזה שראשיתו ב-2012 ושצבר בסך הכל 308 עוקבים בבלוג ו-3,543 עוקבים בפייסבוק של הבלוג (וגם הם עולים מדי פעם בשני עוקבים ואז מיד יורדים בשלושה) וזה בערך אחוז אחד (1%) מעוקבי האינסטגרם של מחזיקת מדליית הארד הישראלית בטאקוואנדו. תמשיכו לעקוב אחרינו גם לאולימפיאדת פריז, אולי נמשיך לרוץ ולחרוק שיניים. או לזחול ולחייך.

להתראות בפוסט ה-999 ואחריו בפוסט ה-1,000 החגיגי 😃 🥉

__________
לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, בדפי הארכיון, הכוללים כל אחד 200 רשומות.
קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס.

פוסט זה פורסם בקטגוריה ספורט, עיתונות, שעשועים, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

8 תגובות על מדליית ארד יותר טובה מכסף 😃🥉☹🥈 ||| על האלגוריתם שגילה שמקום שלישי יותר טוב ממקום שני

 1. תרצה בן זאב הגיב:

  מעניין ומפתיע.

  • igalz הגיב:

   באמת מעניין מאוד. כשחושבים על זה מתוך ניסיון זה נראה מאוד הגיוני: ״הכל יחסי ותלוי למי אנחנו משווים את הישגינו״ כמו שאמרו שם במחקר…

 2. תרצה הכטר הגיב:

  הישגים באופן כללי כרוכים במאמץ. כדי להגיע למעלה ההישג כרוך במאמץ רב מאוד (אקספוננציאלי) – במיוחד בקטע האחרון הגבוה. זוכי הארד משקיעים בדרך כלל הרבה פחות זמן הם גם לא מוותרים על חיים נורמלים, זאת יחסית לזוכי הכסף והזהב. זוכי הכסף והזהב משקיעים כמעט אותו דבר. את כל זה אני משווה לציונים באוניברסיטה (במדעים הלא מדוייקים). אלו שעמלו כדי לקבל 100 וקיבלו 90 או 95. ואלו שהשקיעו באופן מידתי וקיבלו 80. נחשו מי שמח יותר?

  • igalz הגיב:

   תרצה, תודה על תגובתך אבל אני לא בטוח שזוכי הארד משקיעים פחות, כל הספורטאים המקצוענים משקיעים את מרבית חייהם בתקופה מסוימת. נדמה לי שההסבר טמון בציפיות ובהשוואה מול מי שלפניך ומאחוריך, כפי שתיארו ברשימה ב״הארץ״ וכפי שכתבה המגיבה בתגובה הבאה: ״זוכי הכסף בעצם מרגישים שהם "הפסידו" את הזהב, ואילו זוכי הארד "הצליחו" לקבל מדליה כלשהי. וכאן טמון ההבדל״

 3. empiarti הגיב:

  אני לא מסכימה אתך שזוכי הארד השקיעו פחות זמן או הקפידו גם על חיים נורמליים. גם זוכי הארד שאפו לזהב ונתנו הכל, ברוב המקרים. אבל אני לגמרי מסכימה שלאחר מחשבה קצרה זה לגמרי הגיוני שזוכי הארד שמחים יותר מזוכי הכסף. זוכי הכסף בעצם מרגישים שהם "הפסידו" את הזהב, ואילו זוכי הארד "הצליחו" לקבל מדליה כלשהי. וכאן טמון ההבדל

 4. Cutie Pie הגיב:

  מעניין. יש לי הרגשה שהספורטאים הכי מאושרים הם אלה שעושים את זה בשביל הכיף ולא חיים מהשתתפות בתחרויות. זה הרבה מאוד לחץ, בעיקר כשאנחנו בעצמנו מתייחסים לזוכים כאל יצורים על-אנושיים שכולם צריכים לשאוף להישגים כמו שלהם. דרמה מביאה רייטינג, גם בתחרויות ספורט. אבל אני מרגישה שאנחנו שואפים כחברה להישגיות ופרודוקטיביות במחיר של ויתור על חיי פנאי ועל בריאות נפשית, ויש לכך השלכות רציניות גם על הבריאות של ספורטאים

  • igalz הגיב:

   Cutie Pie תודה על התגובה,
   נראה לי שכשאומרים ״ספורטאים״ בימינו מתכוונים לספורטאים מקצועיים, ״הספורט בשביל הכיף״ נחשב בילוי להעברת זמן ולחיים בריאים. ספורט מקצועי זה מקצוע לכל דבר, וכמו כל מקצוע מחייב בימינו השקעת זמן בלי מגבלות של ״כיף״.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.