העתיד עשוי מזכוכית! ||| המציאות הרבודה של קורנינג כבר כאן

חשבתם שמרוב עיסוקים נוסטלגיים שכחתי את העתיד? אז הנה אני ממהר להעמיד אתכם על טעותכם ולעדכן. עם כל הכבוד לנוסטלגיה הספרותית, הארכיאולוגית והקולנועיתהעיקר הוא הרי העתיד. והעתיד, שכבר הוזכר פה יותר מפעם אחת שייך בהרבה מיזמים למציאות רבודה (Augmented reality).

אתמול קיבלתי לינק לסרטון מפתיע "A Day Made of Glass". הוא לא היה מפתיע מבחינת הנושא בו עסק: העתיד שצופים לנו מדענים, יזמים ועתידנים, אלא בעיקר בגלל החברה המסחרית שמציגה אותו – חברת "קורנינג" (Corning).

כלי קורנינג
כלי "קורנינג" מהמטבח שלנו: לא נשברים (כמעט), עמידים בכל חום ומתנקים בקלות. ההווה כבר כאן!

כנראה בגלל המרחק המסוים שבין הנגב לאמריקה לא הספקתי להתעדכן או להתעניין בחברת הענק הוותיקה הזו (מאז 1851!). משום מה היא היתה מזוהה אצלי בעיקר עם הסטים של הכלים למטבח, שאצלנו קיבלו, מזה שנים, מעמד מיתולוגי ובלעדי: צלחות, צלוחיות, קערות מרק – הכל "קורנינג" אצלנו! וכבר הוסבר לי, כמי שממונה פעמים רבות על הטענת המדיח, שלכלים האלה יש סגולות מדהימות של עמידות, דחיית לכלוך ואפשרויות מגוונות של חימום במיקרוגל (אבל יש להסתכל מה כתוב בתחתית הצלחת!) או קירור בפריזר. והם גם עמידים בכל תכנית הדחה, בקיצור פלאי פלאים ותפארת המטבח!
מה אומר לכם – כלים כאלה לא תמצאו בשום מקום, והם גם לא נשברים (בדרך כלל) כשהם נופלים על הרצפה, או שלפעמים הם נשברים לחתיכות קטנטנות (כי זה "קורנינג"!).

ועכשיו פתאום מסתבר שקונצרן כלי-המטבח הזה, לא מסתפק בכלי קרמיקה ופיירקס (שמסתבר שהוא בכלל המציא אותם) וזכוכית, אלא הוא גם מתכנן לנו איך ייראה העתיד!
העתיד הזה מבחינתם הוא כבר הווה וכולו מסכי-זכוכית-מבוקרי-טאבלטים, שמתעוררים איתך בבוקר בעודך במיטה ומלווים אותך לאורך כל שעות היממה – בבית-ספר, במטבח, בעבודה, בטיול, בסרט ובהכל! ממש חלום. אבל החלום הזה עשוי מסך זכוכית אחד גדול הנמצא בכל מקום.

Corning-1 Corning-2

Corning-3 Corning-4

Corning-5 Corning-6

Corning-7 Corning-8העתיד על פי קורנינג: מסכי זכוכית עם תצוגה וירטואלית בכל מקום: במיטה, בבית-ספר, בטיול ובבית חולים. וגם קערת הפופקורן היא של קורנינג!

כדאי לכם לצפות בסרטון המקוצר (5 וחצי דקות ) או בסרטון המלא (11 דקות עם הסברים מפורטים מה מחכה לכם מעבר לפינה, עוד שנה-שנתיים או עוד חמש דקות!). ואחרי שתצפו – תחליטו מה דעתכם על העולם שצופים לנו מדעני "קורנינג".

התגובה הראשונה המתבקשת היא: מה לנו ולכל זה? מה אנחנו צריכים את זה? עם כל הכבוד לאינפוגרפיקה המצוינת ולמציאות הרבודה הזאת, הנשקפת מכל חלון וקיר זכוכית ומסייעת להשיג אינפורמציה: מהמקרר ומהאוטו, מהדרך ומהנוף – מי באמת צריך את זה?
לא יותר טוב לטייל, בתרמיל ובמקל, בדרך לכלניות או לוואדי – לראות ציפורים אמיתיות עפות בשמיים התכולים, ולא דינוזאור וירטואלי מזנק מתוך מסך זכוכית, איכותי ככל שיהיה?
זאת שאלה (רטורית) גדולה. אולי עדיפים החיים הישנים השקטים והפסטורליים? אבל הטכנולוגיה כבר ממילא תשיג אתכם והיא צופנת הרבה מאד אפשרויות שגם אם לא יחליפו את הטבע, הן יכולות לסייע לנו לשפר את העולם הנשקף אלינו מחלון המכונית, בכיתת הלימוד, בשילוט הכבישים. שלא לדבר על הפתרון הסולארי האקולוגי-אסתטי ש"קורנינג" מציעה לנו, שיהפוך לפי הסרטון את בתי-הספר ליצרני חשמל ירוק, ולא רק צרכנים!

בקיצור, למרות ההתנגדות הטבעית האינסטינקטיבית לעולם המיופיף המדומה שהסרטונים מציגים – כאילו שהזכוכית שלהם היא מה שהיה חסר למין האנושי – העתיד הזה הולך להיות גם העתיד שלכם, אם תרצו ואם לא. כדאי שתתרגלו ולא משתלם להתנגד, כמו שהתנגדו הרבה אנשים לאורך הדורות לכל טכנולוגיה שאיימה (או הבטיחה) לשנות את חיי האנושות. הספרים והרדיו, הטלפון והטלוויזיה, מייבש השיער והמיקרו, המכונית והמטוס, המחשב והאייפון או הטאבלט – לכל אחד מאלה צפו כשלון מסחרי ואמרו שהם מיותרים ושיהרסו את חיינו. ותראו לאן הגענו (באמת, לאן הגענו?).

6.2.2010 עץ בשדה
נופים בלתי וירטואליים, ללא מסך הזכוכית של קורנינג. ההווה כבר כאן!

ורק שימשיכו שם ב"קורנינג" לייצר גם את הכלים המצויינים שלהם למטבח, שיהיה במה לשים את הסלט והמרק והפופקורן כשאנחנו מזיזים את האייקונים שעל מסך המקרר או מכוונים את השעון הווירטואלי שעל המיטה, או הופכים את לוח המחוונים של המכונית למסך אינפורמטיבי ורוד.

____

לנוחיות הקוראים: ניתן למצוא את רשימת כל הפוסטים הקודמים בתפריטים למעלה, עם כל כותרות העמודים וגם את "שיחה ממתינה", ובה נושאים לפוסטים עתידיים, תוכלו למצוא שם.

קישור לדף הפייסבוק של הבלוג – המעוניינים יכולים להיכנס כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה אינפוגרפיקה, בית ומשפחה, גרפיקה ממוחשבת, טבע ונוף, תחבורה, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

3 תגובות על העתיד עשוי מזכוכית! ||| המציאות הרבודה של קורנינג כבר כאן

 1. סמדר הגיב:

  אכן, מי מקוראיך שנולד וגדל ו"גר בבית זכוכית" מטאפורי (ומי לא…?) – לא יכול שלא להעריך את החזון רב-ההשראה של קורנינג, שמציגים, כמובן וכנהוג בתשדיר פרסומי – רק את הפן החיובי של החומר "זכוכית", בעבר, בהווה ובעתיד.
  אבל תתפלא – מה שהטריד אותי הפעם לאורך כל הסרטון, זה לא רק השאלות הרטוריות הרגילות ("זה הויכוח הגדול שיש לי עם בודא"…) – אלא מחשבה כפייתית קטנה, ואמת אחת מטרידה:
  מי, מי לדעתכם ינקה אחריכם את כל ה-touch הזה?!
  שהרי אין מסך-מגע ללא מגע יד אדם! ואין מגע יד אדם ללא הצורך לנקות אחריו! לפחות פעם בשנה, לקראת פסח, בעונה בה ג. יפית נכנסת לאטרף ומפציצה אותנו במוצרי סנו מועילים, מתוך מסך-הזכוכית-הקטן-והלא-טאץ'-אבל-זה-זמני.
  גמני חובבת מושבעת של כלי אוכל קורנינג, ולכן אין לי אלא לייחל שקורנינג – שרואים-רחוק-רואים-שקוף כבר מאז 1851! – יתחשבו בי וידאגו שכל העולם השקוף העתידני-עדכני הזה יבוא גם עם מערכת ניקוי עצמי בילט-אין, יעילה לפחות כמו הצלחות הבלתי שבירות שלהם.
  לא, כי בתור בנאדם פרקטי וקטנוני, אני עדיין תקועה עם חלון בלגי גדול, ממנו אמורה תיאורטית להשתקף מציאות ממשית יפה וירוקה, אבל מעשית הוא מכוסה רוב השנה ברבדים עבים של אבק לס סמיך, כך שהמציאות הניבטת היא ממילא די וירטואלית. בקיצור, אני מרגישה שהמציאות שלי היא לעת עתה רבודה דיה כפי שהיא, וממילא "הויכוח היותר גדול שלי עם עצמי" סובב באזורים הנמוכים של "מתי כבר תעשי חלונות, תיכף פסח, וכבר היתה הסופת אבק, אבל הרי עוד מעט תהיה עוד אחת, אז עזבי, לא כדאי עכשיו, אבל מתי כן?! – – -".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.